Výměna Vojtěcha by byla namístě. Ministrem mohl být Prymula, uvedl Hamáček pro Blesk

Hamáček je pro výměnu ministra zdravotnictví Vojtěcha (zdroj: ČT24)

Podle šéfa ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka by bylo vhodné, kdyby došlo k výměně ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Hamáček to řekl v rozhovoru pro deník Blesk. Dodal, že současného šéfa resortu mohl nahradit jeho náměstek Roman Prymula. Mezi Hamáčkovy výtky patří hlavně nevyplacené odměny zdravotníkům za nasazení proti koronaviru.

Hamáček uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) se rozhodl Vojtěcha nevyměnit. „Já si myslím, že za celou řadou věcí, které se staly, by výměna byla namístě,“ řekl. Zdravotníkům podle něj za práci v době koronavirové krize odměny zatím vůbec nepřišly nebo byly nižší, než se slibovalo. „To asi nevypovídá o tom, že je tam všechno v pořádku, je to na odbornosti pana premiéra,“ dodal.

Hamáček měl v době, kdy byl pro zdravotníky nedostatek ochranných prostředků proti koronaviru, s Vojtěchem spory o jejich dodávky, na kterých se ministerstva zdravotnictví a vnitra podílela. V minulosti byl zdrženlivější. Řekl třeba, že na ministerstvu zdravotnictví vidí velký prostor pro zlepšení spolupráce. Vojtěch přitom uvedl, že svědomí má čisté.

Kritice Babiše čelí Maláčová

Šéf ČSSD také zopakoval, že čistší než dát Prymulovi novou funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví by bylo jmenovat ho namísto Vojtěcha ministrem. „Otázkou je, zda by to chtěl. Pan ministr Vojtěch je zároveň poslancem, tak by byl třeba problém uvnitř jejich klubu,“ uvedl.

Hamáček připomněl, že Babiš veřejně kritizuje ministryni práce a sociálních věcí z ČSSD Janu Maláčovou. Babiš v polovině května v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že ho Maláčová zklamala, protože se chová nekolegiálně a vede si svou vlastní kampaň.

Podle Hamáčka je to kritika za to, že je Maláčová moc vidět a dělá svoji práci ve prospěch státu a ČSSD. „Chápu, že je to panu premiérovi nepříjemné. Neměli bychom si ale vzájemně podkopávat nebo podrážet nohy,“ dodal.