V Česku se loni ubytovalo 22 milionů turistů, meziročně o 13,5 procenta více

Události: Cestovní ruch (zdroj: ČT24)

V České republice se loni ubytovalo přibližně 22 milionů turistů, meziročně o 13,5 procenta více. Počet hostů také mírně, o dvě destiny procenta, překonal předcovidový rok 2019. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Na úroveň roku 2019 naopak nedosáhl počet přenocování, byl nižší o 1,8 procenta. Loni hosté v Česku strávili 56 milionů nocí, což bylo meziročně o 10,7 procenta více.

Z dvaadvaceti milionů turistů bylo loni přibližně 12,5 milionu domácích, zahraničních hostů se ubytovalo zhruba 9,6 milionu. Meziročně byl počet domácích hostů vyšší asi o 400 tisíc a zahraničních přibližně o 2,3 milionu.

V roce 2019 se před pandemií v Česku ubytovalo 11,1 milionu domácích turistů a asi 10,9 milionu cizinců. Počet turistů z roku 2019 loni podle údajů ČSÚ překonaly všechny kraje kromě Prahy, Jihočeského a Ústeckého kraje. Nejvíce ubytovaných bylo v Praze, a to asi 7,4 milionu. S přibližně 2,2 milionu následoval Jihomoravský kraj a s 1,7 miliony turisty Jihočeský kraj.

Hoteliéři loni přivítali asi 15,4 milionu hostů, což bylo ve srovnání s rokem 2022 nárůst z 13,2 milionu. Do penzionů pak přijelo 2,9 milionů turistů, meziročně asi o 200 tisíc více. Počet hostů v kempech byl pak srovnatelný, dosáhl přibližně milionu a půl.

Nejčastěji do Česka zavítali Němci

Nejpočetnější turistickou skupinou z ciziny byli loni tradičně Němci, podle ČSÚ jich přijelo 2,3 milionu. Druhou pak Slováci, kterých se ubytovalo zhruba 868 tisíc. Z uváděných zemí následovalo Polsko, odkud do Česka směřovalo zhruba 759 tisíc výletníků.

V závěrečném čtvrtletí loňského roku se v Česku podle ČSÚ ubytovalo 4,7 milionu turistů, meziročně o 8,5 procenta více. V hromadných ubytovacích zařízeních strávili 10,9 milionu nocí, což byl ve srovnání s rokem 2022 rovněž nárůst, a to o skoro sedm procent. „Příjezdy zahraničních hostů se zvýšily o 16,7 procenta a počet domácích turistů vzrostl o více než jedno procento,“ okomentoval výsledky čtvrtého čtvrtletí ředitel odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Meziročně se ve čtvrtém čtvrtletí počet hostů kromě Libereckého a Královéhradeckého kraje zvýšil ve všech krajích. Nejvyšší nárůst, o 18,4 procenta, pak zaznamenal Jihočeský kraj. „Zahraniční klientela vykázala růst ve všech krajích Česka, a to jak v počtu příjezdů, tak i přenocování. Domácích hostů v šesti krajích meziročně ubylo a počet jejich přenocování se snížil v devíti krajích,“ doplnil ČSÚ.

V hotelech se v loňském čtvrtém čtvrtletí ubytovalo 3,8 milionu hostů, meziročně o 10,3 procenta více. Počet turistů v penzionech proti roku 2022 vzrostl o 1,6 procenta na asi 509 tisíc, v kempech naopak klesl o 7,9 procenta na zhruba 16 900.

Cizinci v tuzemsku stále tráví méně nocí

Cestovní ruch se loni sice dostal na předcovidovou úroveň, v Česku ale zahraniční hosté stále tráví méně nocí než v roce 2019. „Jezdí k nám mnohem více lidí z okolních zemí a na kratší cesty, naopak stále výrazně chybí dlouhé pobyty návštěvníků z Asie,“ sdělil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Problémem je podle něj také podfinancování cestovního ruchu v Česku. „Nedokážeme k nám dostat návštěvníky mimo hlavní sezonu a klasické turistické destinace. Je proto nejvyšší čas na slibovanou reformu podpory cestovního ruchu,“ apeloval.

Cizinci přitom na cestách do a po Česku utrácejí více než rezidenti, upozornil ředitel státní agentury CzechTourism František Reismüller, který zároveň dodal, že se rozpočet agentury na tento rok zvýšil o 27 milionů na 400 milionů korun.

Výsledky hoteliérů za rok 2023 jsou podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka pozitivní. „Předpokládáme, že letos bychom mohli dosáhnout v obsazenosti již na čísla roku 2019,“ odhaduje. I podle něj je ale k tomuto návratu potřeba investovat do propagace Česka v zahraničí. „Část poplatků, které turisté platí obcím, by měla být investována zpět do podpory cestovního ruchu,“ domnívá se.