Špatné světlo škodí spánku i přírodě, mnohde vadí pouliční lampy

Města jako Praha, Brno nebo Kutná Hora evidují desítky stížností od lidí na veřejné osvětlení. Nejčastěji lidem vadí nové LED lampy, které jim svítí většinou bílým světlem do bytu a v noci ruší spánek. Někde už radnice vyměnily tyto lampy za tlumenější oranžové, někde je opatřily stínítky. Odborníci upozorňují, že výrazné osvětlení v noci může mít negativní vliv na zdraví i přírodu.

David Rajmon z Říčan se na město poprvé obrátil v roce 2018. „Po nainstalování nového osvětlení jsme ihned zaznamenali změnu, svítilo nám to do oken,“ popisuje. Situaci nakonec sám vyřešil instalováním stínidel a filtrů na lampě před svým domem. Několik let se pak podle svých slov snažil přesvědčit radnici, aby neinstalovala výrazná bílá světla. To se podle něj podařilo jen částečně. „Nyní v Říčanech probíhá druhá vlna modernizace veřejného osvětlení, v rámci které instalujeme svítidla bez modré složky,“ říká mluvčí města Helena Vlnařová.

Problémy s nově instalovaným veřejným osvětlením řešil před několika lety i Josef Doležal z Kutné Hory. „I když jsem v bytě zásadně a nákladně vylepšil zatemnění, v ložnici bylo v noci bílého světla jako ve dne,“ říká Doležal. Obrátil se proto na radnici, která lampy opatřila stínítky. I tak to podle Doležala nestačilo, a tak město vymění svítidla před jeho okny úplně.

Podle starosty města Lukáše Seiferta ale se žlutým osvětlením nejsou spokojeni všichni. „Někteří občané mají pocit, že takzvané teplé světlo v kombinaci se snižováním intenzity osvětlení dle okolního prostředí nezajišťuje osvětlení v míře jako u bílého intenzivního a neregulovaného led osvětlení,“ doplňuje Seifert.

Praha eviduje ročně desítky stížností

Stížnosti na světlo, které svítí do oken nebo příliš intenzivně bílým světlem, řeší i Praha nebo Brno. „Ročně evidujeme zhruba pět desítek podnětů, které se týkají nových i starších osvětlovacích soustav. Všemi se zabýváme a na základě zjištěných skutečností se každý případ individuálně vyhodnocuje včetně stanovení případných opatření,“ uvádí mluvčí Technologie hlavního města Prahy Simona Kopová.

V Brně je pak číslo o něco nižší. „Na světlo, které někomu svítí do oken, nepřesahuje počet stížností deset ročně. Na nepříjemné bílé světlo evidujeme průměrně dvě upozornění ročně. Vždy přímo na místě proměříme světlo příslušnými přístroji, a pokud se ukáže, že byla norma porušena, řešíme zastíněním nebo výměnou svítidla,“ uvádí Jiřina Veselá za Technologie Brno.

Jak na světelnou hygienu

Podle odborníků by pouliční lampy měly osvětlovat jen chodníky a vozovky, tedy světlo by mělo směřovat dolů, a nemělo by mít výraznou modrou složku. Ta totiž podle nich v noci může škodit lidem i přírodě. „Příliš umělého bílého světla s modrou složkou po setmění má na lidské tělo také negativní vliv. Dlouhodobě zanedbávaná světelná hygiena tak může vést k psychickým problémům, chronickým onemocněním, diabetu, ale i třeba až k nádorovým onemocněním,“ vysvětluje Zdeňka Bendová z Katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Takzvané světelné znečištění řeší nově evropské nařízení o obnově přírody. Členské státy teď podle něj mají zavést opatření, které ho zastaví, omezí nebo napraví. Ministerstvo životního prostředí už připravilo novelu, podle které bude muset být nové osvětlení šetrné svým umístěním i parametry.

Podle odborníka na světlo Hynka Medřického by bylo nejlepší vrátit se k původnímu žlutému světlu, které v ulicích měst bylo vždy. „Bylo by dobré se v první řadě zamyslet, co v obcích svítilo posledních padesát let, a dávat tam žluté světlo, které může být i v LED technologii – žlutooranžové se vyrábí už od roku 2016, a přesto se stále instalují bílá světla,“ vysvětluje Medřický.

3 minuty
Události: Důležitost správného svícení
Zdroj: ČT24

Množství instalovaného osvětlení by se také podle Medřického nemělo zvyšovat. „Pokud bude někde úplně nové světlo, tak je potřeba na jiném místě zhasnout nebo výrazně ztlumit stávající. Měli bychom také snížit vyzařování světla stmíváním nebo vypínáním alespoň v době nočního klidu, a pokud už je někde bílé LED osvětlení nainstalované, tak snížit vyzařování modrého pásma alespoň nalepením oranžového filtru,“ doplňuje Medřický.

Rozdíl mezi bílým a žlutým světlem si také člověk může podle dopravního pilota Martina Zolmana skutečně uvědomit až při pohledu z jiné perspektivy. „Opravdový rozdíl v nově instalovaném pouličním osvětlení jsem zaznamenal až při pohledu z letadla, kdy je vidět rozdílný typ osvětlení v naší části obce oproti ostatním částem, kde svítí příjemnější, teplejší světlo,“ říká.

Kvalitní světlo je důležité i ve vnitřních prostorách. Odhady uvádějí, že až na polovině škol a pracovišť jsou nevhodné zářivky. Některé nemocnice či domovy pro seniory už svítidla vyměnily. Špatné osvětlení může výrazně ovlivnit i schopnost člověka se soustředit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
16:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 12 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 13 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 14 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 22 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...