V Praze vznikla cesta z půllitrů a svíček jako protest proti opatřením

V Praze protestovali lidé za zachování provozu restaurací. Několik desítek z nich poskládalo světelnou cestu od úřadu vlády až na Staroměstské náměstí. Cesta naděje z půllitrů a skleniček se svíčkami měla podle zástupců iniciativy Chcípl PES upozornit na kritickou situaci malých a středních živnostníků a podnikatelů. Demonstranti žádají vládu, ať ukončí opatření kvůli koronaviru. Chtějí také zálohy pro provozovatele uzavřených podniků v určité výši.

Světelný řetěz lidé vedli přes Mánesův most a Kaprovu ulici, na trase bylo několik stánků. Například na Staroměstském náměstí stál stánek s výzvou k otevření ekonomiky Česka a na Klárově byla rakev, která symbolizovala pohřeb gastrosektoru. Lidé do ní zatloukali hřebíky.

Zástupci iniciativy také lidem rozdávali půllitry se svíčkami. Rakev minulý týden vozili na protest proti uzavření lyžařských areálů také ubytovatelé a podnikatelé v Krkonoších. Lidé do ní zatloukali hřeby na znamení nesouhlasu s opatřeními.

Někteří protestující si na Klárov donesli také vlajky, část lidí neměla roušky. Protest byl podle policie převážně poklidný. 

Cesta naděje z půllitrů a svíček
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Podle zástupců výzvy se 6. ledna ve středu musí v Česku znovu „otevřít ekonomika“.  Účastníci protestu také mohli podepsat petici za zrušení vládních opatření.

Zástupci iniciativy zároveň požadují, aby během týdne přišla záloha pro všechny uzavřené podniky v minimální výši 50 procent z obratu minulých let a v řádu několika dní, aby vláda vypsala i program na záchranu fyzických osob, které „o vše přišly“ a potýkají se s dluhy z podnikání.

Vláda podnikatelům nepomohla

Stát podle demonstrantů zapomněl na podnikatele, kteří zkrachovali. Kritizují také to, že dosud neběží program Covid – gastro, případně nějaká z alternativ. Stávající systém kompenzací iniciativa už dříve označila za složitý, neprůhledný a nespravedlivý.

„Tato vláda se nepoučila z jarní pandemie, vykašlala se na letní přípravu a zcela podcenila nástup druhé vlny. Jejich restriktivní opatření byla polovičatá a nikdy se nedotkla nadnárodních korporací nebo květinářství. Vláda si vybrala sektor ve svém chaotickém tažení, který tuto vládu nikdy nevolil a hodil se jako obětní beránek,“ uvedli zástupci Chcípl PES.

„Přitom to bylo tak jednoduché a spravedlivé, použít program z Rakouska nebo Německa a poskytnout určité procento z obratu z minulých období,“ míní restauratéři.

Zástupci výzvy Chcípl PES protestovali proti vládním opatřením už dříve. V minulosti například nechali své podniky otevřené i po dvacáté hodině, což byla vládou nařízená zavírací doba. Stravovací zařízení jsou od loňského března už potřetí odkázána na prodej jen přes výdejní okna.  Využívat mohou případně rozvoz.