Šest zahraničních vysokých škol, kterým chyběla v Česku povolení, dostalo pokutu

Ministerstvo školství uložilo pokuty šesti zahraničním vysokým školám nebo jejich pobočkám, které v Česku nabízely vzdělání bez potřebných povolení od úřadů. Na dvě instituce ministerstvo podalo trestní oznámení, protože studentům nevrátily peníze za školné, když lidé ke studiu vůbec nenastoupili. S dalšími pěti školami ministerstvo vede správní řízení.

Zjištění Českého rozhlasu Radiožurnálu v úterý zveřejnil server iRozhlas.cz.

„Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v případě těchto dvou zahraničních institucí obdrželo přes 80 stížností od poškozených studentů z Nepálu, Indie a Bangladéše,“ uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

„Studenti zaplatili za přijímací řízení značnou částku, a ačkoli k vlastnímu studiu vůbec nenastoupili, vyplacené finanční prostředky jim vráceny nebyly,“ doplnila.

Jména vysokých škol, se kterými je vedeno správní řízení, ministerstvo zveřejnit nesmí. „To, kde je potenciální problém, to znamená, kde potom vedeme řízení o přestupku, je ze zákona neveřejné. Nemůžeme poskytovat údaje ani o průběhu, ani o konkrétních institucích, protože bychom je mohli poškodit,“ vysvětlil Radiožurnálu náměstek ministra školství Pavel Doleček.

V Česku aktuálně působí 16 zahraničních vysokých škol nebo jejich poboček, které splnily všechny zákonné podmínky a prošly kontrolou ministerstva. Zahraniční instituce mají povinnost se k úřadu registrovat od září 2016, zavedla to novela vysokoškolského zákona.