Automobilová výroba se potýká s cenami energií i výpadky dodávek

4 minuty
Události: Automobilová výroba se potýká s cenami energií i výpadky dodávek
Zdroj: ČT24

Česká ekonomika vstupuje do těžkého období. Renomované instituce na příští rok předpovídají recesi. V nejistotě je i hlavní tuzemský průmyslový obor – automobilová výroba. Letos se jí sice daří navyšovat produkci. Trápí ji ale vysoké ceny energií i trvající nedostatek dílů. Kvůli výpadkům dodávek automobilky nejsou schopné část vozů dokončit. Na tomto průmyslu je přitom závislé celé české hospodářství. Práci dává i spoustě jiných podniků.

„Nadcházející měsíce budou nepochybně velmi složité. Výrobní řetězce a zejména logistické řetězce jsou pod extrémním tlakem. Velké problémy jsou dostat díly z Asie do Evropy, expedovat klientům hotová vozidla. Toto všechno bude nepochybně znamenat výpadky ve výrobě,“ míní ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

Motor české ekonomiky se v posledních letech vlivem okolností tu a tam zadrhával. A problémy se automobilek drží i dál. Místo toho, aby auta putovala k zákazníkům, nyní například čekají na odstavných plochách, letišti a nově i na brněnském závodním okruhu. Odjet nikam nemohou – chybí v nich totiž některé součástky.

„Na předcovidová čísla se automobilky jen tak nedostanou, a to především proto, že stále přetrvávají problémy v dodavatelských řetězcích a automobilkám se stále nedostává některých klíčových dílů, které pro svoji výrobu potřebují,“ uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

K problémům s některými díly se přidávají i drahé energie, které můžou část podniků fatálně ohrozit. „Škoda Auto se nechystá propouštět, ale bojíme se toho, že by tyto vysoké ceny mohly vést k tomu, že někteří naši dodavatelé budou krachovat a budeme muset kvůli tomu zastavovat výrobu,“ řekl člen představenstva Škody Auto a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Martin Jahn.

Obavy má i ředitel Sdružení automobilového průmyslu. „Řada firem napříč Evropou může být v insolvenci. Což sekundárně způsobí to, že konkrétní dodavatel nebude schopen svůj produkt dodat a může zastavit celý výrobní řetězec,“ upozornil Petzl.

Vyšší výroba

I přesto už automobilky v Česku vyrobily od začátku roku přes milion vozidel, tedy o jedenáct procent více než loni. Největší Škoda Auto přidala 3,5 procenta. Toyota hlásí meziroční růst skoro o 36 procent a Hyundai o 16,5 procenta.

„Letošní výroba je na vyšší úrovni, než tomu bylo v posledním předcovidovém roce. Můžeme si z objednávek vybírat ty, na které zrovna máme dostupné díly, ale problémy s dodávkami, především čipů, jsou pořád obrovské,“ řekl mluvčí Hyundai Motor Manufacturing Czech Petr Michník.

„Aktuálně nám žádné součástky nechybí. Samozřejmě blíží se doba Vánoc, možná dojde k nějakému přerušení výroby. Ale že by se chystalo nějaké masivní zdržení nebo posunutí výroby na pozdější dobu, neočekáváme,“ uvedl ředitel firmy Toyota Central Europe – Czech Martin Peleška.

Proti loňsku se výrazně snížila čekací doba na nové auto. Pohybuje se mezi čtyřmi až šesti měsíci. Na druhou stranu se ale také snížila poptávka po nových vozidlech. „Kde tu recesi začínáme pociťovat, je poptávka – množství lidí, kteří chodí na showroom, testují auta, podepisují nové smlouvy. Pokles je teď někde kolem 25 procent. Myslím si, že ta situace bude dál pokračovat do února, do března,“ dodal Peleška.

Automobilky působící v Česku ale dodávají vozidla zejména na zahraniční trhy. I kdyby si jich tak vlivem recese Češi z autosalonů odváželi méně, pomyslný motor české ekonomiky by to zadrhnout nemělo – na rozdíl od chybějících součástek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 10:45

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...