Právník Halbich nemá nárok na 17 milionů za zastupování ČSSD ve sporu o Lidový dům

Verdikt v kauze právníka Václava Halbicha, který chtěl 17 milionů korun za zastupování ČSSD ve sporu o Lidový dům – sídlo strany v centru Prahy, je pravomocný. Justice případ projednávala od roku 2003.

Halbich v žalobě požadoval peníze jednak od sociální demokracie, jednak od společnosti Alba, které postoupil svou pohledávku vůči ČSSD jeho někdejší kolega Zdeněk Altner. Strana peníze pro právníky složila už před lety do soudní úschovy, nevěděla totiž, komu je vyplatit.

Halbich ovšem v žalobě tvrdil, že ke kontraktu později přistoupil společně s dalším právníkem Zdeňkem Hájkem a že za práci nedostal zaplaceno. Prezident Zeman před soudem vypověděl, že pro něj byl jediným partnerem Altner. O žádné dohodě s Halbichem nevěděl, řekl tehdy.

U soudu v kauze vypovídal jako svědek i tehdejší šéf ČSSD a nynější prezident Miloš Zeman (24. 5. 2016)
Zdroj: Michal Kamaryt/ČTK

Odvolací pražský městský soud dnes souhlasil s názorem podřízené instance, podle které Halbich není věřitelem sociální demokracie. Ztotožnil se také s tím, že práva a povinnosti včetně nároku na odměnu vznikly pouze mezi stranami mandátní smlouvy, tedy mezi ČSSD a Altnerem.

Soud: Halbich partnerem nebyl

Soudkyně odvolacího senátu Eliška Mrázková vysvětlila, že zásadní byly hlavně výpovědi Zemana a Barbory Snopkové, která se v dané době starala sociálním demokratům o stranickou pokladnu. „Shodně uvedli, že při uzavírání mandátní smlouvy byl jediným smluvním partnerem ČSSD doktor Altner,“ řekla Mrázková.

Halbich naopak podle soudu partnerem nebyl a jeho žaloba tak nemohla uspět. „Na tom nemůže nic změnit ani to, že žalobce práci fakticky odvedl a že mu bylo následně za tuto práci děkováno,“ podotkla Mrázková.

Odvolací soud naopak zrušil rozhodnutí, na jehož základě měl Halbich nahradit žalovaným na nákladech řízení částku přesahující dva miliony korun. Použil k tomu ustanovení, které to ve výjimečných případech umožňuje. „Máme za to, že vzhledem ke všem okolnostem případu i ke zdravotnímu stavu pana žalobce by bylo nepřiměřené, aby tyto náklady zaplatil,“ vysvětlila Mrázková.

obrázek
Zdroj: ČT24

Halbich k jednání nepřišel. Za stolem žalující strany seděl pouze Emanuel Fuchs, který ve sporu jako vedlejšího účastníka řízení zastupuje vdovu po právníkovi Hájkovi. „Nejsem úplně přesvědčen o tom, že odvolací soud rozhodl správně,“ řekl Fuchs novinářům.

Dodal, že teď bude záležet hlavně na Halbichovi, zda případ dotáhne až k Nejvyššímu soudu, kam se může obrátit s dovoláním. Za částečný úspěch považuje to, že Halbich nebude muset platit náklady soudního řízení. „Ale není to takový úspěch, aby bylo třeba mít z něj nějakou extrémní radost,“ dodal Fuchs.

Justice projednává žalobu bývalého notáře Halbicha od roku 2003. Původně ji zamítla, muže se však zastal Ústavní soud. Altner v případu vystupoval jako svědek a Halbichovy zásluhy popíral. Notář podle něj poskytoval jen dílčí konzultace.

  • Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s advokátem Zdeňkem Altnerem smlouvu o právní pomoci při získávání svého historického sídla: Lidového domu v Hybernské ulici. Smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman. Strana se v ní zavázala, že pokud se právo ČSSD podaří prosadit, vyplatí Altnerovi odměnu ve výši deseti procent z hodnoty objektu.
  • Poté, co v roce 2000 socialisté získali Lidový dům zpět, obdržel právník 17 milionů (třetinu částky, kterou byla strana ochotná zaplatit); Altner následně podal několik žalob. Na konci března 2016 dovedl k pravomocnému rozsudku spor o 18,5 milionu korun. Sumu vypočítal jako desetinu částky, kterou ČSSD získala na nájemném. Kvůli smluvní pokutě by ale mohla sociální demokracie zaplatit podstatně víc, přes tři sta milionů korun.
Načítání...