Malé Madlen nefunguje imunitní systém. Zachránit ji může vhodný dárce kostní dřeně

3 minuty
Události: Hledání dárce kostní dřeně
Zdroj: ČT24

Najít vhodného dárce kostní dřeně je poměrně složité, mohou jich být stovky, ale ideálním kandidátem nemusí být ani jeden. I u příbuzných je šance kompatibility docela malá. Takového dárce shání i malá Madlen, která trpí aplastickou anémií a má nedostatek červených krvinek. Zájem o darování kostní dřeně se ale i díky jejímu případu zvyšuje. Tím pravděpodobnější je, že přes sto pacientů, kteří na dárce čekají, najdou toho správného.

Madlen byla dvacet měsíců úplně zdravé dítě. Jen jednou onemocněla s vysokými horečkami. Na začátku března jeli do nemocnice s vyrážkou.

„Nepřisuzoval jsem tomu nějakou extra váhu, očekával jsem, že je to typicky z rajčat, protože rajčata miluje. Nicméně se ukázalo, že se nejedná o vyrážku, ale že se jedná o petechie, což je takový finální příznak absolutního nedostatku krevních destiček,“ řekl otec Madlen Lukáš Přibyl.

V nemocnici si ji už nechali. Nikoho jiného kromě rodiny k ní nepouští. Otec za ní může jen v roušce. Malé Madlen už totiž nefunguje imunitní systém.

„Ono to na ní skoro ani nepoznáte, čímž je to možná ještě záludnější. Byl jsem s ní třeba na oddělení a ona si hrála s panenkou. Až nepochopitelné, protože má v téhle chvíli hodnoty takové, že většina lidí by už spala a byla by taková hybernovaná,“ doplnil Přibyl.

„Madlenka má onemocnění, které se nazývá těžká aplastická anémie. Znamená to, že v kostní dřeni se vlastně přestanou tvořit bílé krvinky, červené krvinky a krevní destičky, ale je to onemocnění velmi vážné a bez adekvátní léčby dlouhodobě neslučitelné se životem,” uvedla o diagnostice vedoucí transplantační jednotky Fakultní nemocnice v Motole Renata Formánková.

Zachránit by ji mohl dárce

Teď v rámci léčby zkouší imunosupresiva. Zachránit by ji mohl vhodný dárce kostní dřeně. Největší šance na úspěch je u sourozenců. Madlen má tři, ale ani jeden se jako dárce pro sestru nehodí.

Krevní skupina zde hraje podružnou roli, klíčová je shoda genetická. Každý člověk získá od matky a otce po pěti konkrétních znacích, které rozhodují o tom, jestli transplantace bude úspěšná. A lékaři tak hledají ideálně shodu u všech znaků –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tedy 10 z 10.

Nejvyšší šance je u jednovaječných dvojčat, u běžných sourozenců už je to jen 25 procent a u dalších příbuzných ještě méně. Když tyto možnosti nevedou k cíli, hledají se nepříbuzní dárci –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ právě ve specializovaných registrech.

„Když ani otec, ani sourozenci nemají shodu, tak je to bezmoc. Já se snažím být táta, který celou rodinu chrání a otočí zeměkoulí, aby se otáčela na druhou stranu. Ale já nejsem schopen udělat víc,“ řekl Přibyl.

Publicita příběhu pomáhá

Rozhodl se alespoň zveřejnit příběh svojí dcery na sociálních sítích s výzvou, aby se lidé šli zapsat do registru dárců. Reakce přišla okamžitě. „Zájem je enormní, nemůžu ani říkat procenta, protože to jsou opravdu stovky přihlášek denně, běžně máme pár,” řekla Marie Kuříková z Českého registru dárců krvetvorných buněk pražského IKEMu.

Na výzvu zareagovala i Monika Kozáková. „Já už jsem o tom uvažovala delší dobu, ale hlavní impuls bylo vlastně video malé holčičky na Instagramu, sama mám dítě,“ uvedla.

Kvůli samotnému zápisu do registru zájemci do nemocnice ani nemusí. Důležité hodnoty se dají získat i ze stěru z úst, vše potřebné zašlou pracovníci registru domů. V Česku fungují dva registry, do kterých se zájemci mohou zapsat. Aktuálně v nich figuruje přes 170 tisíc lidí. Oba fungují přes třicet let. Za tu dobu našly přes třináct set vhodných dárců.

Jejich hledání je v případě kostní dřeně nebo krvetvorných buněk složitější než u ostatních orgánů. Když totiž lékaři odeberou mrtvým dárcům třeba srdce, tlačí je čas, proto před přenosem ověřují vedle krevní skupiny jen to, že organismus příjemce nemá protilátky vůči znakům, které má orgán na povrchu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ to aby minimalizovali riziko jeho odmítnutím organismem příjemce. U transplantace kostní dřeně mají lékaři víc času, proto hledají maximální shodu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 28 mminutami

ŽivěSenát podpořil dohodu, která může pomoci českým firmám v Africe nebo Asii

Senátoři souhlasili s dohodou mezi EU, jejími členskými státy a dalšími desítkami karibských, afrických nebo tichomořských států. Českým firmám může pomoci při navazování obchodních vztahů v těchto zemích. Senát má na programu i petici, kterou chtějí školské odbory zachovat financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství ze strany státu. Požadavek je reakcí na školskou novelu, podle které by financování mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků měli zajistit zřizovatelé škol, tedy obce a kraje.
14:01Aktualizovánopřed 35 mminutami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 46 mminutami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 2 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 3 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 4 hhodinami
Načítání...