Rozvody manželství by měly být rychlejší, soudy nebudou zjišťovat důvod rozpadu svazku

Rozvodové soudy již nebudou muset zjišťovat příčiny rozvratu manželství či splnění půlroční odluky manželů. Počítá s tím návrh, který připravilo ministerstvo spravedlnosti s poslankyní Evou Decroix (ODS). Poslankyně uvedla, že zmíněné povinnosti soudů jsou přežitkem. U nesporných rozvodů by soudům měl dále odpadnout i povinný výslech manželů, postačí přítomnost jejich právních zástupců. Záměr podpořila Česká advokátní komora.

„Rodina se vyvíjí a mění se formy soužití. Legislativa ale stále vychází z tradic sedmdesátých let,“ podotkla Decroix. Pracovní návrh, který ministerstvo před rozesláním do připomínkového řízení ještě projedná s předsedy poslaneckých klubů, označila za zásadní novelu rozvodového práva. Změny by měly být účinné od začátku roku 2025.

Návrh vychází z programového prohlášení vlády Petra Fialy (ODS), která se zavázala k podpoře „konsensuálního řešení rodičovských konfliktů“. Dosavadní nesporný rozvod by se měl nově nazývat „smluvený“.

Podle poslankyně má být levnější, rychlejší a přátelštější. Rychlejší proto, že sloučí rozvodové a opatrovnické řízení do jediného. Levnější proto, že za něj bude jen jediný soudní poplatek. A přátelštější, protože soudy by mohly rozvod projednávat i jinde než v soudní síni – například v kanceláři soudce.

Decroix je nejen poslankyní, ale také advokátkou. Dosavadní povinnost soudu zjišťovat příčiny rozvratu manželství je podle ní v praxi jak přežitá, tak i nepotřebná. „Rozumní soudci už ji dnes nezjišťují. Ani to nemá dopad do rozsudku jako takového. Dochází k mnohdy trapným situacím, když zjišťujeme, kdy se kdo naposledy pohádal a proč,“ řekla.

Zrušení povinného výslechu manželů

Novela má zrušit také povinný výslech manželů v rámci rozvodu. „Pokud jsou manželé domluveni a z písemných podkladů vyplývá jejich vůle se rozvést, není nutné, aby chodili k soudu osobně,“ míní. Soud si i nadále bude moci manžele předvolat, pokud bude pokládat za nutné je vyslechnout. Zkoumat už nebude ani to, zda spolu rozvádějící se pár půl roku skutečně nežije jako manželé, tedy zda například nemá vzájemný intimní styk.

U rozvádějících se manželství s dětmi by nově také nemělo být nutné vždy jmenovat kolizního opatrovníka. V případech, kdy nehrozí střet zájmů mezi rodiči, je to podle Decroix zbytečné. Nově by soud opatrovníka přibral jen tehdy, když by se domníval, že rodiče nezastupují zájmy svých dětí.

Novela také počítá s úpravou pro situace, kdy jeden z rodičů odmítá předat dítě druhému. „Navrhujeme, aby bylo možné pro soudce nařídit vyšší pokutu, protože dnes jsou velmi směšné. Já vím, že pokuta nikdy nenahradí předání dítěte, ale mělo by to mít nějaký odrazující efekt. Současně je ale také možnost pro soudce dle nového návrhu nařídit náhradní styk, to znamená – neměl jsem dítě na víkend, dostanu ho na další víkend,“ nastínila Decroix.

Cílem novely občanského zákoníku je, aby smluvený rozvod byl méně traumatizující. Poslankyně zmínila průzkumy, podle nichž je rozvod druhou nejvíce traumatizující zkušeností po úmrtí blízkého člověka. Liberalizace ukončení manželství může navíc podle Decroix zvýšit celkovou sňatkovost ve společnosti.

Poslankyně se zároveň vyslovila proti snahám notářů, aby mohli řešit nesporné rozvody u bezdětných manželství. „Myslím si, že notářské rozvody pomohou notářům, ale v rámci celého rozvodového práva ne,“ konstatovala. „Justici by to nijak zvlášť neulevilo. Pro účastníky by to znamenalo drobné navýšení nákladů, protože notáři to nebudou dělat zadarmo. Lhůty by mohly být taktéž delší. Vznikla by tu dvojkolejnost,“ řekla. 

Proti tomu se ohradil prezident Notářské komory (NK) Radim Neubauer. „Pokud se týká lhůt, které by dle tvrzení paní poslankyně mohly být u notáře delší, tak NK ČR nemá informaci o tom, že by na uzavření smlouvy u notáře někdo čekal tři a více měsíců jako na nesporný rozvod u soudu,“ uvedl Neubauer. Zmínil, že i jednoduché úkony soudu vyžadují aparát, prostory a techniku, která je placena z veřejných prostředků a soudní poplatky ji nepokryjí. 

„Nechce-li stát využít služeb notářů, jako to činí v zahraničí, a naopak chce platit ukončení manželství z veřejných prostředků, je to věcí politickou,“ uvedl a dodal, že odměny notářů má ve svých rukou zcela ministerstvo spravedlnosti. 

Navržené změny v úterý podpořila advokátní komora. „Souhlasíme se spojením rozvodu manželství a úpravy poměrů dětí do jednoho soudního řízení, neboť původní účel jejich oddělení do dvou řízení se novelizací z roku 1998 nenaplnil. Dvě soudní řízení jsou pro účastníky zatěžující a zbytečná a často vedou paradoxně k dalšímu prohloubení existujících konfliktů,“ uvedl šéf její odborné sekce pro rodinné právo František Korbel. Novelizaci vnímá jako snahu o odstranění nevhodných procesních postupů, které se v praxi neosvědčily.

Změnit by se měly také sankce za neplacení výživného. Vězení by lidem za tento trestný čin mělo hrozit jen ve výjimečných případech. Zároveň by se měly zvýšit úroky z prodlení a také zlepšit vymahatelnost. Resort počítá i se stanovením minimální výše výživného. „Třeba na Slovensku je minimální výše výživného v přepočtu nějakých 950 korun. Nechci předjímat, ale je pravděpodobné, že bychom kolem této částky mohli diskutovat,“ řekl náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav (ODS).