„Vy slibujete, my sloužíme.“ Policisté a hasiči protestovali proti nízkým platům

Události: Protest bezpečnostních sborů (zdroj: ČT24)

Stovky policistů, hasičů a dalších příslušníků bezpečnostních sborů se sešly před ministerstvem vnitra na pražské Letné. Protestovaly proti nízkým platům a špatné personální situaci. Předseda pořádající Unie bezpečnostních složek (UBS) Aleš Lehký v úvodním projevu řekl, že vláda neplní vlastní programové prohlášení, a připomněl slib ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) zvýšit platy o deset procent. Podporu akci vyjádřily nejen odborové svazy hasičů a policistů, ale i vězeňské služby, celníků, městské a obecní policie či sdružení horské služby.

Příslušníci zaplnili celý prostor před ministerstvem i přilehlou ulici. Přišli s transparenty „Nedopustíme rozklad bezpečnostních sborů“, „Naše stabilita, vaše bezpečnost“ či „Vy slibujete, my sloužíme“. Lidé na protest dorazili například z Liberce, Brna či Ostravy. Podle odhadu odborářů se jich sešla zhruba tisícovka.

„Průměrný plat policisty se v poměru k průměrné mzdě dostal na nejnižší hodnotu od vzniku České republiky,“ prohlásil Lehký. V současné době bere podle něj příslušník policie 120 procent průměrné mzdy, která byla letos v druhém čtvrtletí 45 853 korun. Šéf Unie bezpečnostních složek připomněl i stravné a ošatné.

Vláda podle Lehkého neplní sliby o tom, že zajistí konkurenceschopnost sborů či lepší náborové podmínky. Poukázal také na podle něj enormní fluktuaci u policistů a nespokojenost se slučováním či rušením policejních oddělení. Situace podle něj ohrožuje nejen práci v bezpečnostních sborech, ale i vnitřní bezpečnost.

Růst o 2500 korun

Rakušan minulý týden po jednání se zástupci odborů uvedl, že policisté a hasiči dostanou příští rok kromě již slíbených 1500 korun navíc v tarifní složce ještě tisícikorunový stabilizační příspěvek. Zvýšení platů se týká i dalších bezpečnostních sborů. Odbory to považují za posun, Lehký ale ve čtvrtek uvedl, že musí jít veškeré finance do tarifů. UBS chce také zakotvit do zákona, že musí být průměrný plat policisty ve výši 150 procent průměrné mzdy.

Ministr vnitra ale považuje plánovaný nárůst o 2500 korun v současné době za maximum možného. Platy se mají zvedat o pět procent i v letech 2026 a 2027, příslušníkům podle Rakušana zůstane po tyto roky také stabilizační příspěvek. Podle protestujících příslušníků to však nevyřeší dlouhodobé podfinancování sborů.

Ministr vnitra Rakušan vystoupil během protestu policistů a hasičů (zdroj: ČT24)

„Garantuju, že těch 2500 korun ve svých odměnách už za měsíc leden uvidíte,“ ujišťoval protestující na Letné Rakušan s tím, že navýšení ve středu potvrdila sněmovna. Uznal, že situace ve sborech je špatná. „Nepřišel jsem sem, abych ji maloval na růžovo,“ prohlásil. „Chtěl jsem vám poděkovat za to, že i v této těžké době se zvládáte starat o to, aby lidé v této zemi byli v bezpečí,“ dodal ministr.

Vicepremiérův projev se ale mezi přítomnými nesetkal s pozitivním ohlasem. Protestující nesouhlasně křičeli a pískali. Rakušan šel pak diskutovat o podmínkách v bezpečnostních sborech i přímo do davu.

Na protestu vystoupili také zástupci strážníků, hasičů, celníků a vězeňské služby. Za policisty promluvil místopředseda odborové organizace bezpečnostních sborů Martin Červenka, který organizoval týdenní protest policistů na počátku listopadu. Odboráři zmínili i nutnost řešit platy příslušníků celní služby, která spadá pod ministerstvo financí.

Události, komentáře: Senátoři Martin Červíček a Róbert Šlachta v debatě o protestech bezpečnostních sborů (zdroj: ČT24)