Šlachta ani Komárek před poslanci nepromluví, výbor neschválil program

Bezpečnostní výbor ve sněmovně sice začal projednávat okolnosti policejní reogranizace, poslanci ale neschválili program. Na jednání přitom dorazil i končící ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a vedoucí ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek, kteří chtěli přednést informace o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí a o okolnostech reorganizace elitních policejních útvarů. Členové výboru nesouhlasili ani s debatou o zřízení parlamentní vyšetřovací komise. Sám Šlachta komentoval jednání výboru s tím, že je to pro něj zklamání a velká zkušenost.

Mimořádnou schůzi bezpečnostního výboru svolal jeho místopředseda Bronislav Schwarz (S.cz/ANO) na žádost představitelů ÚOOZ. Jenže už to vyvolalo koaliční přestřelku, předseda výboru Roman Váňa (ČSSD) si po svolání schůze stěžoval, že ji Schwarz svolal za jeho zády. Právě proto ČSSD upozorňovala, že by nemusel být schválen program jednání.  

Nakonec pro návrh programu hlasovalo sedm z 15 členů výboru. Proti byli tři a čtyři se hlasování zdrželi. Jeden ze členů pak vůbec nehlasoval. 

„Nemám co říct. Vždyť jste to viděli sami, fakt velká zkušenost pro policejního důstojníka,“ komentoval Šlachta rozčileně před novináři. Dodal, že informace, které chtěl poslancům předat spolu s kolegou Jiřím Komárkem, je připraven sdělit parlamentní vyšetřovací komisi.

Vedle Šlachty a Komárka na jednání dorazil i olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan. V přeplněné místnosti seděli kromě členů výboru i hosté z řad politiků, například ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nepřišel, zastupoval ho náměstek Jiří Nováček. Přišel i šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang.  

Jurečka i Pelikán kritizují ČSSD

O zklamání mluvil také místopředseda lidovců Marian Jurečka, který byl na jednání jako host. Toho zarazilo, že někteří poslanci nejprve hlasovali pro návrh jeho stranického kolegy Ivana Gabala, podle něhož měli policisté a žalobce před poslanci vystoupit a následně se mělo debatovat o vzniku vyšetřovací komise. Pak ale podle něj stejní poslanci nehlasovali pro program schůze. „Ve mně to budí velice zajímavé otazníky, proč to někteří poslanci udělali,“ uvedl Jurečka. Podle něj klíčové hlasování neprošlo kvůli zástupcům ČSSD.

„Je to ostuda těch, kteří způsobili, že dnes tady nemohli lidé promluvit, a zejména je to ostuda sociální demokracie,“ komentoval jednání výboru ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Šéf výboru Váňa po čtvrtečním jednání uvedl, že se bezpečnostní výbor k navrhovanému tématu nesejde, prý mu to nepřísluší. „Sociální demokracie trvá na svém návrhu na zřízení vyšetřovací komise k této záležitosti, budeme v úterý na plénu sněmovny návrh předkládat,“ dodal Váňa.

Zeman vyzval k uklidnění situace

Před samotným hlasováním o programu proběhla asi 90minutová debata, která se ale nesla hlavně ve znamení slovních útoků mezi kritiky jednání výboru zejména z řad poslanců ČSSD, TOP 09 a ODS a zastánci především z hnutí ANO.

Jednání výboru také vyvolalo přestřelku na Twitteru mezi předsedou ANO a ministrem financí Andrejem Babišem a prvním místopředsedou ČSSD a ministrem vnitra Milanem Chovancem. Babiš označil  situaci za frašku: „ČSSD se spojila s ODS, TOP 09 a jednou komunistkou a spolu odmítli slyšení policistů“. „Dobře inscenované a sehrané divadlo, stejně jako na Bezpečnostní radě státu. Čeho se ČSSD bojí?,“ napsal Babiš. „Ano, fraška. V tragické režii poslance hnutí ANO za zády předsedy výboru Váni,“ odepsal mu Chovanec v narážce na okolnosti svolání výboru jeho místopředsedou za ANO Bronislavem Schwarzem.

5 minut
Na jednání výboru se někteří novináři ani nevešli
Zdroj: ČT24

Ještě před jednáním výboru se ke sporům kolem reorganizace policie vyjádřil prezident Miloš Zeman, který vyzval k uklidnění sporu. Dal by přednost tomu, aby se diskuse přenesla z politické roviny na rovinu profesní a o změnách nadále jednal policejní prezident s nejvyšším státním zástupcem. Současně dala hlava státu najevo, že považuje za nepravděpodobné, že by se v případě rozpadu koalice podařilo zorganizovat předčasné volby. 

Komárek sliboval důkazy proti Tuhému

Jiří Komárek chtěl na schůzi výboru předložit důkazy, kterými by podepřel své tvrzení z počátku týdne. V pondělí řekl České televizi, že je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z „brutálního úniku informací“ při objasňování trestné činnosti. Na ně ovšem policejní prezident reagoval jednoznačně – v úterý podal ke Generální inspekci bezpečnostních sborů trestní oznámení na Jiřího Komárka.

