Soud poslal ostravskou Liberty do úpadku

Krajský soud v Ostravě poslal do úpadku hutní společnost Liberty Ostrava, která na sebe podala minulý týden insolvenční návrh. Vyplývá to z usnesení zveřejněného v insolvenčním rejstříku. Firma uvedla, že její závazky po lhůtě splatnosti převyšují pět miliard korun. Huť nemá peníze na mzdy, zaměstnancům tak jejich náhradu bude minimálně po dobu tří měsíců vyplácet stát prostřednictvím úřadu práce. Vláda chce najít pro podnik investora. Insolvenčním správcem soud určil pražskou společnost TP Insolvence. Podle hejtmana kraje a společnosti Tameh měla zadlužená Liberty v úpadku skončit už dříve.

„Soud podle insolvenčního zákona rozhodl o úpadku dlužnice, a to bez jednání, neboť rozhodnutí nezáviselo na zjištění sporných skutečností, neboť úpadek dlužnice byl osvědčen insolvenčním návrhem a jeho přílohami,“ uvádí se v odůvodnění usnesení. Soud rozhodnutí o úpadku nespojil s tím, jakým způsobem by měl být úpadek řešen. Důvodem je skutečnost, že Liberty soudu nepředložila reorganizační plán. Huť chystala preventivní restrukturalizaci. Minulý týden však oznámila, že od tohoto opatření ustupuje a zahajuje kroky směřující k prodeji ostravských provozů. 

„Tento scénář jsme očekávali. Nový investor je údajně na cestě, ale my nevíme, kdo by to měl být. Každopádně chci apelovat na naše politiky, kteří s někým vyjednávají, aby to byl někdo, kdo bude chtít udržet celou huť i s prvovýrobou v kuse, abychom nedopadli jako jiné hutní podniky u nás, které se roztrhaly a v podstatě jsou všechny dnes v problémech, nebo už neexistují,“ řekl k usnesení o úpadku předseda základní organizace Odborového svazu KOVO Liberty ČR Petr Slanina.

Hejtman a Tameh: Huť měla v úpadku skončit už dříve

„Rozhodnutí soudu Tameh (společnost Tameh Czech je s Liberty úzce provázaná, hutím dodávala teplo. Pak ale Tameh oznámil, že mu Liberty dluží přibližně dvě miliardy a dodávky se z jeho strany zastavily – pozn. redakce) vítá, protože se tím konečně otevírá cesta k řešení situace pod dohledem věřitelů a insolvenčního správce. Již na konci roku 2023 bylo jasné, že Liberty Ostrava, dle svých finančních výsledků, správně měla na sebe podat bez zbytečného odkladu insolvenční návrh. Bohužel, Liberty tak promarnila více než půl roku, během kterých neplatí svým dodavatelům a tisíce zaměstnanců jsou v nejistotě z dalšího vývoje,“ míní mluvčí Tamehu Patrik Schober.

Také moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO) míní, že měl být úpadek huti vyhlášen dříve. „Jsem hlavně zklamaný z jedné věci, že ten úpadek soud nevyhlásil již před nějakou dobou, kdy k tomu měl příležitost, protože podmínky pro to splněny byly. Tím se natáhla akorát ta agónie,“ řekl Bělica.

Podnik se k rozhodnutí soudu nechtěl blíže vyjadřovat. „Jsme o něm informováni, ale v současné chvíli se k tomu nebudeme více vyjadřovat,“ sdělil mluvčí huti Ivo Štěrba. Tam podle něj v současné době funguje výroba na provoze důlních výztuží a silničních svodidel, zinkovně a na středojemné válcovně. Podnik podle mluvčího v tuto chvíli neeviduje zvýšený počet odchodů svých zaměstnanců.

Úpadek může podle insolvenčního práva skončit reorganizací pod nynějším či jiným majitelem, oddlužením, nebo konkurzem. Liberty minulý týden informovala, že požádá soud o reorganizaci a zahajuje kroky směřující k prodeji ostravských provozů.

Věřitelé, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, mají dva měsíce na to, aby to udělali. Dosud se jich přihlásily zhruba tři desítky. Přezkumné jednání se bude konat 28. listopadu, schůze věřitelů o den později.

Podle odborníků by bylo ideální opět scelit Liberty a Tameh

Ve čtvrtek ministři průmyslu Jozef Síkela (STAN) a financí Zbyněk Stanjura (ODS) v Ostravě uvedli, že se odborníci shodují na tom, že by případný zájemce o odkoupení huti měl ideálně zároveň získat i firmu Tameh Czech.

„Všichni odborníci říkají, že aby to mělo smysl, tak se to musí vyřešit dohromady. Myslím, že to byl základ těch budoucích problémů, když tu energetickou část vyjmete z ocelárny. To není názor ministrů, ale říkají nám to všichni experti, kteří tomu průmyslovému odvětví rozumí. Takže já předpokládám, že pokud by tam někdo investoval, tak by musel vyřešit ten problém a nějak ten majetek scelit," domnívá se Stanjura.

Podle Síkely ale není možné být přehnanými optimisty. „Ten vstup kohokoliv do Liberty za dané situace je velké riziko pro budoucího investora. Jako stát můžeme dělat pouze to, že se mu budeme snažit riziko do určité míry zredukovat. Samozřejmě budoucnost by měla být taková, že pokud bude výroba zachována, tak aby byla i garance transformace výroby ve smyslu nových trendů, to znamená výroby zelené dekarbonizované oceli. To bude do budoucna znamenat investiční náklady, a o to těžší může být nového investora přilákat,“ nastínil Síkela.

