Skauti během soboty rozvezli po celém Česku betlémské světlo

Události: Skauti během soboty rozvezli po celém Česku betlémské světlo (zdroj: ČT24)

Skautští kurýři v sobotu rozvezli po České republice betlémské světlo, které před týdnem přivezli z Rakouska. Na nádražích plamínek přebrali místní skauti nebo dobrovolníci a šířili jej i tam, kam koleje nevedou. Na pražské hlavní nádraží přijel vlak se světlem zažehnutým v Betlémě krátce před 10:00 a odpoledne ho skauti až do 19:00 rozváželi historickými tramvajemi.

„Potřebovali jsme zvláštní povolení přenášet betlémské světlo jako otevřený oheň ve vlaku. Určitě to není standardní situace,“ říká koordinátor akce Štěpán Šnajdr. „Strojvůdci s tím již počítají a personál vlaku je obeznámen s tím, že na palubě přenášíme betlémské světlo, takže nám na stanici vždy počkají“. Do rozvážení po zemi byly podle organizátorů zapojeny stovky lidí.

Skauti měli vyrazit třiasedmdesáti vlaky, nicméně sobotní ráno přineslo na železnici komplikace. „V okolí Břeclavi došlo ke srážce vlaku s člověkem, a některé spoje tak nemohly vyrazit,“ uvedla reportérka České televize Kateřina Švédová

Betlémské světlo
Zdroj: ČT24/betlemskesvetlo.cz

Skauti také pořádají místní akce, těch je po celé republice více než osm set. „To je také jedna z možností, jak zájemci mohou získat betlémské světlo,“ sdělila Švédová. Tyto akce jsou většinou spojeny s trhy či hudebním vystoupením. Betlémské světlo bývá k dispozici také v kostelech. „Třeba minulý týden jsme na Petrově předali světlo brněnskému biskupovi na slavnostní mši,“ uvedl Šnajdr.

„Betlémské světlo je taková velká světelná štafeta, která stojí na dobré vůli, protože ho šíří mezi lidi dobrovolníci. Jsou to především skauti a skautky,“ podotkla mluvčí Junáku Barbora Trojak.

Betlémské světlo je jedním z novodobých symbolů Vánoc, který vznikl v roce 1986 v Rakousku. Z Betléma, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, se světlo letecky přepravuje do Vídně, kde jej rakouští skauti minulou sobotu předávali skautským delegacím z celé Evropy. 

Skautští kurýři rozváží po Česku betlémské světlo (zdroj: ČT24)

V Praze betlémské světlo rozvážely historické tramvaje

V Praze si lidé v sobotu mohli přijít pro plamínek na některou ze sedmnácti zastávek dvou historických tramvají. Na každé zastávce bylo betlémské světlo k dispozici zhruba patnáct až dvacet minut. První zastávkou bylo Smíchovské nádraží od 13:21, respektive obratiště Nádraží Braník od 13:33. Poslední zastávkou je Královka a Červený Vrch, do 18:50, uvedl pražský dopravní podnik. Další akce lidé najdou na webu betlemskesvetlo.cz.

„To je právě příležitost pro veřejnost, aby přišla a betlémské světlo si převzala. Lidé ho dostanou do vlastní lucerny a v případě, že lucernu nemají, jsou pro ně k dispozici i svíčky,“ sdělil redaktor ČT Václav Vohlídal.

Ve 14:00 předali skautští kurýři betlémské světlo také zástupcům metropole před budovou Nové radnice na Mariánském náměstí. V jejím vestibulu bude plamínek svítit do 1. ledna, přičemž bude k dispozici i veřejnosti.

„Zítra (v neděli - pozn. red.) ho postupně budeme roznášet lidem, různě po domovech. Zároveň ho neseme ukázat do nemocnice na oddělení LDN,“ uvedl skaut Michal Štrobl.

Koordinátor akce Štěpán Šnajdr k rozvozu betlémského světla (zdroj: ČT24)

Symbol naděje a světla, které překonává tmu

Cílem akce je šířit spolu s plamínkem myšlenku pokoje, přátelství a míru. Betlémské světlo je pro věřící symbolem naděje, světla, které překonává tmu. Poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem.

Do Česka se betlémské světlo dostalo po pádu komunismu a v rukou exilových skautů a skautek putovalo v prosinci 1989 pod sochu svatého Václava v Praze. V roce 1990 se s myšlenkou betlémského světla seznámili brněnští skauti a na podzim téhož roku začali připravovat českou verzi.

Načítání...