SOCDEM má zaplatit téměř půl miliardy potomkům Altnera

2 minuty
Události: SOCDEM má vyplatit Altnera
Zdroj: ČT24

Strana SOCDEM (dříve ČSSD) má za právní zastupování související s jejím sídlem – Lidovým domem – zaplatit potomkům právníka Zdeňka Altnera 18,5 milionu korun a smluvní pokutu. V pátek o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. Altnerovi dědici pokutu vyčíslili na 432,8 milionu korun, společně s úroky a náklady řízení podle nich celková částka činí téměř půl miliardy. Nový rozsudek ve vleklém sporu není pravomocný, strana Altnerovy nároky odmítá a proti rozhodnutí se odvolá. Spor se u soudů táhne 24 let.

„Celou věc lze vyřešit odkazem na starou římskou zásadu pacta sunt servanda – smlouvy se mají dodržovat. Bez dodržování této zásady by nemohl fungovat obchod,“ uvedla soudkyně Dagmar Stamidisová. Podotkla, že Altner ve při o Lidový dům dosáhl plného úspěchu, což potvrdil i Ústavní soud.

Připomněla také svědeckou výpověď bývalého prezidenta Miloše Zemana, který byl v roce 1997 předsedou ČSSD a s Altnerem podepsal smlouvu o právním zastupování. „Zcela jasně řekl, že obsah mandátní smlouvy mu byl jasný, a pokud by mu jasný nebyl, dal by ji přepracovat,“ upozornila soudkyně. Přesnou výši smluvní pokuty Stamidisová neuvedla, vyjádřila ji v procentech a konkrétně ji nevyčíslila ani na dotazy novinářů po vyhlášení rozsudku.

Přesnou výši smluvní pokuty Stamidisová neuvedla, vyjádřila ji v procentech za určité období a konkrétně ji nevyčíslila ani na dotazy novinářů po vyhlášení rozsudku. Altnerovi dědici tvrdí, že k 18,5 milionu korun ze smluvní jistiny patří k pátečnímu dni 432,8 milionu smluvní pokuty, dále zhruba 40 milionů za úroky z prodlení za uplynulých 24 let a 2,8 milionu za náklady na soudní řízení. Pokud by se stal verdikt v této podobě pravomocným, musela by SOCDEM zaplatit do patnácti kalendářních dnů od právní moci.

SOCDEM se proti rozhodnutí odvolá

Právník SOCDEM Jakub Matějček u soudu řekl, že strana všechny závazky vůči Altnerovi dávno vypořádala a že jednání jeho potomků má charakter zneužití práva. „S rozhodnutím pochopitelně zásadně nesouhlasíme. Je zcela nesprávné a nezákonné. Paní soudkyně se neřídila závazným rozhodnutím Nejvyššího soudu z června 2019, ignorovala výsledky dokazování, odmítla provést i některé námi navržené důkazy,“ sdělil.

Naznačil také, že verdikt může být politicky motivovaný. Obdobně se následně na síti vyjádřila i přímo SOCDEM – mimo jiné uvedla, že o rozhodnutí se dozvěděla už den předem. Proti rozhodnutí se odvolá.

„Vyjádření, že se jedná o politické rozhodnutí, považuji za úplně absurdní, neboť to byli oni, kteří našeho tátu pronásledovali, sankcionovali, využili všechno možné a zneužívali všech možných institutů. Sociální demokracie proti nám vede zcela účelovou exekuci, aby na nás vyvíjela tlak, abychom se našich nároků vzdali,“ reagoval Altnerův syn Patrik.

Čekáme, až se SOCDEM zachová férově, říkají Altnerovi

Podle původního pravomocného verdiktu z roku 2016 měla tehdy ještě ČSSD Altnerovi vyplatit přes 300 milionů korun, většinu částky rovněž tvořila smluvní pokuta. Toto rozhodnutí následně zrušil Nejvyšší soud s tím, že smluvní ujednání o odměně nebylo dostatečně určité a že není jasné, co advokát pro stranu konkrétně vykonal. Proto justice řeší požadavek Altnerových znovu. Altner v listopadu 2016 zemřel.

Po úspěchu ve sporu o Lidový dům Altner poslal ČSSD fakturu na padesát milionů korun, o dvě třetiny z této částky se ale zvlášť přihlásili jeho spolupracovníci Václav Halbich a Zdeněk Hájek. Strana mu proto vyplatila jen třetinu a zbytek peněz složila do soudní úschovy. Aktuální spor se konkrétně týká Altnerova požadavku na desetiprocentní odměnu z částky, kterou po vyhraném sporu vyplatila sociální demokracii firma B. H. Centrum jako nájemné za Lidový dům.

