Seznam zakázaných anabolik se rozšíří

8 minut
Události: Zakázaná anabolika
Zdroj: ČT24

Seznam zakázaných látek zneužívaných k dopingu se rozšíří zhruba o dvě desítky preparátů, schválila vláda. Jsou mezi nimi ty na bázi anabolik, které urychlují růst svalové hmoty, ale třeba i semaglutid obsažený také v léku ozempic. Ten nadále mohou předepsat pouze lékaři. Látky zneužívají nejen profesionální sportovci, ale často i amatéři. Trestná je výroba a šíření těchto látek, jejich užívání ale nikoliv.

Mezi uživateli anabolik byl i Petr Vaniš, který se kulturistice profesionálně nevěnuje už deset let. V aktivní fázi sbíral mistrovské tituly doma i ve světě. Když s látkami začínal, myslel, že to půjde s čistým štítem.

„Dal jsem se do řeči s klukem, který vyhrál závody – já jsem v té době skončil mezi poraženými – a řekl mi, že bez anabolik to nejde, a tak jsem se rozhodl, že začnu ‚sypat‘ taky,“ vzpomíná Vaniš. Anabolika bral dvaadvacet let. „Zrychlí vám metabolismus a dovedete toho docela hodně sníst. Tři týdny před závody jsem jedl dvě kila svíčkové denně,“ dodává.

Úspěchy ale vystřídaly zdravotní komplikace. Vyústily operací srdce ve 45 letech. „Říkali, že to bylo za sekundu dvanáct, že třeba ještě týden a nemusel jsem tu být. Největší podíl na tom mají anabolika, diuretika a všechny sportovní drogy, co jsem bral,“ podotýká.

Dlouhodobé následky může mít užívání už po několika měsících. „Na prvních místech bych jmenoval zvýšení pravděpodobnosti vzniku rakoviny, v mladém věku vznikají infarkty a mozkové příhody,“ vysvětluje přednosta Ústavu tělovýchovného lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Zdeněk Vilikus.

Řadu takových látek je dnes zakázáno šířit. Jejich první seznam začal platit v roce 2010. Pak se neměnil jedenáct let. Ve středu ho vláda rozšířila podruhé. Aktualizace budou podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) potřeba častěji. „Vždycky se zakáží nějaké konkrétní látky a člověk je tak dovedný, že to dokáže obejít – vyrobí jiné látky se stejnými účinky. To znamená, že my nyní asi dalších dvacet musíme dát do návrhu zákona,“ podotýká Blažek.

„Kategorie sarm jsou látky, které by měly zvyšovat anabolické účinky a nárůst svalové hmoty, mezi nežádoucí účinky patří snížená produkce testosteronu a má to dopady i na plodnost. Další je látka označená jako BPC157, je to látka, která je zatím jenom v preklinických stadiích výzkumu, nedostala se ani lidským dobrovolníkům, má zvyšovat hojivost, ale reálně nikdo neví, co udělá,“ vysvětlil toxikolog a odborný konzultant pro návrh novely Martin Kuchař z Vysoké školy chemicko-technologické. Na seznamu jsou i neregistrované varianty léku na diabetes, po kterých se zároveň hubne.

Anabolika jsou velkou skupinou látek, které velmi rychle a efektivně podporují růst svalů bez příbytku tuku. To je hlavní důvod jejich popularity. Stojí také za růstem kostní hmoty, lepším hojením ran nebo vyšší hladinou červených krvinek, které v těle přenáší kyslík, a tedy energii. Z toho důvodu je medicína využívá třeba k léčbě řídnutí kostí, při zotavování po těžkých úrazech a podobně.

Mají ale řadu velmi negativních vedlejších účinků. Od řídnutí vlasů, náladovosti nebo změn hlasu až po vyšší krevní tlak – což může později vést k srdečnímu selhání. Způsobit mohou i změny pohlavních orgánů, které vedou k neplodnosti u žen nebo impotenci u mužů. A mezi nejnebezpečnější následky pak patří poruchy fungování jater nebo ledvin. Právě proto jsou anabolika přísně regulovaná.

I přes zdravotní rizika poptávka po zakázaných anabolikách stoupá – hlavně s rozvojem internetových obchodů. Celníci navíc mnohdy v poštovní zásilce odhalí látku s úplně jiným složením, kterou mohli kupci nevědomky užívat i ve dvojnásobném množství. Stejně jako v posledním odhaleném případu z konce roku. Celníci při ní v Česku zadrželi dva pachatele. Zasahovali na Slovensku i v Polsku. Ve skladech odhalili tuny produktů a látek s hormonálním účinkem. „Pachatelé prodávali tyto látky na e-shopu,“ dodává mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

Podle trenéra jsou na vině i sociální sítě

Jakub Hrudka je osobním fitness trenérem a zároveň pomáhá dalším kolegům v tom, jak s klienty komunikovat a jak by je měli vzdělávat v rámci pohybu, výživy nebo psychologie. Propaguje fitness jako součást zdravého životního stylu. Setkává se ale s tím, že převážně mladí lidé, kteří třeba s cvičením začínají, vyhledají podporu steroidů nebo anabolik.

Nejčastějšími důvody, proč se zájem o anabolika a steroidy zvyšuje už mezi dospívajícími, je rychlé hubnutí nebo dosažení vypracovaného těla. Přitom rizika při užívání jsou pro ně velká.

