Vesnicí roku je jihočeský Vacov

Českou vesnicí roku 2024 je Vacov z okresu Prachatice v Jihočeském kraji. Na druhém místě skončila obec Palkovice z okresu Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji, třetí příčku obsadila Dolní Lhota ze Zlínska. Hodnoticí komise vybírala ze třinácti finalistů, kterými byli vítězové krajských kol. U soutěžících obcí hodnotila například společenský život, aktivity občanů, podnikání, občanskou vybavenost, úspory energií nebo péči o veřejná prostranství a zeleň.

Letošního 28. ročníku soutěže se zúčastnilo 196 obcí. Organizátoři v sobotu vyhlásili vítěze v Uherském Hradišti, kde se také představili jednotliví finalisté.

Cenu veřejnosti získala v internetovém hlasování obec Děpoltovice z Karlovarského kraje. Koláčovou cenu za nejlepší domácí koláče obdržela obec Tetín z Královéhradeckého kraje. Ocenění celostátní komise za výjimečnou semknutost a pracovitost dostala obec Drahouš ze Středočeského kraje.

Do finále se dále dostaly obce Mrtník z okresu Plzeň-sever, Křešice z Litoměřicka, Všelibice z Liberecka, Horní Ředice z okresu Pardubice, Smrčná z Jihlavska, Ořechov z okresu Brno-venkov a Vrchoslavice na Prostějovsku v Olomouckém kraji.

Nejcennější je komunitní život, míní ředitel soutěže

Podle ředitele letošního ročníku soutěže, starosty Kostelní Lhoty Tomáše Drobného (nestr.), byli všichni finalisté skvělí. „Těžko se vybírá jeden nejlepší. Ale je pravdou, že jsme se na Vacovu shodli téměř jednomyslně. Všechna kritéria naplňoval asi nejvíce ze všech obcí, z hlediska životního prostředí, spolkového života, rozvojových projektů, plánů do budoucnosti, práce s dětmi, mají skvělou základní školu, skvělou knihovnu. Ale asi nejvíc na nás dýchnul komunitní život, jak tam žijí, to zkrátka bylo asi nejcennější,“ uvedl Drobný.

Vacov je podle jeho starosty Františka Čtvrtníka (nestr.) unikátní zejména lidmi. „Co pro Vacov dělají, také těmi zastupiteli i předchozím vedením,“ uvedl starosta. Vítězství v celostátním kole nečekal, cenné bylo už vítězství v krajském kole. „Mrzí mě, že vítěz je jen jeden, zaslouží si to všichni,“ uvedl Čtvrtník. Obec s asi 1500 obyvateli bude podle něj pořádně slavit, nejen v sobotu.

Vítěz dostane 1,6 milionu korun

Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2024 získá finanční odměnu formou dotace od ministerstva pro místní rozvoj ve výši 1,6 milionu korun, za vítězství v krajském kole je to 1,25 milionu korun. Soutěž se koná od roku 1995 a vyhlašují ji Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR a ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství. Jejím cílem je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova.

Loni se o titul Vesnice roku ucházelo 175 obcí, získala jej Ostrožská Lhota z Uherskohradišťska ve Zlínském kraji, o rok dříve Kostelní Lhota z Nymburska ve Středočeském kraji. V letech 2021 a 2020 se soutěž kvůli pandemii koronaviru neuskutečnila. Vítěz celostátního kola soutěže postupuje do soutěže Evropská cena obnovy vesnice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Mrazivá rána vydrží do konce týdne, po víkendu se oteplí

Chladná a na mnoha místech i mrazivá rána vydrží v Česku do konce týdne. V pátek bude na horách v Čechách sněžit, přes den teploty vystoupají k deseti stupňům Celsia. O víkendu se budou maximální denní teploty pohybovat kolem patnácti stupňů, v příštím týdnu se oteplí k dvaceti stupňům, vyplývá z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Právě teď

