Máme problémy vyjíždět k oznámením, papírování je moc, tvrdí policisté

Události: Co řeší policie (zdroj: ČT24)

Policisté tvrdí, že jejich práci komplikuje nadbytečná byrokracie. Také prý chybí tisíce lidí. I proto vznikne pracovní skupina, která se bude zabývat upuštěním od některých agend, například v oblasti přestupků. To by znamenalo velký posun a úlevu v tom, co musí policisté řešit.

Když lidem ukradnou kolo či je někdo obere v restauraci, vytáčí linku 158 nebo zamíří na služebnu. Tady pak začíná vyšetřování, v rámci nějž musí policisté vyplnit řadu protokolů.

„Je třeba podání vysvětlení od ostatních osob, svědků, nezúčastněných osob, případně podezřelých. Pokud podezřelou osobu nemáme, ale disponujeme například kamerovými záznamy, budeme sepisovat další formulář,“ popisuje vedoucí odboru služby pořádkové policie Středočeského kraje Jan Štáf.

Ve výčtu pokračuje a jmenuje dalších deset kroků. „Někdy to může být hodinka, někdy to mohou být úkony na tři až čtyři hodiny. I to je možné,“ dodává. 

V případě, že na obvodním oddělení není dostatek policistů, k akutnímu případů nemá kdo jet. Třeba Velký Šenov na Děčínsku má osmnáct tabulkových míst, obsazeno jich je jen šest. V přímém výkonu služby jsou tak prakticky jen dva policisté.

„Nedivme se, prostě máme problémy s tím, abychom vyjížděli na oznámení na tísňovou linku, protože už není kde brát,“ míní místopředseda Odborové organizace bezpečnostních sborů a zástupce vedoucího obvodního oddělení písecké policie Martin Červenka.

Ulevit od byrokracie

Policisté tvrdí, že nemají problém s vyšetřováním přestupků, nutně ale potřebují ulevit od papírování. Policejní prezident Martin Vondrášek vidí prostor pro změnu právě u přestupků, které by se mohly oznamovat přímo správním orgánům.

Inspiraci bere v zemích Beneluxu. „Když vám někdo odcizí kolo, tak to s vámi policista sepíše a vydá vám potvrzení. Na pozadí provádí úkony, které směřují k tomu, aby vypátral pachatele krádeže x kol v lokalitě, ale neprovádí takový rozsah úkonů k tomu jednomu konkrétnímu oznámení,“ vysvětluje Vondrášek.

Ulehčit policisté chtějí i v oblasti šetření nebo asistence pro exekutory a pojišťovny. Za přitěžující mají převážení zadržených k soudům kvůli rozhodnutí o vazbě nebo převážení trestních spisů. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o všem má jednat pracovní skupina, která se poprvé sejde na začátku prosince. Pro upuštění od některých agend ale bude potřeba změna zákonů. Policii aktuálně navíc chybí přes pět tisíc lidí.

Rakušan rovněž ve čtvrtek sdělil, že platy zaměstnanců v bezpečnostních složkách, tedy hasičů, policistů, vězeňské služby a celníků, se od ledna definitivně zvýší o 2500 korun. Zástupci odborů tvrdí, že jde o kompromis. Vadí jim, že částka je rozdělena. Do tarifů půjde jen 1500 a dalších tisíc korun je stabilizační příspěvek. Do tří dnů se rozhodnou, zda 21. listopadu budou protestovat.

Načítání...