Z hlediska právního jsme nikde nepochybili, říká k olympijskému letu Kejval

32 minut
Tisková konference k letu olympijských sportovců do Tokia
Zdroj: ČT24

„Nedošlo k žádným pochybením a už vůbec ne k žádným podvodům,“ komentuje let na olympiádu a prevenci proti koronaviru předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Vše, co výbor měl splnit, podle něj splnil. U sportovců, kteří na olympiádě kvůli covidu nemohli startovat a požadují kompenzaci, se podle Kejvala ukazuje, že jejich právní postavení není příliš silné. I tak by jim chtěl výbor pomoci a neúčast kompenzovat.

Vedle čtyř pozitivně testovaných sportovců dopadlo omezení i na jejich týmové kolegy a další české olympioniky, kteří byli v izolaci jako blízké kontakty.

Jako první nakažený byl z leteckého speciálu do Tokia odhalen bezprostředně po příletu lékař Vlastimil Voráček. Podle šéflékaře olympijského týmu Jiřího Neumanna nemusí ale být pacientem nula, tedy zdrojem nákazy. Celkem mělo pozitivní test šest členů české výpravy včetně čtyř sportovců. Šlo o plážové volejbalisty Ondřeje Perušiče a Markétu Nausch Slukovou, stolního tenistu Pavla Širučka a cyklistu Michala Schlegela.

Neumann také zmínil, že zhruba do 14 dnů by měl být hotový znalecký posudek. Neočekává však od něj nic zásadního. Celá situace ho mrzí vzhledem k tomu, že se nakažení sportovci nemohli závodů zúčastnit.

„Ve smlouvě je výslovně napsáno, že sportovci tam cestují a připravují se tam na vlastní nebezpečí,“ přiblížil Kejval v souvislosti s tím, že podle něj Český olympijský výbor nemá možnost sportovce přímo finančně kompenzovat, protože nemají konkrétní právní nárok. Výbor se ale bude snažit kompenzovat sportovce prostřednictvím sponzorů a spolupracujících organizací.

Podle předsedy České unie sportu Miroslava Jansty nese odpovědnost ČOV. „Oceňujeme, že ČOV se sportovci komunikuje a snaží se celou záležitost řešit. V okamžiku, kdy ČOV na nominačním plénu odsouhlasí nominaci olympioniků, automaticky za ně ČOV přebírá veškerou odpovědnost a bere na sebe povinnosti. Žádná jiná smlouva tuto skutečnost nemůže zrušit. ČOV má tedy povinnost nakažené olympioniky odškodnit,“ uvedl ve vyjádření pro média.

Olympijský výbor zaslal dopisy všem plážovým volejbalistům, všem stolním tenistům i všem cyklistům, které česká koronavirová nákaza v Tokiu poškodila. „Se sportovci už probíhala a budou probíhat setkání. Bavíme se o tom, jak bychom jim mohli pomoci do další sportovní kariéry. Je to z naší strany férové. Snažíme se projevit silnou empatii, kterou vůči sportovcům máme. Rozhodně to nezametáme pod koberec,“ řekl Kejval.

Odpovědnost za lidi na palubě speciálu Kejval vylučuje už proto, že v něm neměli být žádní volení funkcionáři, ale pouze zaměstnanci ČOV, jejichž právní vztah něco takového vylučuje.

Poučení do budoucna

„Už za pět měsíců budeme mít olympiádu v Pekingu, ta bude pod stejným režimem, možná ještě těžším. Olympijský výbor rozhodl, že uděláme radu expertů, kterou jsme pověřili šéflékaře týmu pana Neumanna,“ uvedl v pondělí předseda ČOV Kejval. Rada by měla stanovit opatření nad rámec pravidel, která stanoví Čína jako pořádající země a Mezinárodní olympijský výbor.

Výbor ale zatím nemá podle Neumanna žádné konkrétní informace. Spekuluje se o tom, že sportovci budou muset být povinně očkování a pokud ne, budou na místě absolvovat karanténu. 

I nadále tak Českému olympijskému výboru budou pomáhat s organizací cesty na olympiádu například epidemiologové Jiří Beran nebo Roman Prymula. Podle šéfa výpravy Martina Doktora byla už pravidla stanovená Českým olympijským výborem pro odlet do Tokia přísnější, než požadovaly normy a japonská pořádající strana.

„Zvažovali jsme, že bychom udělali bublinu pro sportovce, kteří by před odletem byli separovaní, ale nešlo to organizačně i z toho hlediska, že jsme se báli, aby se právě do bubliny nechytlo větší množství sportovců při zavlečení infekce,“ rekapituluje uvažování před olympiádou Doktor.

Stojí si za tím, že let speciálem byla teoreticky nejbezpečnější cesta. Podle Doktorových zkušeností měli naopak zahraniční sportovci problémy s tím, že když létali komerčními linkami, tak se jejich prostřednictvím koronavirem nakazili. „Nizozemci měli nakažených sportovců víc než my. Doma jim spílali za to, že neletěli speciálem,“ uvádí Doktor.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zemřel herec Alois Švehlík

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 7 mminutami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 9 mminutami

ŽivěPoslanci se sešli k zákonu o podpoře bydlení

Sněmovna pokračuje v závěrečném kole debaty o zákonu o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Na programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu je také uzákonění pravidel pro lobbování a sociální novela, v níž prosazují opoziční ANO a SPD zvýšení některých příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením.
09:00Aktualizovánopřed 13 mminutami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 4 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 5 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 17 hhodinami
Načítání...