Slovenská prezidentka slavila v Brně 100 let československé ústavy. V projevu kritizovala současné politiky

Zuzana Čaputová poprvé ve funkci slovenské prezidentky navštívila Brno. Před Novou radnicí, kde se setkala s primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS), ji hlasitým potleskem vítala asi stovka příznivců. Pak Čaputová odjela na slavnostní shromáždění ke stému výročí přijetí Ústavy Československé republiky do sídla Ústavního soudu.

Ve svém projevu na slavnostním shromáždění v budově Ústavího soudu Čaputová kritizovala politiky, kteří podle ní vyvolávají konflikty, aby polarizovali společnost, a získávali tak voličské hlasy. Vymezila se vůči těm, kteří se k sobě chovají nikoliv jako názoroví oponenti, ale jako úhlavní nepřátelé.

„Je to symptom, že nemají v potřebné úctě základní zákon státu, ve kterém žijí a který z nich činí spoluobčany,“ uvedla Zuzana Čaputová. Distancovala se od těch, kteří vyvolávají konflikty, aby polarizovali společnost, udržovali své příznivce v militantním stavu, a získávali tak hlasy. „Společnost potřebuje spíše státníky, kteří budují úctu k ústavě a právnímu státu,“ řekla.

Slovenská prezidentka také vyzdvihla roli ústavních soudů jako ochránců liberální demokracie a nezávislé justice. Současné společnosti podle ní chybí sdílený základ a hodnoty. Historie podle Čaputové ukázala, že československá ústava z roku 1920 byla ve své době jedna z nejlepších. Umožnila Československu ve 30. letech poměrně dlouho odolávat „protidemokratické smršti“. „Jsem hrdá, že byla přijata i s podporou tehdejších slovenských poslanců,“ řekla Čaputová.

Rychetský: Ústavní soud má širší záběr, důvěru i respekt

O výjimečnosti prvorepublikové ústavy hovořil v projevu i předseda českého Ústavního soudu Pavel Rychetský. Stala se podle něj páteří nového státního systému a pojetí veřejné moci. Zároveň jako první ústava zakotvila ústavní soud, byť měl mnohem méně kompetencí než ten současný a nakonec se ukázal jako křehká „historická hříčka“, která nepřežila střet s dějinami, míní Rychetský.

Podařilo se jej obnovit až po roce 1989. „Ale poučili jsme se, moderní ústavní soudnictví stojí na více pilířích, má širší záběr, důvěru i respekt,“ uvedl šéf Ústavního soudu. Vyjádřil přání, aby se dějiny neopakovaly.

Děkan pražské právnické fakulty Jan Kuklík označil československou ústavní listinu za kompromis mezi českými politickými stranami, ke kterému se připojil i slovenský klub, který se při tom vzdal myšlenky na autonomii. Ustoupit musel při jednání o obsahu ústavy podle Kuklíka i první prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Slavnostního shromáždění se zúčastnili představitelé české a slovenské justice, akademické obce i někteří politici. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) věnoval ústavním soudcům sošku lva symbolizující jejich roli ochránců ústavnosti.

  • Ústava Československé republiky byla schválena na dvoudenní schůzi Národního shromáždění v únoru 1920, a to jednomyslně. Proklamovala jednotu československého národa, republikánskou formu státního zřízení, svrchovanost lidu, princip demokratického státu a princip nedělitelnosti státního území.

 „V páté hlavě ústavy byl zařazen obsáhlý katalog občanských práv, svobod a povinností, který deklaroval rovnost všech občanů a povolání, a na svoji dobu byl skutečně moderní a pokrokový,“ uvedl v tiskové zprávě generální sekretář soudu Vlastimil Göttinger.

Ústava obsahovala i uvozovací zákon, který ji označil za normu nejvyšší právní síly a zrušil veškeré zákony jí odporující. Zároveň byly vymezeny pravomoci a složení československého Ústavního soudu, na jehož tradici navazuje ten český.

Návštěva Ústavního soudu nebyla jediným bodem programu Zuzany Čaputové na jižní Moravě. Cestu zahájila v Hodoníně, kde položením věnce uctila památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Uvedla, že je to jeden z největších státníků v naší historii. Pak odjela do Brna, kde se setkala s vedením města.

Před Novou radnicí ji přivítalo shromáždění, které svolal spolek Společně Brno. Lidé drželi v rukou červená srdce, jeden mával vlajkou Evropské unie. Na některých srdcích bylo napsáno Čaputová, další lidé měli nápis „Lúbime ťa, Zuzana“. Zástupci spolku předali Čaputové kytku s dopisem, prezidentka se potom šla s lidmi krátce přivítat.

„Řekla nám, že děkuje a váží si toho. V dopise jsme jí napsali, že si vážíme její práce, toho, jak se chová ke svému okolí, že nerozděluje národ, ale spojuje. Je pro nás velkým vzorem a úkazem toho, že lidskost a slušnost se dá udržet i na nejvyšších politických příčkách,“ řekla Hana Strašáková ze spolku Společně Brno.

Zuzana Čaputová byla na první oficiální návštěvě Česka loni v červnu. Zahájila ji na Pražském hradě, kde ji uvítal s vojenskými poctami český prezident Miloš Zeman. Brno ještě oficiálně nenavštívila. Loni v lednu ve městě byl tehdejší slovenský prezident Andrej Kiska. Převzal velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity a v projevu varoval před populismem, šířením nenávisti a nedůvěry ve stát.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ochranu míst typu šikmý kostel v Karviné bude řešit nová rada vlády

Nově zřízená Rada vlády pro paměťovou agendu představila konkrétní témata, kterými se začala zabývat. Založila například speciální skupinu pro vzdělávání zaměřenou na výuku moderních dějin. Členové zároveň zdůraznili, že je potřeba dbát o místa paměti druhého a třetího odboje, pokud jsou zanedbaná nebo je ohrožena jejich existence.
před 55 mminutami

Zájem studentů o sezonní brigády je nízký, manuální práce je neláká

Startují sezonní brigády. Podle firem, které oslovila Česká televize, je však zájem z řad studentů malý. Zejména manuální práce je neláká, velký nedostatek zaměstnanců mají dlouhodobě například zemědělci. Příčinou je leckdy dobrá ekonomická situace mladých žijících u rodičů nebo nechuť obětovat volný čas, včetně části prázdnin.
před 2 hhodinami

Cena garáží roste. V Praze stojí tolik co byt v malém městě

Zájem o garáže a parkovací stání posledních pět let roste. S poptávkou stoupá i cena. Někde se za tu dobu zvedla až o půlku. Garáž v Praze stojí podobně jako byt v menším městě. Meziroční zdražení se pohybuje kolem šesti procent. Prostor pro odstavení auta je i podle developerů jedním z hlavních faktorů při výběru bydlení.
před 5 hhodinami

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 12 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 12 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 13 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 14 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 20 hhodinami
Načítání...