Lékařská péče kvůli povodním není ohrožena, ujistil Válek

Brífink ministra zdravotnictví Vlastimila Válka a hlavní hygieničky Barbory Mackové ke krokům ministerstva a hygienické služby v souvislosti s povodňovou situací (zdroj: ČT24)

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v souvislosti s povodňovou situací ujistil, že zdravotnická péče je dostupná všem. Podle něj nejsou na místě obavy, že by se jí lidem kvůli velké vodě nedostalo. Například v Bohumíně pomáhají okolní zdravotnická zařízení. Dodávky léčiv po povodni jsou většinou zajištěné běžnou formou. Pokud se do postižené oblasti distributor nemůže dostat, může pomoci integrovaný záchranný systém (IZS), řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Prezident České lékárnické komory (ČLnK) Aleš Krebs odhaduje, že povodní zasažených lékáren jsou desítky.

„Pacienti jsou řešeni v rámci okolních nemocnic a fakultních nemocnic, je to koordinováno integrovaným záchranným systémem,“ sdělil Válek. „Pro žádného občana, který potřebuje akutní nebo neakutní péči, péče není ohrožena a její dostupnost je zajištěna,“ dodal.

V zaplavených obcích může být podle Válka horší dostupnost léků. „Jsme v kontaktu s veškerými velkodistributory. Všechny sklady by v této chvíli měly být funkční a měl by fungovat i řetězec dodávek do jednotlivých lékáren,“ uvedl Dvořáček. Některé lékárny, které byly bez elektřiny, už podle něj začaly normálně fungovat. „V každé oblasti jsou funkční lékárny, které jsou běžně zaváženy,“ dodal.

Část postižených lékáren byla přímo zasažena vodou, v dalších nejde elektřina nebo internet. „Zatím není úplně přesně jasné, jaká je situace ve větších postižených lokalitách, jako je Krnov nebo Bohumím,“ řekl Krebs. Bez elektřiny podle něj není možné vydávat léky na elektronický recept.

„Dá se vydávat jen velmi omezeným způsobem na základě listiny,“ dodal. Právě listinný recept je možnost, kterou lékaři dává zákon v případě, že je výpadek elektřiny nebo internetu. Jinak musí recept povinně evidovat elektronicky. Pacient ho pak může vyzvednout s papírem, který v ordinaci dostane, SMS zprávou v mobilu nebo po předložení občanského průkazu. Bez elektřiny a internetu ale žádnou z těchto možností lékárník nedokáže načíst a léky vydat.

Problém s výpadkem elektřiny může mít podle něj dopad také na sklady léků. Zaplavené lékárny také mohly přijít o uskladněné medikamenty, které už zaplatily, a bez výdeje nemají příjem od zdravotních pojišťoven ani od pacientů. Některé lékárny, které už v minulosti voda zaplavila, podle Krebse navíc bylo obtížně možné pojistit.

Hygienici připraví doporučení volebním komisím

Pro zajištění voleb v zaplavených oblastech připraví hygienici informační kartu pro volební komise. Na brífinku resortu zdravotnictví to řekla hlavní hygienička Barbora Macková. V postižených regionech se mohou více šířit některé jinak méně časté infekce jako leptospiróza nebo tularemie, o mimořádném očkování proti žloutence zatím hygienici v žádné oblasti nerozhodli.

„V důsledku jsou to stále stejná doporučení, to znamená dodržování základních hygienických pravidel, aby byl zajištěn bezproblémový chod voleb,“ uvedla Macková. Karty bude podle ní jednotlivým volebním komisím distribuovat ministerstvo vnitra.

Po posledních povodních se v zaplavených místech více šířila také například žloutenka typu A nebo další alimentární nákazy, jak odborníci nazývají nemoci, které u člověka propuknou po konzumaci kontaminovaných potravin nebo pitné vody. „Monitorujeme zejména alimentární a respirační nákazy, případně průjmová onemocnění,“ doplnila Macková. Více hygienici sledují místa, kde lidé přebývají společně ve velkých evakuačních centrech. „Ale zatím nemáme informaci, že by byl někde nějaký zásadní problém,“ dodala.

Načítání...