Máme problémy vyjíždět k oznámením, papírování je moc, tvrdí policisté

4 minuty
Události: Co řeší policie
Zdroj: ČT24

Policisté tvrdí, že jejich práci komplikuje nadbytečná byrokracie. Také prý chybí tisíce lidí. I proto vznikne pracovní skupina, která se bude zabývat upuštěním od některých agend, například v oblasti přestupků. To by znamenalo velký posun a úlevu v tom, co musí policisté řešit.

Když lidem ukradnou kolo či je někdo obere v restauraci, vytáčí linku 158 nebo zamíří na služebnu. Tady pak začíná vyšetřování, v rámci nějž musí policisté vyplnit řadu protokolů.

„Je třeba podání vysvětlení od ostatních osob, svědků, nezúčastněných osob, případně podezřelých. Pokud podezřelou osobu nemáme, ale disponujeme například kamerovými záznamy, budeme sepisovat další formulář,“ popisuje vedoucí odboru služby pořádkové policie Středočeského kraje Jan Štáf.

Ve výčtu pokračuje a jmenuje dalších deset kroků. „Někdy to může být hodinka, někdy to mohou být úkony na tři až čtyři hodiny. I to je možné,“ dodává. 

V případě, že na obvodním oddělení není dostatek policistů, k akutnímu případů nemá kdo jet. Třeba Velký Šenov na Děčínsku má osmnáct tabulkových míst, obsazeno jich je jen šest. V přímém výkonu služby jsou tak prakticky jen dva policisté.

„Nedivme se, prostě máme problémy s tím, abychom vyjížděli na oznámení na tísňovou linku, protože už není kde brát,“ míní místopředseda Odborové organizace bezpečnostních sborů a zástupce vedoucího obvodního oddělení písecké policie Martin Červenka.

Ulevit od byrokracie

Policisté tvrdí, že nemají problém s vyšetřováním přestupků, nutně ale potřebují ulevit od papírování. Policejní prezident Martin Vondrášek vidí prostor pro změnu právě u přestupků, které by se mohly oznamovat přímo správním orgánům.

Inspiraci bere v zemích Beneluxu. „Když vám někdo odcizí kolo, tak to s vámi policista sepíše a vydá vám potvrzení. Na pozadí provádí úkony, které směřují k tomu, aby vypátral pachatele krádeže x kol v lokalitě, ale neprovádí takový rozsah úkonů k tomu jednomu konkrétnímu oznámení,“ vysvětluje Vondrášek.

Ulehčit policisté chtějí i v oblasti šetření nebo asistence pro exekutory a pojišťovny. Za přitěžující mají převážení zadržených k soudům kvůli rozhodnutí o vazbě nebo převážení trestních spisů. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o všem má jednat pracovní skupina, která se poprvé sejde na začátku prosince. Pro upuštění od některých agend ale bude potřeba změna zákonů. Policii aktuálně navíc chybí přes pět tisíc lidí.

Rakušan rovněž ve čtvrtek sdělil, že platy zaměstnanců v bezpečnostních složkách, tedy hasičů, policistů, vězeňské služby a celníků, se od ledna definitivně zvýší o 2500 korun. Zástupci odborů tvrdí, že jde o kompromis. Vadí jim, že částka je rozdělena. Do tarifů půjde jen 1500 a dalších tisíc korun je stabilizační příspěvek. Do tří dnů se rozhodnou, zda 21. listopadu budou protestovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 2 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 3 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 3 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 3 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 6 hhodinami
Načítání...