Šlachta ani Komárek před poslanci nepromluví, výbor neschválil program

Bezpečnostní výbor ve sněmovně sice začal projednávat okolnosti policejní reogranizace, poslanci ale neschválili program. Na jednání přitom dorazil i končící ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a vedoucí ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek, kteří chtěli přednést informace o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí a o okolnostech reorganizace elitních policejních útvarů. Členové výboru nesouhlasili ani s debatou o zřízení parlamentní vyšetřovací komise. Sám Šlachta komentoval jednání výboru s tím, že je to pro něj zklamání a velká zkušenost.

Mimořádnou schůzi bezpečnostního výboru svolal jeho místopředseda Bronislav Schwarz (S.cz/ANO) na žádost představitelů ÚOOZ. Jenže už to vyvolalo koaliční přestřelku, předseda výboru Roman Váňa (ČSSD) si po svolání schůze stěžoval, že ji Schwarz svolal za jeho zády. Právě proto ČSSD upozorňovala, že by nemusel být schválen program jednání.  

Nakonec pro návrh programu hlasovalo sedm z 15 členů výboru. Proti byli tři a čtyři se hlasování zdrželi. Jeden ze členů pak vůbec nehlasoval. 

„Nemám co říct. Vždyť jste to viděli sami, fakt velká zkušenost pro policejního důstojníka,“ komentoval Šlachta rozčileně před novináři. Dodal, že informace, které chtěl poslancům předat spolu s kolegou Jiřím Komárkem, je připraven sdělit parlamentní vyšetřovací komisi.

Vedle Šlachty a Komárka na jednání dorazil i olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan. V přeplněné místnosti seděli kromě členů výboru i hosté z řad politiků, například ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nepřišel, zastupoval ho náměstek Jiří Nováček. Přišel i šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang.  

Jurečka i Pelikán kritizují ČSSD

O zklamání mluvil také místopředseda lidovců Marian Jurečka, který byl na jednání jako host. Toho zarazilo, že někteří poslanci nejprve hlasovali pro návrh jeho stranického kolegy Ivana Gabala, podle něhož měli policisté a žalobce před poslanci vystoupit a následně se mělo debatovat o vzniku vyšetřovací komise. Pak ale podle něj stejní poslanci nehlasovali pro program schůze. „Ve mně to budí velice zajímavé otazníky, proč to někteří poslanci udělali,“ uvedl Jurečka. Podle něj klíčové hlasování neprošlo kvůli zástupcům ČSSD.

„Je to ostuda těch, kteří způsobili, že dnes tady nemohli lidé promluvit, a zejména je to ostuda sociální demokracie,“ komentoval jednání výboru ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Šéf výboru Váňa po čtvrtečním jednání uvedl, že se bezpečnostní výbor k navrhovanému tématu nesejde, prý mu to nepřísluší. „Sociální demokracie trvá na svém návrhu na zřízení vyšetřovací komise k této záležitosti, budeme v úterý na plénu sněmovny návrh předkládat,“ dodal Váňa.

Zeman vyzval k uklidnění situace

Před samotným hlasováním o programu proběhla asi 90minutová debata, která se ale nesla hlavně ve znamení slovních útoků mezi kritiky jednání výboru zejména z řad poslanců ČSSD, TOP 09 a ODS a zastánci především z hnutí ANO.

Jednání výboru také vyvolalo přestřelku na Twitteru mezi předsedou ANO a ministrem financí Andrejem Babišem a prvním místopředsedou ČSSD a ministrem vnitra Milanem Chovancem. Babiš označil  situaci za frašku: „ČSSD se spojila s ODS, TOP 09 a jednou komunistkou a spolu odmítli slyšení policistů“. „Dobře inscenované a sehrané divadlo, stejně jako na Bezpečnostní radě státu. Čeho se ČSSD bojí?,“ napsal Babiš. „Ano, fraška. V tragické režii poslance hnutí ANO za zády předsedy výboru Váni,“ odepsal mu Chovanec v narážce na okolnosti svolání výboru jeho místopředsedou za ANO Bronislavem Schwarzem.

5 minut
Na jednání výboru se někteří novináři ani nevešli
Zdroj: ČT24

Ještě před jednáním výboru se ke sporům kolem reorganizace policie vyjádřil prezident Miloš Zeman, který vyzval k uklidnění sporu. Dal by přednost tomu, aby se diskuse přenesla z politické roviny na rovinu profesní a o změnách nadále jednal policejní prezident s nejvyšším státním zástupcem. Současně dala hlava státu najevo, že považuje za nepravděpodobné, že by se v případě rozpadu koalice podařilo zorganizovat předčasné volby. 

Komárek sliboval důkazy proti Tuhému

Jiří Komárek chtěl na schůzi výboru předložit důkazy, kterými by podepřel své tvrzení z počátku týdne. V pondělí řekl České televizi, že je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z „brutálního úniku informací“ při objasňování trestné činnosti. Na ně ovšem policejní prezident reagoval jednoznačně – v úterý podal ke Generální inspekci bezpečnostních sborů trestní oznámení na Jiřího Komárka.

Nařčení vedoucího ostravské expozitury ÚOOZ jednoznačně odmítám. Zveřejněné ‚podezření‘ beru jako nebývalý účelový nátlak a pokus o dehonestaci mé osoby.
Tomáš Tuhý
policejní prezident

Robert Šlachta zase doufal, že poslanci vezmou informace v potaz a podpoří ho proti policejnímu prezidentovi. Šéf ÚOOZ, který v předminulém týdnu ohlásil rezignaci k 1. červenci, sliboval, že by mohl „v kontextu podat celkový obraz toho, co se mohlo dít a co mohlo vést k reorganizaci“.

