„Toto nemá v historii obdobu.“ Dostálová chce bránit Babiše reakcí na rezoluci europarlamentu

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) připraví premiérovi Andreji Babišovi (ANO) reakci na páteční rezoluci Evropského parlamentu (EP) na téma jeho možného střetu zájmů. Při příchodu na jednání vlády konstatovala, že Česko má v oblasti nakládání s financemi z Evropské unie propracovaný systém kontrol a jednotné metodické prostředí, takže se jí některá ustanovení usnesení dotkla. Podle ní se EP vměšuje do záležitostí Česka a jeho vyjádření jsou za hranou.

Babiš o víkendu řekl, že za rezolucí stojí čeští europoslanci, kteří dělají vše, aby Česko v Bruselu poškodili

Europoslanci v pátek jednoznačnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému Babišovu střetu zájmů. Šéf vlády podle EP zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert.

Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Dostálová uvedla, že Babišovo rozhořčení chápe. „I mě se dotkla některá ustanovení té rezoluce. Nemyslím si, že to takto je. Máme skutečně propracovaný systém kontrol, nastavené jednotné metodické prostředí,“ upozornila. Babišovi chce připravit vlastní reakci na rezoluci, neboť nesouhlasí s mnohými částmi.

Vyjádření EP jsou podle Dostálové za hranou. „Nerozumím, z jakého titulu se Evropský parlament vměšuje takto do záležitostí České republiky, podle mě toto nemá v historii obdobu,“ pokračovala s dodatkem, že ještě neskončila auditní šetření Evropské komise ohledně Babišova údajného střetu zájmů. „Vždyť to ještě nebylo dokončeno, tak nerozumím, jak se jakákoliv jiná instituce se může vměšovat do probíhajících řízení.“

Zaorálek: Je tam celá řada věcí, která by měla být brána vážně

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvedl, že rezoluce je politickou deklarací a je pro Česko nepříjemná. „Když to vezmu velmi diplomaticky, je tam celá řada věcí, která, když se zabýváte problematikou dotací, by měla být brána vážně.“

Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců – 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování. Usnesení vychází z debaty o zneužívání peněz z unijního rozpočtu, kterou poslanci vedli v lednu a v níž řada z nich situaci v Česku kritizovala. Pro hlasovala i většina českých poslanců, proti se vyslovili zákonodárci zvolení za Babišovo ANO.

Text vyzývá Evropskou komisi, aby navrhla nástroj, který by konfliktům zájmů napříště efektivně zabránil. Současné auditní řízení, jímž komise Babišův vztah k Agrofertu a právo firmy pobírat dotace prověřuje, se podle poslanců může vzhledem k nejasně definovanému postupu táhnout velmi dlouho. Babiš odmítá, že by ve střetu zájmů byl, protože Agrofert vložil do svěřenských fondů.