V únoru zemřelo na silnicích 31 lidí

Praha - Podle předběžných statistik zemřelo v únoru na českých silnicích 31 lidí. Z dlouhodobého hlediska jde o druhý nejmírnější únorový součet posledního dvacetiletí. Navíc se podařil další pozitivní rekord - na začátku měsíce si nehody šest dní po sobě nevyžádaly ani jednu oběť. Dosud nikdy za posledních padesát let policisté takovou řadu dní bez tragédie nezaznamenali.

K příznivým číslům nejspíše pomohly mrazy

Od první únorové neděle do dalšího pátku nemuseli policisté pozůstalým oznamovat tragickou zprávu ani v jedné rodině. „Statistiku sledujeme od roku 1960 a takový interval si naši statistici nevybavují. Přikládáme to hlavně mrazům, protože provoz byl nižší, chodců nebylo tolik, lidé jezdili opatrněji,“ domnívá se ředitel dopravní policie Leoš Tržil, který zároveň poukazuje na relativitu příznivých statistik: „V těch číslech jsou vždy veliké rozdíly, šest dnů sice bylo bez smrtelné nehody, ale pak třeba teď v pondělí zemřelo hned pět lidí. Vyjížděli jsme ke dvěma nehodám na železničních přejezdech, dvakrát se ocitlo vozidlo v protisměru a jedno auto srazilo chodce.“ Dlouhodobý statistický průměr v Česku přitom vykazuje přes dvě smrtelné nehody denně.

Přestože letos je kvůli přestupnému roku únor o jeden den delší, předběžně v tomto měsíci zatím zemřelo na silnicích 31 lidí. Loni to bylo 54. Z dlouhodobého hlediska jde o druhý nejmírnější únorový součet posledního dvacetiletí. „Je tam i pozitivní pokles těžce zraněných, nicméně hned v momentě, kdy se oteplilo, tak se nám statistiky začaly zhoršovat. Přesně tak platí to, na co poukazujeme dlouhodobě, tedy že při silných mrazech a zhoršených podmínkách sice dochází k více dopravním nehodám, ale následky bývají nižší,“ konstatuje Tržil s tím, že v opačném případě mají řidiči tendenci jízdu podceňovat a nemyslí na možná rizika: „Bohužel máme obavu, aby tento trend nepokračoval. Na začátku března bude docházet ke změně povětrnostních podmínek, ke změně osvětlení, rizikem taky může být ranní slunce, které bude nízko a v řadě případů může řidiče oslnit řidiče. Pak hrozí přejetí do protisměru nebo třeba přehlédnutí dopravního značení,“ varuje šéf dopravních hlídek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Okřídlený šíp jen do roku 2029. Plzeňské Škodě skončí licence na logo i značku

Škoda Group, přední evropský výrobce vozidel pro veřejnou dopravu, připravuje novou korporátní identitu. Nové jméno a logo musí mít firma ze skupiny PPF nejpozději do konce června 2029. Novou značku chce představit v září 2028 na berlínském veletrhu InnoTrans, což je největší světová přehlídka dopravní techniky, řekl mluvčí Škody Group Jan Švehla.
před 3 hhodinami

Odbory pražského letiště vyhlásily stávkovou pohotovost. Obávají se nástupu Lašáka do vedení

Pět odborových organizací, které působí na pražském letišti, vyhlásilo stávkovou pohotovost kvůli výběru Radomíra Lašáka na pozici předsedy představenstva Letiště Praha. Odborové organizace Letiště Praha a ČSA Handling v předchozích dnech vyzvaly premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO), aby výběr Lašáka na zmíněný post přehodnotili. Podle ministryně nejsou obavy odborů z jeho jmenování namístě. Chod letiště prozatím zůstává bez jakýchkoli omezení.
08:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Výroky o zaujatých soudech podrývají důvěru v justici, varuje Pavel

Prezident Petr Pavel varoval před podkopáváním důvěry veřejnosti v demokratické instituce, především v justici. Označovat soudy předem za podjaté, zpolitizované nebo aktivistické podle něj není dobrým signálem pro veřejnost ani pro důvěru v právní stát, řekl na konferenci při příležitosti vydání zprávy Evropské komise právě o právním státu za rok 2025. Vláda v úterý ve vyjádření pro Ústavní soud ke kompetenční žalobě kvůli summitu NATO uvedla, že Pavel jejím podáním učinil krok k rozboření ústavní zvyklosti.
16:17Aktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoJak si při natáčení nenechat vyvrtat zub? Reportéři ČT hovořili o investigativní práci

Společně pátrali po nelegálních zubních ordinacích a odhalili i lékařky, které se vydávaly za někoho úplně jiného. Na co všechno se musí reportér připravit, když natáčí se skrytou kamerou a chce někoho přistihnout tak říkajíc při činu? Jak daleko je možné nebo nutné zajít? A kdy už je potřeba jít s pravdou ven a prozradit, že jsme novináři? O zákulisí novinářské práce i okolnostech investigativního natáčení vyprávějí Jevhenija Vachničenko a Petr Vodseďálek v rozhovoru s kolegyní Janou Neumannovou. V našich podcastech běžně mluvíme o tématech reportáží. V této speciální letní sérii vám představíme reportéry, kteří pro vás kauzy a reportáže natáčejí.
před 5 hhodinami

Havlíček podepsal memorandum o vzniku modulárních reaktorů

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) podepsal ve Velké Británii memorandum se společnostmi ČEZ a Rolls-Royce SMR o dalších lokalitách pro takzvané modulární reaktory v Česku. Podle ministerstva se posuzují zejména Dětmarovice na Karvinsku a Tušimice na Chomutovsku.
14:37Aktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoSečteno: Olomoucký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 21. července se věnoval Olomouckému kraji.
před 6 hhodinami

Ničit drony by dle návrhu mohli i pracovníci kritické infrastruktury

Proti podezřelým dronům by nově mohli v areálech s kritickou infrastrukturou zasahovat kromě bezpečnostních složek i zaměstnanci. Plánuje to novela, kterou představili ministři dopravy Ivan Bednárik (za SPD) a vnitra Lubomír Metnar (ANO). Nad objekty důležitými pro fungování státu by Úřad pro civilní letectví mohl vymezit zónu, ve které by pak mohli střežit vzdušný prostor před drony přímo kvalifikovaní pracovníci ostrahy.
před 10 hhodinami

VideoPavel měl respektovat vládu, tvrdí Šťastný. Rozdmýcháváte zbytečné spory, namítá Havel

Ústavní soud při vydání předběžného opatření k účasti prezidenta Petra Pavla na summitu NATO projevil „bezprecedentní soudní aktivismus“, uvedl ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Ministr pro sport a předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný prohlásil, že to „prezidentu republiky nestálo za to“, šlo prý o nedůstojnou a zbytečnou záležitost. Pavel měl podle něj respektovat rozhodnutí vlády. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel reagoval, že Motoristé ve vládě „hrají války mezi Strakovou akademií a Pražským hradem (...) a rozdmýchávají zbytečné spory“. Netěší ho, že celá věc dospěla ke kompetenční žalobě. Diskusí v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 14 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.