Banky poskytly v lednu hypotéky za třináct miliard korun, meziročně jde o dvojnásobek

7 minut
Události: Banky poskytly v lednu hypotéky za třináct miliard korun
Zdroj: ČT24

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypoteční úvěry za třináct miliard korun, což je meziroční nárůst o 99 procent. Úrokové sazby v lednu pokračovaly v poklesu a snížily se z prosincových 5,65 na 5,54 procenta, nejnižší hodnotu od poloviny roku 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v lednu klesl meziměsíčně o čtrnáct procent na 10,9 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů, interně či z jiné instituce, se snížil o tři sta milionů na 2,1 miliardy korun. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 3190, což představuje patnáctiprocentní meziměsíční pokles a 68procentní meziroční nárůst. Jde o nejnižší hodnotu od července minulého roku, což však souvisí s tradičně slabším lednem.

„Leden bývá na hypotečním trhu obecně slabším měsícem. Trendu oživení zájmu o nákup nebo rekonstrukci nemovitostí pomáhá i pozvolný pokles úrokových sazeb. Klienti mají zájem o kratší dobu fixace úvěrů, a to jak v případě nových smluv, tak při refinancování. Je zjevné, že očekávají další snižování sazeb,“ komentoval generální ředitel ČSOB Hypoteční banky Martin Vašek.

Úrokové sazby klesají nyní několik měsíců v řadě, lednový pokles je zatím v meziměsíčním srovnání největší. Banky očekávají, že snižování sazeb bude pokračovat po celý letošní rok. „V posledních měsících pozorujeme na hypotečním trhu dva hlavní trendy. Prvním je zvýšená poptávka po kratších fixacích úrokových sazeb. Druhým je větší zájem o financování energeticky úsporného bydlení,“ řekl manažer pro hypotéky v Komerční bance Ondřej Šuchman.

Hypoteční sazby přes pokles zůstávají z pohledu posledních dvou dekád nadprůměrně vysoké. „Úrokové sazby delších splatností se postupně snižují a jejich pokles v posledních třech měsících zrychlil v souvislosti se silnějším očekáváním poklesu sazeb hlavních centrálních bank. Tento vývoj předznamenává postupný pokles hypotečních sazeb, což se již projevilo ve výraznějším poklesu některých nabídkových sazeb na trhu a vedlo i ke zrychlení poklesu lednové průměrné sazby u uzavřených smluv,“ uvedl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Průměrná hypotéka se v lednu zvýšila z 3,37 milionu na 3,41 milionu korun. To je nejvyšší hodnota za poslední dva roky. Nejvyšší průměrná hypotéka byla v listopadu 2021, kdy činila 3,46 milionu. Od té doby se postupně snižovala a své nejnižší úrovně dosáhla loni v lednu, a to 2,83 milionu korun.

Růst sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o 1500 až dva tisíce korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky o šest tisíc korun. Splátka hypotéky jeden milion korun s třicetiletou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem 5700 korun.

Zájem o koupi nemovitostí

Odborníci také i kvůli nižším úrokovým sazbám očekávají, že v letošním roce poroste poptávka po bytech a domech. Loni zájem o koupi nemovitostí klesal, lidé kvůli nejisté ekonomické situaci dle makléřů odkládali nákupy na pozdější dobu. „Na začátku roku u zákazníků panovala obava, co bude. Spousta lidí odložila rozhodnutí o nákupu nemovitostí na neurčito,“ podotkla realitní makléřka z Remax G8 Markéta Pávková.

„Oproti roku 2021, kdy trh zažíval největší boom, (...) je pokles u bytů téměř dvacet procent. V roce 2021 se za rok prodalo asi 75 tisíc bytů,“ uvedl zakladatel firmy Valuo Radek Šitera.

„Zhruba od léta roku 2022 na českém rezidenčním trhu probíhala určitá korekce, upravovaly se cenové hladiny směrem dolů. Trh se zatím vyvíjí pozitivně, očekáváme oživování,“ věří ředitel oddělení nemovitostí Deloitte Petr Hána.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Smrskflace reaguje i na demografii, lidé nechtějí velká balení, zaznělo v debatě

Ceny rostou, obaly se zmenšují. Jde o chipsy, čokolády či jogurty, jejichž objemy klesají. Za takzvanou „smrskflací“ je snaha producentů potravin promítnout zvýšené náklady do gramáže, shodli se v Událostech, komentářích agrární analytik Petr Havel a člen zemědělského výboru David Pražák (ANO). Výrobce ale k trikům mohou ponoukat i demografické změny.
před 8 hhodinami

Svaz: Závazné dohody k dostavbě Dukovan zatím nejsou, jde jen o sliby

Žádné závazné dohody mezi českými firmami a korejskou společností KHNP, preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků v Dukovanech, dosud uzavřeny nebyly. Uvedl to prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Varoval, že účast českých firem na projektu může být velmi omezená. Šéf KHNP Whang Joo-ho v rozhovoru pro ČT na začátku roku uvedl, že předpokládá zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan ve „značné míře“. Deklarovaných šedesát procent dle něj platí, nebude to však hned od začátku.
19. 2. 2025Aktualizováno19. 2. 2025

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025

Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
17. 2. 2025

Německé automobilky zaostávají, staly se tématem voleb

Německé automobilky budou v příštích letech propouštět, a to hlavně kvůli tomu, že v přechodu na elektromobilitu zaostávají za konkurencí. Před nadcházejícími volbami strany slibují, že odvětví pomůžou.
17. 2. 2025

Korejci zvažují obchodní loď na jaderný pohon

Jihokorejská loďařská společnost zveřejnila svoje plány na stavbu masivní kontejnerové lodi, která by nemusela řešit kolísavé ceny fosilních paliv ani se zdržovat čerpáním pohonných hmot. Nebyla by omezena ani délkou trasy, protože má být poháněna malým jaderným reaktorem. Pomoci by to mohlo i dekarbonizaci námořní dopravy.
17. 2. 2025

Rusko zůstává největším dovozcem ropy do Česka. Jeho podíl ale klesá

Největším dovozcem ropy do Česka bylo loni opět Rusko, jeho podíl ovšem postupně klesá. Celkem odtamtud loni přiteklo 2,7 milionu tun ropy, což bylo zhruba 42 procent celkového dovozu do České republiky. Zároveň šlo ale o meziroční pokles o 37 procent. Spolu s tím kleslo i využití ropovodu Družba. Stoupá naopak dovoz z dalších zemí, především z Ázerbájdžánu, podíl jeho dodávek je už těsně za Ruskem.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Prezident vetoval novelu o zvýšení platů ústavních činitelů

Prezident Petr Pavel vetoval novelu o růstu platů vrcholných politiků či soudců. Dostane ji tak k novému projednání Poslanecká sněmovna, která může především hlasy koalice veto hlavy státu přehlasovat.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025
Načítání...