Patrik a Veronika Altnerovi jednali se SOCDEM o možném smíru, podle jejich dřívějšího vyjádření jim ale strana nabídla zhruba milion korun, což označili za zcela nedostačující. „Bylo by dobře, kdy by se sociální demokracie už začala chovat rozumným, věcným způsobem. Jsme připraveni vyřešit tu věc i smírem. Táta, ale i my čekáme celou dobu jenom na to, aby se sociální demokracie zachovala férově,“ dodala Veronika Altnerová.

Lidový dům, rozsáhlá nemovitost v pražské Hybernské ulici, byl sídlem ČSSD od roku 1907. Strana ho vlastnila prostřednictvím akciové společnosti Cíl. Po sloučení sociální demokracie s KSČ v roce 1948 dům převzali komunisté. Po roce 1989 chtěla obnovená ČSSD objekt zpátky a v dubnu 1990 byl hospodářskou smlouvou převeden z vlastnictví ÚV KSČ na ČSSD.

V říjnu 1993 ministerstvo financí podalo žalobu o určení vlastníka Lidového domu. Od roku 1993 se pak sociální demokracie soudila se státem a definitivně budovu získala v lednu 2000, kdy Ústavní soud potvrdil, že ČSSD je jediným akcionářem společnosti Cíl, která Lidový dům tehdy vlastnila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Sbalte si věci, začala válka.“ Výstava přibližuje osudy ukrajinských umělců i dětí

I téměř tři roky po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu stále rezonují v tvorbě mladých ukrajinských umělců témata jako válka či život v exilu. Své příběhy teď tvůrci představují na pražské výstavě s názvem Svoboda navzdory.
před 6 mminutami

Zahraniční delegace nás obdivují, říká představitel nejhůře hodnoceného města

Podbořany získaly v Indexu prosperity regionů České spořitelny a platformy Evropa v datech nejhorší hodnocení. Tajemník tamního městského úřadu Martin Gutzer to v 90' ČT24 označil jako mylnou informaci. Do města podle něj pravidelně jezdí i zahraniční delegace, třeba z Walesu nebo z Číny, a Podbořanům vyjadřují obdiv. Starosta „vítězného“ Turnova Tomáš Hocke (SLK) uvedl, že anketu nepřeceňuje a je si vědom slabin, které jeho město má.
před 36 mminutami

Sněmovna vydala Tomia Okamuru k trestnímu stíhání

Policie bude moci vést trestní řízení vůči předsedovi SPD Tomiu Okamurovi za dvojici plakátů opozičního hnutí z loňské volební kampaně. Sněmovna ho ve středu vydala ke stíhání po více než čtyřhodinovém jednání. Policie podezírá Okamuru z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo z omezování jejich práv a svobod. Okamura po rozhodnutí o vydání řekl, že bude dál bojovat za bezpečnou Českou republiku a za svobodu slova.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Poslanci doporučili vládě, aby předložila návrh zákazu tlumičů

Poslanci měli ve středu na programu jednání o zprávě vyšetřovací komise týkající se předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Vláda by podle dolní komory měla předložit návrh zákazu tlumičů hluku na krátké střelné zbraně, tedy na pistole a revolvery.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rýsuje se možnost prvního odškodnění za následky očkování

Po čtyřech letech se rýsuje možnost prvního odškodnění za zdravotní újmu po očkování proti covidu. Rozhodnutí městského soudu v Praze ale zatím není pravomocné. Ministerstvo zdravotnictví České televizi sdělilo, že se pravděpodobně dovolá. Na stát se obrátilo téměř 150 lidí z milionů očkovaných.
před 10 hhodinami

Sněmovna schválila program schůze k růstu koncesionářských poplatků

Sněmovna schválila po pěti hodinách projevů opozice program mimořádné schůze k růstu poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas. K novele se ale sejde až v pátek, protože ve středu už doba vymezená pro závěrečné schvalování zákonů skončila. Koalice chce na páteční poledne pro hlasování o podobě novely stanovit pevný termín. Během středečního jednání dolní komory se svého přednostního řečnického práva opět rozhodli využít opoziční předáci v čele s předsedou ANO Andrejem Babišem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V sociálních službách chybí tři tisíce pracovníků

V sociálních službách chybí přes tři tisíce pracovníků, přičemž za poslední dva roky se stav mírně zhoršil. Ukázal to průzkum, který ve druhé polovině ledna se zapojením 625 zařízení krajů, obcí, neziskových organizací či církví provedla Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS). Nedostatek je hlavně pečovatelek, pečovatelů a zdravotních sester. Odrazují je nízké výdělky i náročná práce.
před 16 hhodinami

Agentura má šanci na omluvu od Babiše kvůli jeho výrokům

Žalobou PR agentury Bison & Rose na předsedu opozičního ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše se musí znovu zabývat Vrchní soud v Praze. Agentura uspěla s ústavní stížností. Žádá omluvu za údajně nepravdivá tvrzení o své činnosti.
před 19 hhodinami
Načítání...