Strany investují do facebookových kampaní až miliony. Více peněz ale neznamená větší vliv, míní politolog Outlý

27 minut
Jan Outlý hostem Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Podzimní krajské a senátní volby se pomalu blíží a jako každý rok kampaněmi protečou desítky milionů korun. Kontrolovat politické kampaně ale není podle člena Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politologa Jana Outlého snadné. V současnosti úřad monitoruje zejména sociální sítě politických stran a připravuje se na „horké“ období kampaně, které očekává v září.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran sklízel kritiku zejména za své pomalé tempo a „bezzubost“. Například poslední prezidentskou kampaň roku 2018 stále ještě prověřuje. Vina ale podle Outlého nepadá jen na úřad. „Úplně bezprostředně tu kampaň kontrolovat nejde, protože strany a hnutí mají 90 dní od výsledků voleb na to, aby daly dohromady své účty, své faktury, sepsaly zprávu o financování kampaně a svoje volební účetnictví. A teprve tři měsíce po skončení voleb nám je posílají,“ konstatoval.

Celý proces by podle Outlého také urychlilo, kdyby měli strany a kandidáti povinnost využívat elektronickou formu odevzdání všech podkladů. „Protože to zpracování listinných materiálů je zdlouhavé. A pomohlo by nám, kdyby účetnictví bylo dodáváno v jednotném formátu, protože teď je to z velké části manuální práce,“ dodal.

V legislativě je velká asymetrie

Mezery jsou podle něj ale i v legislativě. „Myslím, že je tam velká asymetrie. Protože poměrně detailně musí strany a kandidáti vykazovat výdaje. Na výdajové stránce má úřad poměrně značné možnosti, jak je prověřovat. Na příjmové stránce ty možnosti jsou velmi omezené. A to je ta otázka, která vždy logicky veřejnost i média zajímá, čili kdo byl skutečným dárcem té či oné kampaně, kde se ty peníze vzaly,“ řekl.

Úřad tak pracuje podle Outlého s několika zdroji. Prvním z nich je vlastní monitoring kampaní, druhým pak údaje, které mu strany a kandidáti poskytnou. „Tyhle údaje by se měly potkat. My si děláme datovou analýzu, která nám v nějaké míře sdělí, kde ty shody jsou a kde nejsou,“ vysvětlil. „V rámci zahájené kontroly nám také kontrolní řád umožňuje požádat o součinnost poskytovatele zboží a služeb, to znamená partnery těch politických stran. Ale musíme nejprve vědět, na co se v rámci kontroly zaměřit a po čem pátrat.“

Problémy s úniky uživatelských dat

Kampaň k říjnovým senátním volbám se podle Outlého plně rozeběhne až v září. Už teď ale úřad monitoruje sociální sítě. Zejména do kampaní na Facebooku podle něj některé strany investují částky až v řádech milionů. „Peníze tam rozhodně tečou, ale není tam úměra, že čím více peněz, tím větší vliv v kampani,“ doplnil.

Podotkl také, že strany mohou díky únikům dat na sociálních sítích získat velmi levně informace o svých potenciálních voličích. „Tam, kde uživatelská data uniknou, s tím se dá velmi dobře pracovat. Za relativně málo peněz pořídit hodně muziky. Ale ani na to naše legislativa příliš nepamatuje a není moc prostoru, jak to z naší perspektivy uchopit,“ konstatoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli obavám ze zavlečení slintavky se omezí dovoz potravin rostlinného původu

Vláda přijala nařízení, které od čtvrtka umožní využití až dvaceti vojáků v činné službě pro potřeby zamezení zavlečení nákazy slintavky a kulhavky na území Česka. Po jednání kabinetu to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Také oznámil, že zákaz dovozu ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska se bude nově týkat i potravin rostlinného původu.
18:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Český sankční seznam se rozšířil o dvojici spojenou s ruskou GRU

Vláda zařadila na vnitrostátní sankční seznam běloruskou novinářku Natalii Sudliankovou a příslušníka ruské tajné služby GRU Alexeje Šavrova, řekl po zasedání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (nestr.) je Sudlianková klíčovou spolupracovnicí ruské vojenské zpravodajské služby GRU a řadu let v Česku skrytě a vědomě pracovala ve prospěch několika ruských organizací.
17:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vláda podpořila novelu zpřísňující azylová a migrační pravidla

Vláda podpořila úpravu českých azylových a migračních pravidel, uvedl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Koaliční novelu připravilo ministerstvo vnitra a podepsala skupina poslanců ze všech vládních stran včetně premiéra Petra Fialy (ODS) a Rakušana. Sněmovna by mohla o předloze začít jednat v dubnu. Opoziční hnutí ANO a SPD ohlásila, že zablokují navrhované schválení zrychleně v úvodním kole. Chtějí podávat pozměňovací návrhy. Ministr vnitra chce s opozicí jednat.
17:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
10:47Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda zřejmě činí šestnáct milionů korun.
13:28Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Sněmovna přerušila debatu o podpoře bydlení

Sněmovna ani ve středu nedokončila třetí čtení návrhu nového zákona o podpoře bydlení, který má pomáhat lidem v bytové nouzi nalézt uspokojivé bydlení. Debatu sněmovna přerušila, protože uplynula doba vyhrazená pro schvalování zákonů. Poslanci se nad schvalováním sejdou ve středu 16. dubna. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

O program Dostupné bydlení je čtyřikrát větší zájem, než se čekalo

O získání podpory na stavbu nebo pořízení obecního cenově dostupného nájemního bydlení je větší zájem, než kolik by umožnila financovat současná částka vyčleněná na program Dostupné bydlení. Připravených je více než pět set projektů v hodnotě 27,7 miliardy korun, tedy čtyřnásobku sumy v programu, vyplývá z dat poradenské služby Obec ON spravovaného Státním fondem podpory investic (SFPI) a dříve zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj.
před 5 hhodinami
Načítání...