Silnice namrzly, řidiči nezvládali auta. Při nehodě na Pardubicku zemřel člověk

Tragicky skončila nehoda osobního a nákladního auta na silnici I/36 u Chýště na Pardubicku. Řidič osobního auta při havárii zahynul. Podle hasičů byla silnice namrzlá. Méně vážné následky měly další nehody, které se dopoledne na namrzlých silnicích staly. Obzvlášť velké množství jich zaznamenali policisté v Plzni, potíže byly ráno také na Vysočině.

Nehoda na Pardubicku se stala před devátou hodinou dopoledne, policisté kvůli ní asi na pět hodin uzavřeli silnici I/36 mezi obcemi Voleč, Chýšť a dálnicí D11 i sjezd z dálnice.

Po srážce nákladního auta s osobním zahynul jeden člověk, podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové to byl řidič osobního auta. „Svému zranění na místě podlehl,“ upřesnila. Nepotvrdila se informace, že další člověk utrpěl zranění, řidič kamionu žádné neutrpěl. Podle mluvčí se nehoda stala na namrzlé vozovce.

V Pardubickém kraji se staly i další nehody, na Chrudimsku utrpěl zranění jeden člověk, jehož auto se převrátilo na střechu. Silničáři nabádají k opatrné jízdě, leckde leží na silnicích sníh. Silnice I/11 mezi Jablonným nad Orlicí a Červenou Vodou je sjízdná se sněhovými řetězy.

Bez vážnějších následků se obešla série nehod, která se stala na kluzkých silnicích v Plzni. Ve městě se vytvořila ledovka a policisté od rána zasahovali u dvou desítek havárií. Na dalších silnicích v celém Plzeňském kraji se přitom za tutéž dobu staly pouze čtyři nehody.

Při jedné z plzeňských nehod se střetlo osobní auto s autobusem. Není však jisté, jak velkou roli sehrálo počasí, řidič auta totiž nadýchal tři promile. Kromě nehod měli řidiči problém vyjet některá stoupání. Auta zůstala stát například v kopci na staré silnici I/27 u přehrady České Údolí. „Policisté žádají řidiče, aby přizpůsobili svou jízdu stavu vozovky, byli obezřetní a nepřeceňovali své schopnosti,“ nabádá krajská policejní mluvčí Veronika Hokrová.

Podle dispečera krajských silničářů Jaroslava Sádla sypače firmy, která zajišťuje v Plzni zimní údržbu, nevyjely včas. Ujistil, že jinde v kraji jsou silnice ošetřené. Firma Saferoad, jež se ve městě o cesty v zimě stará, však uvedla, že jejích sedm sypačů ráno vyjelo na všech sedm okruhů a jezdí po Plzni.

V Libereckém kraji je po krátkém oteplení opět uzavřena pro nákladní dopravu silnice z Mníšku do Raspenavy. Jde o silnici III. třídy, kterou silničáři pro těžká vozidla zavírají pravidelně, když nasněží, protože ji nesolí. Přes Liberecko a Jablonecko se přitom ráno  přehnala vydatná přeháňka. „Nasněžily asi dva až tři centimetry sněhu,“ uvedl Petr Šén ze společnosti Silnice LK, která komunikace v kraji udržuje.

Ráno byly kvůli kluzkým silnicím problémy i na Vysočině. Silnici I/38 u obce Štoky na Havlíčkobrodsku zablokovaly kamiony, které nevyjely stoupání. Předtím se prudce ochladilo. „O půlnoci byly tři stupně, ještě ve čtyři ráno se teplota držela půl stupně nad nulou, po páté hodině ráno spadla pod nulu a silnice začaly namrzat,“ řekl dispečer krajských silničářů Aleš Hubený. 

Počasí 18.–24. 1.
Zdroj: ČT24

Během pátku bude na horách celý den mrznout, pod nimi má být většinou kolem nuly – nejvyšší teploty během dne dosáhnou minus 2 až plus 2 stupňů Celsia. Na jihu a východě Moravy bude tepleji – až 4 stupně. V dalších dnech budou teploty klesat, v neděli by vůbec nemusely vystoupit nad nulu. Zvláště mrazivé mají být noci, při vyjasnění a sněhové pokrývce mohou teploty klesnout k minus 11 až 12 stupňům Celsia.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna volí čtvrtého místopředsedu

Poslanci v pátek podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Odpoledne mají na programu volbu čtvrtého místopředsedy dolní komory. Jediným kandidátem je předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan. Výsledky volby budou vyhlášeny ve 14:15, dokdy bylo jednání dolní komory přerušeno. Opozice v pátek opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
12:20Aktualizovánopřed 11 mminutami

Volodymyr Zelenskyj udělil Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za zásluhy o Ukrajinu. Pavel řekl, že česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem ze Lvova do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
08:08Aktualizovánopřed 11 mminutami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
před 22 mminutami

Soud ve vedlejší kauze kolem ČKD Praha DIZ zprostil obžaloby Speychala

Městský soud v Praze zprostil obžaloby z daňových úniků někdejšího majitele strojírenské firmy ČKD Praha DIZ Petra Speychala. Dalších pět lidí uznal vinnými, kromě trestů vězení jim uložil i peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžalovaní vinu před soudem odmítli. Páteční rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k pražskému vrchnímu soudu. Speychal je obžalovaný i v hlavní kauze kolem ČKD Praha DIZ, v té soud dosud nerozhodl.
před 40 mminutami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 49 mminutami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádné tiskové konferenci to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do jihoamerické země posílá letadlo.
09:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Lidé si připomínají památku Jana Palacha

Lidé si v pátek na několika místech v Česku připomínají památku Jana Palacha, který se před 57 lety polil hořlavinou a zapálil na pražském Václavském náměstí ve snaze vyburcovat společnost z letargie po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si Palachův čin dopoledne připomněl u památníku v horní části Václavského náměstí. Stejně tak učinil předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD).
11:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů rozebrali sněmovní důvěru Babišově vládě

Čtvrteční vyslovení důvěry vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) a rekordně dlouhé jednání sněmovny o této věci rozebrali v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou zástupci opozice i vládní koalice. „Legitimita, kterou vláda získala, je třešnička na dortu,“ uvedl poslanec David Pražák (ANO). Podle Radka Kotena (SPD) se může vláda s důvěrou naplno pustit do naplňování předvolebního programu. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel uvedl, že se na její vládnutí netěší, zmínil mimo jiné obavy z nezodpovědného hospodaření. Barbora Pipášová (Piráti) a Jan Berki (STAN) komentovali i samotné jednání. Podle Pipášové rozprava nebyla dostatečná, Berki míní, že téměř žádná skutečná debata mezi opozičními poslanci a vládními zástupci neprobíhala. Pozván byl také zástupce Motoristů – ti do debaty ale nikoho nevyslali.
před 4 hhodinami
Načítání...