„Pár let zpět se mladí kluci bavili o tom, jestli můžou brát kreatin. Nyní se baví o tom, jestli by si měli koupit tuhle zakázanou látku, a nebo jinou,“ dodává. Problém je podle něj v sociálních sítích, kde náctiletí vidí extrémní výsledky kulturistů a lidí, kteří kýženého výsledku dosáhnou za krátkou dobu a za podpory nedovolených a zdraví škodlivých látek.

Na vině je i dostupnost těchto přípravků hlavně na zahraničních e-shopech. „Nedokážou často rozeznat rozdíl mezi multivitaminem či omega-3, které opravdu může být zdraví prospěšné, a potom narazí na e-shop, který jim ještě doporučil nějaký trenér, influencer a oni to nevnímají jako zakázanou nebo potenciálně škodlivou látku,“ míní fitness trenér.

Velký trend vidí i u nelegálních látek, které pomáhají hlavně mladým dívkám a ženám zhubnout. „Chtějí rychle zhubnout a ideálně u toho nic nedělat. Bohužel toto jsou zkratky,“ dodává. Podle jeho zkušeností to potom vede ke zvýšenému krevnímu tlaku, k dlouhodobým zdravotním problémům a navíc je úbytek hmotnosti jen krátkodobý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O abolici pro vojáky či důchodech diskutovali hosté Událostí, komentářů týdne

Tématem Událostí, komentářů týdne bylo udělení abolice prezidentem Petrem Pavlem čtyřem vojákům, kteří působili v Afghánistánu. Jejich vyšetřování se soustředilo na skutečnost, že afghánský voják, který zabil jejich kolegu, armádního psovoda Tomáše Procházku, nepřežil výslech. Hosté se věnovali také situaci v Pásmu Gazy a postojům vůči Izraeli, odchodu do důchodu nebo ohlédnutí za filmovým festivalem v Cannes. Pozvání do pořadu moderovaného Janou Fabianovou přijali redaktorka Deníku N Petra Procházková, právnička a bývalá politička Kateřina Valachová, šéfredaktor Aktuálně.cz Matyáš Zrno, herečka Bára Štěpánová a komentátor podcastu Kecy a politika Petros Michopulos.
před 2 hhodinami

Přibývá států, které zavádějí elektronickou registraci cizinců

K návštěvě stále většího množství států postačí českým turistům místo víza vyplnit elektronický formulář. V dubnu elektronickou registraci pro turisty zavedla například Velká Británie a v květnu se přidává Thajsko. S vlastním systémem elektronických formulářů pro osoby ze třetích států přichází i Evropská unie.
před 5 hhodinami

Novou tvář získá pětatřicet nádraží

Správa železnic letos plánuje rekordní investice do modernizace tratí, nádraží a infrastruktury ve výši zhruba čtyřiceti miliard korun. Z toho dvě a půl miliardy korun poputují na rekonstrukce budov. Novou podobu získá celkem 35 stanic. Secesní nádraží ve Františkových Lázních bude navráceno do původní podoby, v Mladé Boleslavi vznikne místo staré stanice nová odbavovací hala. Na hlavním nádraží v Praze pak vzniknou nové interiéry jižní části Fantovy budovy.
před 6 hhodinami

Drábová: Životnost Dukovan půjde prodloužit, když projdou kontrolou

Všechny čtyři bloky Jaderné elektrárny Dukovany by mohly fungovat do roku 2045, možná i déle, odhaduje předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podmínkou ovšem je, aby uspěly při periodickém hodnocení bezpečnosti, zdůraznila v Otázkách Václava Moravce. Nyní mají povolení do roku 2035.
před 10 hhodinami

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Za hudbou bez peněz v kapse. Další festivaly se přidávají k bezhotovostnímu placení

Festivaly Hrady CZ nebo Pálavské vinobraní se letos přidávají k trendu bezhotovostního placení, takzvaně cashless. Bez hotovosti se obejdou návštěvníci i na novém festivalu Banger nebo na studentském festivalu SHOW Strahov. Důvodem je podle organizátorů hlavně přehled nad tržbami a větší komfort pro návštěvníky. České televizi to potvrdilo šest festivalů z devíti. Doposud se platilo bez hotovosti na festivalech jako Metronome, Mighty Sounds, Rock for People, Votvírák nebo Colours of Ostrava.
před 17 hhodinami

Stále více lidí bydlí ve sdíleném nájmu. Zdražování bude pokračovat

Realitní makléři po celém Česku se shodují, že oproti loňskému roku zdražily nájmy v průměru o desetinu. S rostoucí cenou přibývá lidí, kteří bydlí ve sdíleném nájmu. Zatímco ale ještě před nedávnem se to týkalo hlavně studentů v univerzitních městech, nyní se už do jednoho společného bytu sestěhovávají i starší a pracující lidé. A podle expertů zdražování nekončí.
před 18 hhodinami

Novému systému varování obyvatel se věnovala Zóna ČT24

Česko zavede nový systém cell broadcast pro rychlé varování obyvatel při mimořádných událostech. Vláda schválila plán, který počítá s nasazením systému za čtvrt miliardy korun již příští rok. Nová technologie umožní zasílat výstrahy rychleji a širšímu okruhu lidí než dosavadní lokalizované SMS, omezená však bude na modernější mobilní telefony.
24. 5. 2025
Načítání...