Vánoční poselství prezidenta: Blbá nálada skončila, je důvod ke kritickému optimismu

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana (zdroj: ČT24)

Prezident Miloš Zeman v letošním vánočním poselství vyzdvihl ekonomický růst Česka, zvýšení platů a nízkou míru nezaměstnanosti. Pochválil za to i současnou vládu, která podle prezidenta vymanila hospodářství ze svěrací kazajky škrtících opatření minulých pravicových kabinetů. Blbá nálada skončila, řekl Zeman. V poselství ale opět kritizoval politiky, kteří zlehčují nynější migrační vlnu. Evropa podle prezidenta čelí organizované invazi. „Česko je naše země a není a ani nemůže být pro všechny,“ prohlásil prezident.

„Někdy si připadám jako Kassandra, která varuje před vtažením trojského koně do města, a jsem hluboce přesvědčen, že to, čemu čelíme, je organizovaná invaze, a nikoli spontánní pohyb uprchlíků,“ řekl k migrační krizi Zeman. Velkou většinu migrantů podle něho tvoří mladí zdraví muži bez rodin. „Proč tito muži nevezmou do ruky zbraň a nebojují za svobodu své země proti Islámskému státu?“ tázal se prezident. Migrační vlnu označil za temnou skvrnu zahraniční politiky.

Hlava státu naopak ocenila úspěchy české ekonomické diplomacie, vztahy s Čínou se podle něj zlepšily, přichází investice z Jižní Koreje a zlepšily se i vztahy se středoasijskými státy.

Blbá nálada skončila - je důvod ke kritickému optimismu

V úvodu vánočního poselství mluvil o nynějším poměrně masivním růstu české ekonomiky. "Je to veliký úspěch a chtěl bych za něj poděkovat našim zaměstnancům, našim zaměstnavatelům a chtěl bych také ocenit českou vládu za její hospodářskou politiku,“ řekl Zeman. Je podle něho dobře, že díky vyšším platům roste i životní úroveň, přespříští rok si masivněji polepší i důchodci, tvrdí.

"Celkově tedy můžeme říci, že skončila blbá nálada. Je důvod pro opatrný a kritický optimismus, pro pozitivní očekávání," podotkl Zeman.

Prezident také podpořil růst minimální mzdy, naopak se postavil proti tomu, aby se zvyšovaly sociální dávky. Rozevírající se nůžky mezi minimální mzdou a dávkami mají podle něho lidi nutit k práci, uvedl. Zeman se dále postavil za zákony, které mají zabránit daňovým podvodům. Konkrétně zmínil elektronickou evidenci tržeb, jejíž schvalování brání ve sněmovně obstrukcemi pravicová opozice, a prokázání původu příjmů a majetku. „Ti, kdo namítají, že se těmito zákony zasahuje do osobní svobody lidí, zapomínají, že nikdo nemá právo krást a nikdo nemá právo podvádět,“ zdůraznil Zeman.

Události: Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana a reakce na něj (zdroj: ČT24)

Zemanova vize ČR: skandinávský model sociálního státu

Ve vánočním poselství také mluvil o své vizi přibližování Česka ke skandinávskému modelu sociálního státu s poměrně vysokými daněmi a značnými veřejnými investicemi. Skutečnost, že se tyto státy umísťují na prvních příčkách žebříčku konkurenceschopnosti, dokazuje nesprávnost pravicové neoliberální teorie, že čím nižší daně, tím vyšší ekonomický výkon, dodal Zeman.

Vydáno pod