Záchranné složky pomáhají získávat dárce krve a kostní dřeně

Události: Projekt I tobě v žilách koluje naše krev (zdroj: ČT24)

Ročně chodí na pravidelné dárcovské odběry krve zhruba čtvrt milionu lidí, bylo by jich ale potřeba mnohem víc. To platí i v případě krvetvorných buněk. S tím se snaží pomoct projekt s názvem „I tobě v žilách koluje naše krev!“. V jeho rámci přesvědčují policisté, hasiči a záchranáři své kolegy i veřejnost k darování krve nebo vstupu do registru dárců kostní dřeně.

Do registru dárců kostní dřeně se rozhodli zapsat policisté Jakub Čadil a David Varchola z Pohotovostní motorizované jednotky Praha. „Je to pro mě další forma, jak někomu můžu pomoci, i když nejsem v práci,“ popsal Čadil.

Jejich kolega David Pešta se do registru zapsal už v roce 2013. „Po odběru je člověk unavený, bolí ho místo odběru, je omezený v pohybu, ale jinak si myslím, že těch pár dní za to stojí. Doufám, že ten, komu jsem daroval, se z nemoci vyléčil,“ řekl Pešta. I díky jeho příkladu někteří policisté vyplnili přihlášku a odevzdali vzorek slin do jednoho ze dvou českých registrů.

S výjimkou covidových let se v databázích každý rok objeví zhruba 11 tisíc nových jmen. Celkem je v nich teď skoro 170 tisíc potenciálních dárců. Za posledních deset let se číslo více než zdvojnásobilo. Jen velmi malá část zapsaných se přitom nakonec stane dárci – v Česku je to zhruba jedno procento z registrovaných.

Registr dárců kostní dřeně zachránil život záchranáři Petru Pavlíčkovi. Dávku krvetvorných buněk potřeboval před patnácti lety kvůli leukémii. Zdravotníci pro něj však našli vhodného dárce až v Německu, v českých registrech nebyl. Díky propojení databází ale mohou poskytnout nebo najít pomoc lidé kdekoliv na světě.

Načítání...