Případů předávkování běžnými léky u dětí a dospívajících v posledních dvou letech v Česku přibylo. Otravu si nejčastěji přivodí v kombinaci s jinými návykovými látkami nebo alkoholem. Ve většině případů jde o pokus o demonstrativní sebevraždu. V jiných případech jsou mladiství ovlivněni výzvami vrstevníků na sociálních sítích. Častěji se předávkují dívky než chlapci, uvedli na čtvrteční tiskové konferenci zástupci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN).
V Česku přibývá dětí, které se předávkovaly běžně dostupnými léky
U dětí do 15 let jsou mezi zneužívanými léky na prvním místě volně prodejný paracetamol, antidepresiva a ibuprofen, u dospívajících vedou antidepresiva, benzodiazepiny a také paracetamol.
„Od roku 2021 jsme zaznamenali enormní nárůst konzultací v souvislosti se sebevražednými pokusy dětí a mladistvých. K výraznému nárůstu dotazů došlo u dětí do 15 let, a to především od dubna 2021, kdy po dlouhodobém uzavření škol začala opět pravidelná prezenční výuka na základních školách. Z dvou set konzultovaných sebevražedných pokusů u dívek a 37 u chlapců v roce 2019 se počty zvedly na 469 dívek a 59 chlapců v roce 2023,“ uvedla vedoucí lékařka Toxikologického informačního střediska VFN Kateřina Kotíková.
„V ambulanci dětské a dorostové adiktologie se nejčastěji setkáváme s benzodiazepiny, což jsou léky, které působí na úzkost a bohužel mají vysoký závislostní potenciál,“ dodal pro ČT24 adiktolog Tomáš Jandáč. Zmínil, že analgetika či paracetamol zaznamenávají jeho kolegové z toxikologického centra jako léky, které využívají děti a dospívající pro pokusy o sebevraždu.
Zmínil, že medikamenty mladí často získají z domácích lékárniček, nebo jim je předepíše lékař, případně se k nim dostávají i na černém trhu. „Dealeři, kteří dříve prodávali například pervitin, tak nyní mají ve svých zásobách tyto benzodiazepiny, mezi které patří Xanax, Neurol, Rivotril a podobně,“ dodal Jandáč.
„Týdně nám přivážejí 45 dětí a mladistvých ve věku mezi 12 až 18 lety s různým stupněm intoxikace a různou kombinací užitých léků, velmi často v kombinaci s alkoholem. V osmdesáti procentech se jedná o demonstrativní sebevraždy, ale nechybí ani bláznivé výzvy na sociálních sítích. V nedávné době jedna čtrnáctiletá dívka spolykala 46 ibuprofenů,“ řekl Petr Koťátko, primář Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN.
Přibývá mladistvých s psychickými potížemi
Situace se podle odborníků začala zhoršovat v době covidové pandemie v letech 2020 a 2021. Přibývá mladistvých a dětí s psychickými potížemi jako úzkosti nebo deprese, kteří potřebují medikaci. Ti si pak sami zvýší dávky užívaných léků z důvodu rychlejší úlevy nebo se jedná o krok k upoutání pozornosti.
Při požití dvakrát až čtyřikrát většího množství dlouhodobě užívaných léků mají pacienti příznaky lehké otravy. Většinou stačí krátké pozorování zdravotního stavu a pacient je propuštěn do následné odborné psychiatrické péče.
Náročnější je situace u mladistvých se ztrátou vědomí, ke které dochází často při kombinaci léků s jinými drogami, například extází, THC nebo HHC. Pokud se dítě dostane do nemocnice včas, v 99 procentech případů mu lékaři dokáží zachránit život. Nicméně předávkování může zanechat následky na orgánech, jako jsou játra, srdce, ledviny, plíce a jejich léčba může trvat podstatně delší dobu.
Počet konzultací u HHC a kratomu za posledních deset měsíců také výrazně vzrostl. Například u zneužití HHC se v únoru 2024 zpětinásobil. Od 6. března jsou v Česku zakázané látky HHC, HHC-O a THCP, trestné je jejich držení i prodej, pokud jde o velké množství, hrozí až osmileté vězení. Ministerstvo zdravotnictví nyní navrhuje zařadit do seznamu zakázaných návykových látek dalších sedm psychoaktivních substancí odvozených od HHC a THCP.