Zeman označil zprávu BIS o špionech za „plácání“. Opozice zmiňuje pořekadlo o potrefené huse

7 minut
Události: Zeman označil zpravodajce BIS za „čučkaře“
Zdroj: ČT24

Bezpečnostní informační služba (BIS) se ohradila proti vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který její výroční zprávu za rok 2017 označil za „plácání“. V reakci uvedla, že má za sebou úspěšné období a rozbila i síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na územíČeské republiky. Za BIS se postavil i ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš (ANO). Výrok prezidenta kritizuje také opozice.

BIS tento týden zveřejnila zprávu, v níž varuje před ruskými a čínskými špiony, kteří mimo jiné působí na ruském a čínském velvyslanectví. Čína podle rozvědky využívala ke zpravodajské činnosti i členy delegací. BIS upozornila i na lehkovážný přístup českých politiků a státních zaměstnanců, z něhož cizí zpravodajci těží.

Podle Zemana ale ve výročních zprávách nejsou žádné důkazy o konkrétních ruských nebo čínských špionech v Česku. Ve čtvrtek v TV Barrandov označil výroční zprávu za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. 

Prezident upozornil, že čte i neveřejnou část těchto zpráv, v níž by konkrétní důkazy očekával. „Když budou plácat o tom, že se to tady hemží ruskými a čínskými špiony, a přitom za šest let nedokázali jednoho jediného špiona chytit, tak je to plácání, ale pro méně informované lidi je to plácání docela přesvědčivé,“ podotkl Zeman.

Podle Zemana BIS naopak selhává v odhalování islámských teroristů na českém území. Zpravodajci ho prý upozorňovali, že je muslimská obec mírumilovná. Zmínil ale případ bývalého pražského imáma, který čelí obvinění z podpory, propagace a financování terorismu.

Samer Shehadeh loni opustil Česko, podle médií byl dopaden v Jordánsku. Soud ho v listopadu poslal do vazby. „Tam, kde mají najít teroristu (…), tam nikoho nenajdou. Vymýšlejí si špiony,“ dodal Zeman.

Rozvědka ale tvrzení prezidenta odmítá. Ředitel zpravodajců Michal Koudelka v tiskovém prohlášení uvedl, že se BIS podařilo rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na území České republiky a ochromit její činnost. O akci podle něj BIS informovala zákonné adresáty počátkem letošního roku. 

Hamáček Zemanově kritice nerozumí

Tajnou službu podpořil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Jako místopředseda vlády a ministr vnitra jsem s prací BIS spokojen, naše kontrarozvědka patří mezi nejprofesionálnější v Evropě. Kritice prezidenta nerozumím,“ napsal na Twitteru. 

Za BIS se postavil také premiér Andrej Babiš (ANO). „Odvádí profesionální práci a mám se službou jen dobré zkušenosti. Vláda ani výbory sněmovny neměly za uplynulé období k její práci žádné výhrady,“ uvedl. 

Vyjádření prezidenta kritizuje i opozice

Také opoziční politici vyjádření prezidenta kritizují. Instituce se zastávají a o hodnocení hlavy státu hovoří jako o nespravedlivém. Chápavě se k Zemanovu prohlášení postavil jen předseda KSČM Vojtěch Filip. „Pan prezident má jistě k dispozici více informací než já a nemám důvod mu nevěřit. Mám spíš důvěru v prezidenta než tu (výroční) zprávu,“ uvedl. 

Šéf senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) chce záležitost probrat na senátním výboru. Místopředseda bezpečnostního výboru Lukáš Kolářík (Piráti) novinářům řekl, že prezident účelově vytrhává díly výroční zprávy a hodnotí je, jak se mu to hodí. „Pan prezident často jezdí do Ruska a Číny. Já to chápu tak, že hájí zájmy svých sponzorů, protože to spojení je prokazatelné,“ konstatoval.

Šéf lidoveckých poslanců a člen bezpečnostního výboru Jan Bartošek označil Zemanovo prohlášení o čučkařích za úšklebek a kladné hodnocení jejich práce. „Víc bych se k tomu včerejšímu (čtvrtečnímu) blábolu nevyjadřoval,“ uvedl na Twitteru.

Šéf SPD Tomio Okamura považuje označení BIS jako čučkařů za nespravedlivé zjednodušení její práce, ve které „dnes a denně riskují své životy v boji s organizovaným zločinem“. „Ke zprávě BIS máme věcné výhrady, neboť její formulace vyvolávají zbytečnou mediální a politickou hysterii. Neznamená to však, že můžeme zapomínat na statečnou práci lidí a jejich službu ČR,“ sdělil.

Podle člena komise pro kontrolu BIS Marka Bendy (ODS) Zeman podkopává důvěryhodnost tajných služeb a respekt ČR v zahraničí. Své výhrady má sdělovat ministrům či příslušným orgánům. „Jeho popírání působení ruských a čínských zpravodajských služeb na území naší země spíše připomíná pořekadlo o potrefené huse,“ podotkl.

Člen bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) chápe reakci prezidenta v kontextu toho, že se osobně mstí zástupcům institucí, se kterými je ve sporu.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil zdůraznil, že Zeman zpochybňuje kredibilitu BIS. „Přestože je to skandální, lepšího vysvědčení se službě od současné hlavy státu nemohlo dostat. Svou práci dělá evidentně dobře. Díky za to,“ uvedl v prohlášení. 

Předseda STAN Petr Gazdík uvedl, že Zeman je „úplně mimo“ a chová se spíše jako přítel Kremlu než jako hlava státu.

Koudelku vláda znovu navrhne na generála

Zeman se do konfliktu s BIS nedostal poprvé. Naposledy v říjnu už podruhé odmítl jmenovat do generálské hodností ředitele BIS Michala Koudelku, důvody neuvedl. Podle dřívějších spekulací médií mohly být za jeho nejmenováním rozdílné názory BIS a Zemana v kauze otrav novičokem. Hamáček nyní uvedl, že vláda Koudelku na generála znovu navrhne. „Plukovníka Koudelku pokládám za profesionála. Má mou plnou podporu,“ dodal.

BIS je zpravodajskou službou, která působí uvnitř českého území. Za úkol má identifikaci, sledování a sběr informací o aktivitách cizí moci a osob jednajících v cizím zájmu na českém území. Mezi hlavní oblasti jejího zájmu patří terorismus, organizovaný zločin, kybernetická bezpečnost, ekonomické zájmy státu a ochrana demokracie a ústavnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 59 mminutami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 1 hhodinou

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 10 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 10 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 14 hhodinami
Načítání...