Vznikla sbírka Dárek pro Olgu. Připomíná bývalou první dámu

3 minuty
Události: Dobročinná sbírka Dárek pro Olgu pomáhá potřebným
Zdroj: ČT24

U příležitosti nedožitých devadesátých narozenin bývalé první dámy Olgy Havlové vznikla veřejná sbírka Dárek pro Olgu. Vybrané peníze dostanou organizace pomáhající potřebným. U některých projektů stála v jejich začátcích i tehdejší první dáma.

Do Modrého klíče přiváží minibus třiačtyřicetiletého Tomáše každý den ráno. Jeho cesta pak vede rovnou do skupiny, kde už na něj čeká program. Stejně jako na ostatní klienty. Organizace vznikla z iniciativy rodičů handicapovaných dětí v roce 1991. Zpočátku se starala o pětatřicet klientů, teď tu služby poskytují sto patnácti.

„(Naši klienti) mají mentální handicap většinou v kombinaci s dalším typem postižení, jako je tělesné, motorické, zrakové či sluchové,“ přibližuje zástupce ředitelky Modrého klíče Radovan Netušil.

Provoz organizace platí z dotací a grantů. Se vším ostatním pomáhají dárci a sponzoři. Teď by potřebovali nová, speciálně upravená auta na svoz klientů. Při ranním svozu a odpoledním rozvozu ta současná najedou až 300 kilometrů denně.

Minibus od první dámy

Symbolicky se nyní Modrý klíč vrací do začátků své existence. Příspěvek na auta totiž dostane od Nadace Olgy Havlové. Jeden z prvních minibusů přitom zástupci organizace obdrželi v roce 1995 právě od tehdejší první dámy.

Cílem veřejné sbírky Dárek pro Olgu je vybrat 900 tisíc korun. K úterní dvacáté hodině dárci poslali už bezmála polovinu této sumy. „(Chceme) podpořit lidi se zdravotním handicapem, dalším okruhem potřebných jsou senioři, také lidé bez domova nebo ti, kteří potřebují paliativní péči,“ vypočítává ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Monika Granja.

Sbírka je celoroční, výše příspěvku dobrovolná. U vzniku velké části projektů, které by peníze mohly získat, stála právě Olga Havlová.

Odkaz její i dalších žen, které pracovaly pro Výbor dobré vůle, připomněla v úterý také mše v pražském Týnském chrámu. Podle biskupa Václava Malého je i dnes třeba hledat cesty, aby mohl každý člověk rozvinout své schopnosti. Zazněla i Píseň pro Olgu, kterou napsala zpěvačka Aneta Langerová spolu s Jakubem Zitkem.

„Byla opravdu svá, nic nepředstírala, na nic si nehrála, ale zároveň netoužila být na výsluní,“ řekl Malý o první manželce porevolučního prezidenta Václava Havla. Byla podle něj citlivá, bez patosu, projevovala soucit bez sentimentu a byla konkrétní, rázná a rozhodná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 59 mminutami

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. EK prověřuje, zda nebyly korejské společnosti KHNP poskytnuty zahraniční subvence, které by mohly narušit vnitřní trh Evropské unie.
09:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 3 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 4 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 6 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 6 hhodinami

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 7 hhodinami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 7 hhodinami
Načítání...