Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková se u soudu brání obvinění ze zneužití pravomoci. Podle obžaloby se ho dopustila jmenováním bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Veseké svojí zástupkyní. Zatímco státní zástupce tvrdí, že Vesecká neměla potřebnou praxi v energetice, Vitásková, která obžalobu odmítá, se brání, že Vesecká podmínky při přijetí splňovala.
Vitásková u soudu odmítla, že by přivedla Veseckou do vedení ERÚ protizákonně. Hrozí jí za to vězení
Alena Vitásková řekla soudu, že bývalá nejvyšší státní zástupkyně Vesecká byla ve vedení ERÚ vítanou posilou v době, kdy úřadu výrazně vzrostla právní agenda. Ta zahrnovala zejména správní a trestní řízení vedená kvůli solárním elektrárnám, převedení činnosti energetické inspekce na ERÚ a souvisela i se změnou legislativy v oblasti ochrany spotřebitelů.
„Odmítám, že funkce místopředsedkyně byla vytvořená účelově,“ řekla Vitásková s tím, že funkce existovala již dříve, zanikla a s nástupem Vesecké byla obnovena. Její výpověď podpořil i další bývalý místopředseda ERÚ Otto Gold. Potvrdil nárůst právnické agendy, na kterou do příchodu Vesecké dohlížel. Poznamenal, že byl problém sehnat zkušeného právníka a posílení bylo potřeba.
Obžaloba však poukázala na to, že Renata Vesecká neměla požadovanou praxi v oboru energetiky, jak vyžadoval energetický zákon. Vitásková je ale přesvědčena o opaku, odkázala na vyjádření v životopise Vesecké, že se během celé své právnické praxe setkávala s případy zabývajícími se energetikou.
„Ujistila mě, že řešila nesčetně takových případů,“ řekla bývalá předsedkyně ERÚ soudu. Později dodala, že zákon jen obecně vyžadoval praxi v oblasti energetiky. „Více nesepecifikoval,“ podotkla Vitásková.
Soud zatím nekončí, bude pokračovat 14. a 15. listopadu. Vitáskové hrozí desetileté vězení, sama však hovoří o vykonstruovaném případu.
Alena Vitásková stála v čele úřadu v letech 2011 až 2017. Renata Vesecká byla místopředsedkyní od listopadu 2014 do června 2015. Soudní řízení kvůli údajné milionové škodě, která podle obžaloby státu angažováním Vesecké vznikla, bylo zahájeno již v roce 2016. Předcházely mu policejní prohlídky, na které si stěžovala jak Alena Vitásková, tak i ERÚ. Ústavní soud však letos na jaře stížnosti odmítl.