Zahraniční export podržel českou ekonomiku, většina zboží nadále končí v unijních zemích

5 minut
Události: Nové vývozní destinace českých firem
Zdroj: ČT24

Solidní produkce firem pro zahraniční trhy přibrzdila propad tuzemské ekonomiky. Podle analytiků by bez ní české hospodářství loni kleslo o víc než 0,4 procenta, o kterých v pátek informoval Český statistický úřad. Export českého zboží na rozdíl od útrat domácností neklesl, naopak mírně posílil.

V zahraničí je největší zájem o české strojírenství, IT technologie, auta, ale i léčiva nebo kosmetiku. Za loňský rok firmy vyvezly do ciziny výrobky za 4 biliony a 432 miliard korun. Naprostou většinu zboží české podniky vyvážejí do zemí Evropské unie, hledají ale i jiná teritoria na Arabském poloostrově, v Africe nebo jihovýchodní Asii. Naopak se stáhly z Ruska, které před dvěma lety rozpoutalo plnohodnotnou válku proti Ukrajině.

Aktuální strategii českého exportu mají symbolizovat především nové nápady, regiony nebo šance. Tak chce pracovat i tuzemská kosmetická firma Dermacol, jejíž kosmetika putovala do zahraničí poprvé před půlstoletím. Ve Spojených státech prodává firma dodnes, celkově pak do zahraničí vyváží necelou třetinu svých výrobků.

Současné vedení chce ale expandovat. Podle firemní ředitelky pro strategii a vývoj Věry Komárové je v současném obchodním hledáčku třeba Japonsko. „Nepotkáte tam ženu – ani v metru – která není nalíčená. Tam se nelíčí jen ženy, ale i muži,“ vysvětluje.

Zatímco na japonský trh si společnost cestu teprve hledá, na Arabském poloostrově svou klientelu už firma našla. Vyšší spotřeba je dána i náboženskými zvyklostmi – na modlitbu se tam ženy odličují, následně nanášejí make-up znovu.

Právě Saúdská Arábie je jednou ze zemí, kde otevírá své zastoupení vládní agentura CzechTrade. „Během dvou měsíců (…) nás oslovilo několik desítek českých firem napříč obory,“ vysvětluje ředitelka sekce zahraniční sítě. Zájem je prý z odvětví stavebnictví, zdravotnictví, kybernetické bezpečnosti nebo vodohospodářství.

Nová exportní teritoria českých firem
Zdroj: CzechTrade

Většina tuzemského vývozu směřuje do unijních zemí

Vedle Arabského poloostrova je podle obchodníků perspektivní také Dálný východ, jihovýchodní Asie nebo Afrika, posílení vývozu pak očekávají i do Spojených států, Brazílie nebo na Ukrajinu. Většinu zboží a služeb i přesto vyváží Česko stále do zemí Evropské unie.

To se týká i mucholapek, které produkuje moravská papírna Moudrý. Dva a půl milionu jejich výrobků mířilo v loňském roce do Španělska, další miliony lapačů pak do Itálie, Německa nebo Francie. Letos pak plánují výrobu o desetinu vyšší. „Vyvážíme do víc než padesáti států světa, 95 procent naší produkce jde na export,“ upřesnil generální ředitel papírny Libor Moudrý.

Ještě před dvěma lety nadpoloviční většina jejich mucholapek končila v Rusku a Bělorusku. Tyto výrobky sice na sankčních seznamech nefigurují, podle majitelů však klesl export kvůli problematické dopravě a platbám. I proto hledá papírna nová teritoria, zaměřit se chce třeba na Afriku.

Pomoci novým vývozům by mohla i slabá koruna. Ta je podle Ladislava Minčiče z Hospodářské komory ČR pro tuzemský export spíše pobídkou. „To, že se nevrátí ke čtyřiadvacetikorunové hranici, považuji za jasnou věc,“ říká ke kurzu domácí měny.

V loňském roce skončil zahraniční obchod Česka s přebytkem téměř 123 miliard korun, ve stávajícím roce by měla být čísla ještě lepší – právě díky slabé koruně. Z ní naopak nemají radost lidé, kterým zdražují třeba dovolené.

„Růst exportu očekává ministerstvo financí – i my – i v příštím roce, což by mělo přispět k obnově mírného hospodářského růstu,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka je důležitější sledovat, s jakou ziskovostí firmy prodávají, ať už v Německu, Číně, Spojených státech, nebo na Ukrajině.

Vývoz tuzemských firem
Zdroj: European-union.europa.eu

Tuzemský export se po vstupu do EU zvedl

Vstup českých firem na západní trhy usnadnil před téměř dvaceti lety vstup do Evropské unie. Západním ekonomikám se Česko postupně přibližuje i v dalších aspektech – v roce 2005 například činil průměrný roční čistý příjem v tuzemsku přes 154 tisíc korun, tedy třetinu unijního průměru. Předloni už to podle aktuálních dat Eurostatu byly dvě třetiny – skoro 350 tisíc korun.

Běžným hodnotám sedmadvacítky se ale přibližují i ceny – tím, jak zboží zdražuje. Ještě před deseti lety byla cenová hladina v Česku na 65 procentech unijního průměru, předloni už na 84 procentech.

Obecně ale příjmy rostou o něco rychleji a kupní síla obyvatel Česka se tak pomalu dostává k unijnímu průměru. Podle posledních dat je v poměru k němu na devadesáti procentech, obdobně jako ve Slovinsku. Ostatní země bývalého východního bloku jsou na tom hůř. Třeba ve srovnání s Německem si ale Češi stále mohou koupit jen dvě třetiny toho, co obyvatelé Spolkové republiky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 35 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 48 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 3 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 3 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 6 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 8 hhodinami
Načítání...