Po jednání výboru zdůraznil, že nemíní svojí rezignaci stáhnout: „Nemám proč ji stáhnout. Ta reorganizace už je v běhu. Já od policie odcházím jenom a pouze proto, že je tato reorganizace,“ prohlásil Šlachta. 

Koaliční krize nehoří, ale stále doutná

Šlachta svou rezignací reagoval na reorganizaci policie, při které mají být stávající ÚOOZ a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) zastřešeny národní centrálou boje proti organizovanému zločinu. Proti se nepostavil pouze Robert Šlachta, nýbrž i státní zástupci v čele s Pavlem Zemanem a také druhé nejsilnější parlamentní uskupení – hnutí ANO.

Vicepremiér Andrej Babiš a ministr spravedlnosti Robert Pelikán dokonce hrozili vypovězením koalice resp. rezignací, k tomu však nedošlo ani poté, co ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) Tuhého návrh podepsal.

Koalice se v úterý sešla, aby jednala o revizi koaliční smlouvy. Výsledkem nebyly žádné závratné změny. Roztržka mezi stranami nicméně ještě úplně u konce není. Pokračuje například spor o to, zda k policejním problémům svolat další jednání Bezpečnostní rady státu, jak požadují ANO a KDU-ČSL, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se tomu ale brání. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přes aplikaci Záchranka už letos volalo o pomoc 14 tisíc lidí

Mobilní aplikace Záchranka do letošní poloviny června hlásí přes 14 tisíc tísňových volání. To je o téměř dva tisíce více než ve stejném období loni. České televizi to potvrdila mluvčí Maria Brindzáková. Aplikaci v Česku aktuálně využívá přes 3,4 milionu lidí. Klíčové je tlačítko pro přivolání první pomoci, lokátor nebo spolupráce s horskou službou.
před 43 mminutami

Záchranáři už řeší první otravy houbami. Těch smrtelných ale ubývá

Přestože je sucho, na některých místech i tak už rostou houby. A zdravotníci již řešili první případy otrav. Obzvláště nebezpečná je muchomůrka zelená, kterou si lidé často pletou s bedlou. Konzumace už jediné plodnice může končit smrtí. Aby se houbař otravě vyhnul, měl by dle toxikoložky Daniely Pelclové „sbírat houby, které zná – a když si není stoprocentně jistý, tak vynechat ty s lupeny“. Zároveň ale Pelclová dodává, že případů úmrtí v důsledku otravy ubývá. Podle ní za tím stojí jak lepší léčba, tak účinnější protijedy. „Velmi důležité je, že lidé přicházejí dřív,“ dodala expertka.
před 1 hhodinou

ČNB oslabila korunu a přivodila inflaci, velká chyba, říká Michl

„Nad inflací ještě nemáme vyhráno ze dvou důvodů – před covidem byly příliš dlouho nulové úrokové sazby, vytvořila se tak spousta nových peněz. A pak Česká národní banka udělala velkou chybu a sama přivodila inflaci tím, že oslabila korunu. Tam jsme doopravdy chybovali a nesmíme to znovu dopustit,“ prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Ninou Ortovou guvernér centrální banky Aleš Michl s odkazem na působení svého předchůdce ve funkci Jiřího Rusnoka.
před 2 hhodinami

Autonomní vozidla pomalu míří i na české silnice a vezou spoustu otázek

Automatizovaná vozidla jsou navržena a vyrobena tak, aby se po určitou dobu dokázala pohybovat autonomně bez neustálého dohledu řidiče. V Česku umožní od začátku příštího roku legislativa provoz vozidel třetího stupně v rámci stupnice asociace SAE International. Jak budou probíhat silniční kontroly? A co plánuje stát do budoucna?
před 2 hhodinami

V prvním pololetí napršelo nejméně za dekády

V prvním pololetí roku 2025 spadlo v Česku nejméně srážek za čtyřiašedesát let. Podle předběžných údajů napršelo 222 milimetrů, což bylo sedmdesát šest procent normálu let 1991 až 2020. Podle Českého hydrometeorologického ústavu pršelo méně než obvykle každý měsíc. Mezi regiony nebyly s ohledem na srážky výrazné rozdíly, ale nejméně jich bylo na Vysočině. Naopak nejlépe na tom byl střed Čech a Liberecký, Plzeňský a Ústecký kraj.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
před 10 hhodinami

Sportovci na jevišti. Cirk La Putyka ukáže sílu i příběh

Připravovaná inscenace souboru Cirk La Putyka propojuje sport a umění. Kromě akrobatů, herců a tanečníků se na ní podílí i čeští vrcholoví sportovci. Představení nazvané St.art, které vzniká v pražském kulturním prostoru Jatka 78 pod režií principála Rostislava Nováka, diváky zavede to starověkých Athén, ale přiblíží i život profesionálních sportovců současné doby. „Jedná se o pohled do nitra vrcholového sportovce a do dna lidského bytí. Z čeho sport vznikl, kam nás dostal,“ popsal Novák. Inscenaci předcházelo přes šest let příprav, premiéra je naplánována na září.
před 11 hhodinami

Podívejte se, kde padaly teplotní rekordy

Velkou část Evropy tento týden sužuje vlna veder. V Česku předpovídali meteorologové největší horko ve středu, teploty se ale budou držet kolem 30 stupňů Celsia až do neděle.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...