Nařčení vedoucího ostravské expozitury ÚOOZ jednoznačně odmítám. Zveřejněné ‚podezření‘ beru jako nebývalý účelový nátlak a pokus o dehonestaci mé osoby.
Tomáš Tuhý
policejní prezident

Robert Šlachta zase doufal, že poslanci vezmou informace v potaz a podpoří ho proti policejnímu prezidentovi. Šéf ÚOOZ, který v předminulém týdnu ohlásil rezignaci k 1. červenci, sliboval, že by mohl „v kontextu podat celkový obraz toho, co se mohlo dít a co mohlo vést k reorganizaci“.

Po jednání výboru zdůraznil, že nemíní svojí rezignaci stáhnout: „Nemám proč ji stáhnout. Ta reorganizace už je v běhu. Já od policie odcházím jenom a pouze proto, že je tato reorganizace,“ prohlásil Šlachta. 

Koaliční krize nehoří, ale stále doutná

Šlachta svou rezignací reagoval na reorganizaci policie, při které mají být stávající ÚOOZ a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) zastřešeny národní centrálou boje proti organizovanému zločinu. Proti se nepostavil pouze Robert Šlachta, nýbrž i státní zástupci v čele s Pavlem Zemanem a také druhé nejsilnější parlamentní uskupení – hnutí ANO.

Vicepremiér Andrej Babiš a ministr spravedlnosti Robert Pelikán dokonce hrozili vypovězením koalice resp. rezignací, k tomu však nedošlo ani poté, co ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) Tuhého návrh podepsal.

Koalice se v úterý sešla, aby jednala o revizi koaliční smlouvy. Výsledkem nebyly žádné závratné změny. Roztržka mezi stranami nicméně ještě úplně u konce není. Pokračuje například spor o to, zda k policejním problémům svolat další jednání Bezpečnostní rady státu, jak požadují ANO a KDU-ČSL, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se tomu ale brání. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zemřel herec Jiří Krampol, bylo mu 87 let

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku.
10:05Aktualizovánopřed 10 mminutami

Na severu Moravy vydatně prší. Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory

Na severu Moravy od rána silně prší. V oblasti Jeseníků podle meteorologů za celý den může spadnou až 130 milimetrů srážek a hrozí tak povodně. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zároveň rozšířil výstrahu před deštěm – kromě oblasti Jeseníků, Rychlebských hor a Králického Sněžníku ji vydal také pro východ Moravskoslezského a část Zlínského kraje. Výstraha platí až do pondělního večera. Hasiči kvůli vysoké hladině Černého potoka na Jesenicku přistoupili k evakuaci dvou blízkých táborů.
08:37Aktualizovánopřed 54 mminutami

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
11:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Hudba může pomoct řidičům autobusů se soustředit, zjistili v Brně

Poslech hudby při řízení autobusu může zvýšit soustředění, ukazuje nová analýza Centra dopravního výzkumu. Uskutečnila se ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem, který přitom loni rádio svým řidičům zakázal. Po nespokojených reakcích později ustoupil. Výzkumníci pozorovali desítky brněnských řidičů. Zjistili, že hudba za volantem pomáhá a může snížit i riziko nehody. Měla by být klidná, protože hlasitá a agresivní naopak provokuje k nebezpečnější jízdě.
před 6 hhodinami

Sláma ve zdech či stůl z hlíny. Do stavebnictví se vrací přírodní materiály

Přírodní materiály, jako jsou sláma, konopí nebo odpadní hlína, stále častěji lákají architekty i stavaře. Například sláma využívaná při stavbě zdí má dobré izolační vlastnosti. Hlína, která vzniká jako vedlejší produkt při hloubení tunelů linky pražského metra D, zase slouží architektonickému studiu k výrobě stolů. Při práci se chová podobně jako beton. Stavění z přírodních materiálů ale zatím není příliš rozšířené a vyžaduje od architektů chuť experimentovat. Odrazující může být i vyšší cena těchto materiálů ve srovnání s těmi běžnými – to by se ale v budoucnu mohlo změnit.
před 7 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 8 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 9 hhodinami

Déšť zastavil vlaky v Jizerských horách, na Liberecku tahala auta těžká technika

Silné bouřky mohly v sobotu zasáhnout většinu Čech. Intenzivní déšť postihl odpoledne třeba oblast Jizerských hor v Libereckém kraji. U Bílého Potoka pod Smrkem spláchl kamení na železnici a zhruba na hodinu zastavil vlaky mezi Bílým Potokem a Raspenavou. Provoz už byl obnoven. V neděli a pondělí pak hrozí velmi vydatné deště na Moravě a ve Slezsku, mohou po nich stoupnout hladiny toků. V Beskydech může napršet až 110 litrů na každý metr čtvereční.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...