Syndrom diabetické nohy může vést až k úmrtí. Zásadní je včasné odhalení problému

Události: Syndrom diabetické nohy (zdroj: ČT24)

Se syndromem diabetické nohy, který patří mezi hlavní příčiny hospitalizace lidí s cukrovkou, se v Česku léčí sedmdesát tisíc pacientů. Může vést až k amputaci nebo úmrtí. Zásadní je návštěvu lékaře při jakémkoliv podezření neodkládat.

Renata Michalíčková, která se s cukrovkou léčí třicet let, navštěvuje každý měsíc podiatrickou ambulanci, kde jí nohy ošetří specialisté. „Jste více méně unavená, nohy bolí, křiví se, nemůžete chodit daleko, protože nemáte výdrž,“ přiblížila.

Syndrom diabetické nohy patří mezi nejzávažnější komplikace cukrovky. Souvisí s poškozením cév, nervů a imunity. „Úmrtnost pacientů se syndromem diabetické nohy se blíží nebo mnohdy je i vyšší než třeba úmrtnost pacientů na karcinomy plic či karcinomy prostaty,“ vysvětlila vedoucí podiatrické skupiny z IKEM Vladimíra Fejfarová.

Základem je problém odhalit včas. Důležité je také nosit vhodnou obuv a na pedikúru chodit k odborníkům. Na tu pacientům přispívá pojišťovna. „Pokud mám defekt, začne mi modrat prst, tak určitě to doma takzvaně nesušit a jít minimálně k praktickému lékaři,“ okomentoval lékař Kliniky diabetologie z IKEM Michal Dubský.

Akutní syndrom diabetické nohy

„Čeho se nejvíce obáváme, je akutní syndrom diabetické nohy, což je paralela k infarktu myokardu či cévní mozkové příhody. To znamená, že pacienti přicházejí v takto akutním stavu, mnohdy septičtí, s teplotami,“ uvedla Fejfarová.

V České republice žije aktuálně přes milion lidí s diabetem. Ve většině případů se jedná o diabetes druhého typu, který souvisí s životním stylem. „Nejdůležitější je za mě pohyb. Zjednodušeně řečeno, kdyby každý z nás chodil deset kilometrů denně, tak žádný diabetes druhého typu nemusí existovat,“ podotkl Dubský.

Klíčová je také zdravá strava a pravidelné prohlídky. Po dosažení čtyřiceti let by si lidé měli nechat měřit jednou ročně hladinu cukru v krvi.