Za opravu kladrubského hřebčína rozdal soud dvě podmínky a pokutu

Odvolací pražský vrchní soud udělil podmíněné tresty dvěma obžalovaným z kauzy zmanipulovaných zakázek na opravy Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Dalšímu muži uložil peněžitý trest. Část případu vrátil senát k novému projednání prvoinstančnímu soudu. Soud se zabýval pouze pěti z 22 obžalovaných.

Bývalému řediteli pardubické stavební firmy Cettus Vladimíru Novému uložil odvolací senát podmíněný trest ve výši 2,5 roku. V době zakázek, v roce 2013, byl sedmašedesátiletý muž zástupcem investora a zmanipuloval výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace a technický dozor. Dopustil se tak trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Soud Novému zpřísnil prvoinstanční roční podmíněný trest.

Daniela Chrásku, který se podle soudu pouze fiktivně účastnil jednoho z výběrových řízení, a architekta Lukáše Pavlíka, který zpracovával projektovou dokumentaci, uznal soud vinnými z pomoci k trestnému činu zjednání výhody. Chráskovi udělil dvouletý podmíněný trest a Pavlíkovi peněžitý trest ve výši 30 tisíc korun. Muži vinu od počátku odmítali. Jejich odvolání však senát zamítl.

Prvoinstanční soud se bude muset podle středečního verdiktu zabývat znovu případem ředitele kladrubského hřebčína Jiřího Jehličky a Štěpána Plodka, který stejně jako Chráska podal nabídku v jednom z tendrů. „Dopředu přitom věděli, že se účastní výběrového řízení takzvaně do počtu,“ prohlásila předsedkyně senátu Hana Navrátilová.

Chráska podle ní navíc z fiktivní účasti v tendru profitoval, měl slíbenou pozici koordinátora. Kauza středečním verdiktem nekončí ani pro Nového, u kterého se má královéhradecký soud zabývat dalšími skutky.

„Soud při udělení trestů přihlížel zejména k dosavadní bezúhonnosti obžalovaných a délce doby, která od jejich jednání uběhla,“ řekla Navrátilová. Podotkla, že senát mohl potrestat pouze ty z mužů, které již uznal vinnými královéhradecký soud. U nepravomocně osvobozených obžalovaných to udělat nemohl, jejich případ musel vrátit.

Například u Jehličky je podle soudu jasné, že s vítězi tendrů podepisoval smlouvy. „Je však nutné zjistit, zda pouze jako ředitel hřebčína, nebo jako člověk, který byl odpovědný za průběh veřejné zakázky,“ uvedla.

Rozhodnutí se týká zakázek malého rozsahu, dotace soud neřešil

„V zásadě jsem spokojen,“ řekl po skončení jednání státní zástupce Adam Borgula. Upozornil však na to, že se středeční rozhodnutí týká pouze jednoho skutku v obžalobě, navíc zakázek malého rozsahu.

„Soud nerozhodoval o dalších skutcích, které se týkaly evropských prostředků, které měly být přiděleny na rekonstrukci Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem,“ prohlásil žalobce. Hodnota této zakázky měla podle něj být zhruba 300 milionů korun.

K těmto zbývajícím šesti skutkům z obžaloby se soud podle Borguly vyjádřil zčásti, protože se jich měl dopustit i Nový. Prvoinstanční rozsudek byl podle senátu nepřesvědčivý a nevypořádal se se všemi důkazy, uvedl státní zástupce. Bývalému řediteli firmy Cettus navrhoval za veškeré jeho jednání sedmiletý trest vězení, desetimilionový peněžitý trest a zákaz působení ve statutárních orgánech firem.

Nový se k verdiktu nevyjádřil. Proti prvoinstančnímu rozhodnutí se neodvolával, a částečně vinu uznal. Při závěrečném slovu však uvedl, že trest vězení by byl pro něj vzhledem k věku a zdraví likvidační.

Obžalovaných je pět firem a 17 lidí

Obžalobě v celém případu čelí 17 lidí, zodpovídají se ze způsobení dvanáctimilionové škody. Mezi obžalovanými je i pětice firem – Geosan Stavební, Chládek a Tintěra, Strabag, Cettus nebo Metrostav. Kauza se týká přípravy a realizace zadávacího řízení v rámci projektu Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem. Podle obžaloby souvisela trestná činnost s první a druhou etapou obnovy hřebčína.

Obžalovaným hrozí různé tresty. Podle podané obžaloby za pokus o poškození finančních zájmů EU a za přípravu dotačního podvodu až deset let vězení, za zjednání výhody ve veřejné zakázce a pletichy až osm let a za porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže až pět let.

Královéhradecký soud v srpnu 2019 většinu obžalovaných nepravomocně osvobodil. Podle něj se podařilo prokázat, že zčásti docházelo ke zjednávání určité výhody některým zadavatelům, prvotním zájmem ale nebylo ničí obohacení, spíš požadavky na kvalitu práce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 7 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 10 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 12 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 16 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 23 hhodinami
Načítání...