Apple začne v Irsku splácet obří daňový nedoplatek 13 miliard eur

Americká technologická společnost Apple začne v květnu splácet irské vládě daňový nedoplatek v objemu 13 miliard eur (více než 330 miliard korun). Doplacení předloni nařídila Evropská komise, podle níž Irsko řadu let poskytovalo Applu neoprávněné daňové výhody.

Začátek splácení daňového nedoplatku podle listu Financial Times předcházela dohoda mezi irskou vládou a Applem o založení svěřeneckého účtu, na kterém peníze zůstanou až do vyřízení odvolání proti rozhodnutí Evropské komise.

Irský ministr financí Paschal Donohoe podle listu The Irish Times uvedl, že celá částka by měla být na účet splacena do konce září. Evropská komise loni v říjnu kvůli průtahům při vymáhání peněz od Applu předvolala Irsko před nejvyšší evropský soud.

O odvolání má soud jednat až na podzim

Apple se proti předloňskému rozhodnutí Komise o zaplacení 13 miliard eur odvolal, stejně jako Irsko. „Vláda s rozhodnutím Komise zásadně nesouhlasí. Irsko nicméně hodlá jakožto člen EU dodržet své právní závazky,“ uvedl Donohoe. Žaloba na zrušení rozhodnutí totiž neumožňuje, aby členský stát pozastavil vymáhání neoprávněné pomoci.

Podle Donohoea soudní stání ohledně odvolání Applu a Irska proti verdiktu Komise pravděpodobně začne na podzim.

V případě jiných nelegálních daňových výhod, jako třeba Fiatu v Lucembursku, Starbucksu v Nizozemsku a skupiny firem v Belgii, byly podle evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové peníze vráceny ještě před dokončením odvolání. V těchto případech však byly částky daleko menší.