Vláda zakázala čínskou satelitní stanici na jihu Moravy, píší Seznam Zprávy

Vláda zakázala čínské firmě Emposat provozovat satelitní stanici na Hodonínsku. Kontrarozvědka varovala, že zařízení může sloužit ke špionáži dění na oběžné dráze Země, napsal v úterý web Seznam Zprávy. Podle něj jde o první případ, kdy ministři využili nejtvrdší opatření zákona umožňujícího prověřovat zahraniční investice.

V usnesení vlády se podle Seznam Zpráv píše, že investice společnosti Emposat umožňující vybudování a provoz zařízení družicové služby s využitím parabolické antény o průměru 7,3 metru může představovat ohrožení bezpečnosti Česka nebo vnitřního či veřejného pořádku.

Mluvčí ministerstva průmyslu Marek Vošahlík nechtěl vzhledem k neveřejné povaze materiálu sdělit bližší informace. Serveru pouze řekl, že investice má minimální dopad na zaměstnanost a ekonomiku, ale vzhledem k povaze zařízení může mít významné bezpečnostní dopady.

Sdílnější nebyla ani Bezpečnostní informační služba (BIS). Mluvčí české civilní kontrarozvědky Ladislav Šticha pouze uvedl, že informace, které služba k investici získala, předala zákonným adresátům.

Vazby čínské firmy

Firma Emposat má podle Seznam Zpráv úzké vazby na státní Čínskou akademii věd a v Česku údajně využila služeb brněnské firmy Pekasat, která ve Vlkoši buduje vlastní pozemní stanici s pěti anténami. Firma Pekasat ale odmítá, že by s čínskou firmou spolupracovala nebo s ní sdílela financování. Tvrdí, že v pozemní satelitní stanici Pekasatu je čínský Emposat jen nájemcem s jedním talířem.

„Společnost Emposat má u nás pronajatý prostor. Na tom si postavili anténu. To je vše. My se o to, jak mají zajištěný provoz, nestaráme,“ řekl ředitel Pekasat Michal Tulek. Jakmile bude doručené zamítavé rozhodnutí ministerstva o investici, nejspíše by měla čínská firma svoji anténu odstranit, uvádí Seznam Zprávy.

Před riziky spojenými s Čínou opakovaně varuje tuzemská kontrarozvědka. Ředitel BIS Michal Koudelka loni v říjnu uvedl, že Peking se snaží navenek působit jako přítel a atraktivní partner západních zemí, usiluje ale o úpadek demokracií a světový řád založený na úspěchu totalitních států.

Ve výroční zprávě za rok 2023 BIS uvádí, že Čína zvala politiky, představitele státní správy či podnikatele na hrazené výjezdy. BIS to pokládá za rizikové kvůli hrozbě oslovení tajnými službami, využití k propagandě, ale i vzniku závazků za pohostinnost. Peking také využívá tuzemské akademiky k získávání neveřejných informací i k orientaci v českém prostředí, píše BIS.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl žalobě exředitelky SÚKL kvůli odvolání z funkce, píše iRozhlas

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Podrazilová řídila SÚKL 90 dní ke konci roku 2023, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji odvolal poté, co seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu.
před 51 mminutami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 52 mminutami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 2 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 4 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 13 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 13 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 13 hhodinami
Načítání...