Video„Generál nebe“ František Peřina se narodil před 115 lety

František Peřina patřil k nejúspěšnějším československým stíhačům druhé světové války. Říkalo se mu generál nebe a byl hrozbou pro Luftwaffe při bitvě o Francii i během obrany Velké Británie. Do války vstoupil už jako legenda. V roce 1937 reprezentoval vlast v letecké akrobacii v Curychu. Potkal se tam i s piloty z Francie, se kterými později bojoval bok po boku. „Tohle je důkaz, že jsem sestřelil sedm aeroplánů ve třech dnech, což kromě mě nikdo během té francouzské kampaně nedokázal,“ ukázal v roce 1995 svou medaili Peřina. Narodil se před 115 lety.
před 40 mminutami

Ministerstvo průmyslu oznámí kroky k dalšímu provozu stávajících bloků v Dukovanech

Ministerstvo průmyslu a obchodu představí informace k dalšímu provozu stávajících jaderných bloků v Dukovanech. Bloky zprovozněné v 80. letech minulého století mají nyní povolení k provozu do roku 2035, podle úřadu je však možné je provozovat mnohem déle. Měly by se stát doplňkem nových bloků.
před 2 hhodinami

Soud podruhé projedná propuštění nejdéle vězněného Čecha

Okresní soud v Mostě se bude opět zabývat návrhem na propuštění nejdéle vězněného Čecha Zdeňka Navrátila, dříve Vocáska. Spis se prvoinstančnímu soudu vrátil z odvolacího soudu v Ústí nad Labem. Navrátil, který si odpykává trest za dvě vraždy, za mřížemi dosud strávil téměř 39 let. Jednání začne v deset hodin dopoledne, v soudní síni se očekává velký zájem médií.
před 4 hhodinami

Průměrná sazba hypoték je podle Hypoindexu nejvýše od roku 2024

Průměrná sazba hypoték počátkem dubna výrazně meziměsíčně stoupla o 0,29 bodu na 5,18 procenta, reagovala na dopady konfliktu na Blízkém východě. Je tak nejvýše od prosince 2024. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro osmdesát procent hodnoty nemovitosti.
před 7 hhodinami

Bývalý starosta Řeporyjí Novotný se znovu stal členem ODS

Bývalý starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný se znovu stal členem ODS, napsal na síti X. Loni Novotný pozastavil členství a rezignoval na post starosty kvůli odsouzení za výtržnictví a další činy. V diskusi se sledujícími ve středu Novotný zároveň uvedl, že pokud ho členové strany podpoří, povede v komunálních volbách v Řeporyjích kandidátku ODS. Volby do obecních zastupitelstev se konají na podzim.
před 9 hhodinami

Ministerstvo financí pro čtvrtek mírně snížilo maximální ceny paliv

Maximální ceny paliv ve čtvrtek oproti středě mírně klesnou, rozhodlo ministerstvo financí. Litr nafty bude nejvýše za 49,40 koruny, benzinu za 43,05 koruny. Současný limit je 49,59 koruny za litr nafty a 43,15 koruny za litr benzinu. To je o více než korunu výše, než činily průměrné ceny paliv na začátku tohoto týdne. Čerpací stanice se zavedení stropu přizpůsobují. Platí rovněž limit na marže obchodníků s palivy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

VideoPrezident se sešel s romskými koordinátory

Dvě desítky romských komunitních pracovníků a lídrů přijal ve středu na Hradě prezident Petr Pavel s manželkou Evou. Slavnostní setkání se konalo při příležitosti Mezinárodního dne Romů. Pavel ocenil jejich práci, Romové v Česku tvoří podle hlavy státu nezanedbatelnou skupinu a jejich plná integrace je předpokladem k úspěchu celé společnosti. Na setkání dorazili Romové z různých míst Česka, přijeli zástupci původních českých Romů i olašských Romů a Sintů. Po oficiálním přivítání a krátkých vyjádřeních následovalo pořízení společné fotografie a také neformální osobní setkání. Pro romské návštěvnice a návštěvníky byla připravena i prohlídka hradních prostor. Mezinárodní den Romů se slaví od roku 1990. Připomíná první mezinárodní romský kongres, který se konal 8. dubna 1971 nedaleko Londýna.
před 11 hhodinami
Načítání...