Kraj nabízí zaměstnancům půjčku

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ve čtvrtek přihlásila pohledávku za bezmála padesát devět milionů za nesplnění zákonné povinnosti platit pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na zaměstnanost. Úřad zároveň navrhl jmenování prozatímního věřitelského výboru. Chce být jedním z jeho členů za nezajištěné věřitele. „S ohledem na zákonnou úpravu splatnosti pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti zaměstnavatele je, s ohledem na vedené insolvenční řízení, předpoklad vzniku dalšího dosud nevyčísleného dluhu na pojistném za měsíc květen,“ upozornila ČSSZ v návrhu. 

Odboráři Liberty Ostrava jednají o dodatku kolektivní smlouvy v mzdové části. Jeho schválení by mělo zajistit, že zaměstnancům podniku zůstanou zachovány mzdy ve stávající výši. „Dodatek by mohl přispět ke zklidnění situace v podniku,“ myslí si odborář Slanina. 

„Momentálně nám končí část kolektivní smlouvy, která je přímo zaměřená na mzdy. Na posledním jednání jsme navrhli, že chceme tento dodatek prodloužit, aniž bychom teď z jedné nebo druhé strany do toho dodatku zasahovali. Pokud by tato část přestala platit, musel by zaměstnavatel vydat takzvaný mzdový předpis a to by byl hodně nepříjemný signál pro zaměstnance,“ vysvětlil Slanina.

Převážná část zaměstnanců, kterých má podnik zhruba pět tisíc, je od loňska doma. Ti, kteří kvůli zastavení provozů nechodí do práce, dostávali sto procent mzdy, od dubna dostávají jen sedmdesát procent. Tento měsíc ale zaměstnanci výplaty nedostali vůbec.

Firma už dříve uvedla, že náklady na mzdy činí měsíčně necelých tři sta milionů korun. Moravskoslezský kraj zaměstnancům nyní nabízí bezúročnou půjčku dvacet pět tisíc na překonání nejhoršího období. Na půjčky má připraveno sto pětadvacet milionů korun. Od pondělí mohou zaměstnanci podávat žádosti o náhradu mzdy od úřadu práce. Do konce týdne se podle Slaniny podařilo přijmout zhruba dva a půl tisíce těchto žádostí, o půjčku zatím požádalo asi pět set lidí.

Odbory se podle Slaniny nyní soustředí právě na pomoc zaměstnancům s vyřízením těchto žádostí. „Tím jsme teď byli nejvíce zaplaveni, abychom jim pomohli překonat tu aktuální situaci. Chci poděkovat jak úřadu práce, tak kraji, že toto funguje skvěle, lépe než jsme očekávali,“ pochvaluje si.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
11:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:41Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Obviněným v kauze Motol policie zajistila majetek za více než sto milionů korun

Obviněným v korupční kauze týkající se zakázek ve Fakultní nemocnici Motol policie zajistila na pokyn evropské prokuratury majetky „výrazně převyšující" sto milionů korun. Serveru iROZHLAS.cz to řekla dozorující žalobkyně Zdeňka Pavlásková, podle které nemusí být soupis zajištěného majetku konečný. Kriminalisté za úplatkářské trestné činy, dotační podvod, praní špinavých peněz nebo za poškození finančních zájmů EU v případu stíhají dvě desítky lidí.
před 4 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
09:24Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ministerstvo musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy za sterilizaci

Ministerstvo zdravotnictví musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy, která před 45 lety podstoupila sterilizaci, a to bez náležitého souhlasu a poučení o nevratnosti zákroku. Ministerstvo žádost původně zamítlo s tím, že lékaři postupovali v souladu s tehdejší právní úpravou. Rozhodnutí ale zrušil Městský soud v Praze. Ministerstvo nyní neuspělo s kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Na rozsudek NSS upozornila Liga lidských práv.
před 5 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne rozebírali soudní verdikt nad Le Penovou

Hosté Událostí, komentářů týdne se věnovali politické situaci ve Francii, kde byla kandidátka na prezidentku Marine Le Penová soudně vyřazena z volebního boje kvůli zpronevěře prostředků Evropského parlamentu. Hosté rozebírali i dopady amerických cel na běžné spotřebitele, věnovali se fenoménu seriálu Adolescence a jeho vlivu na vnímání agresivity u dospívajících a pirátům českých silnic. Pozvání přijali novinářka Marie Bastlová, kardiolog Petr Neužil, herec a režisér Milan Šteindler, bývalý novinář a politik Vladimír Mlynář a publicista Michael Durčák.
před 7 hhodinami

Česko opět splňuje kritérium pro přijetí eura. Politikům se do toho ale nechce

Česko loni zpomalilo tempo svého zadlužování víc, než vláda očekávala. Schodek veřejných financí poklesl podle statistiků ze 3,8 na 2,2 procenta HDP. To znamená, že Česká republika znovu začala plnit klíčové kritérium pro přijetí eura. Strany, které mají ve sněmovně jasnou většinu, ale zavést unijní měnu ani v příštím volebním období nechtějí.
před 9 hhodinami

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
před 10 hhodinami
Načítání...