Respekt vůči dopravním předpisům se musí zvýšit, říká Kupka

28 minut
Interview ČT24 – Martin Kupka (18. 7. 2023)
Zdroj: ČT24

Obecně jsou dálnice nejen v Česku, ale ve všech státech Evropy nejbezpečnější silniční infrastrukturou, uvedl v pořadu Interview ČT24 ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pondělní nehodou dvou autobusů na dálnici D2. Při nehodě zemřel řidič jednoho z autobusů, zraněných bylo 76 lidí. Kupka dodal, že na závěry ohledně příčiny neštěstí je ještě brzy, nicméně obecně se podle něj musí zlepšit respekt vůči dopravním předpisům. Pomoct tomu má novela zákona o silničním provozu, která je před schvalováním v Senátu.

Ministr v souvislosti s pondělní nehodou dvou autobusů ocenil všechny složky integrovaného záchranného systému. „Znovu se ukázalo, že český integrovaný záchranný systém patří k nejlepším na světě. I rychlost, s jakou se dokázali postarat o všechny zraněné, převézt je do nemocnic. (…) To si určitě zaslouží uznání a v tomto směru nedlužíme nejrozvinutějším státům světa vůbec nic,“ uvedl s tím, že je brzy na to vyhodnotit skutečnou příčinu nehody. 

Lepší bezpečnost na silnicích si však slibuje mimo jiné i od novely zákona o silničním provozu. „Pevně doufám, že se podaří návrh i před senátory obhájit, protože znamená významný příslib pozitivní změny z hlediska bezpečnosti silničního provozu,“ uvedl Kupka.

Změna zákona mimo jiné zahrnuje přehlednější systém bodování, ale také je do něj zakomponováno to, že by mohlo být možné jet na některých úsecích dálnic až 150 kilometrů v hodině. Úseky má už ministerstvo vytipované. 

„To může znamenat zvýšení bezpečnosti s ohledem na to, že v daných úsecích bude zároveň funkční moderní telematika, která v případě zhoršené viditelnosti či jiných nebezpečných jevů bude naopak limit snižovat,“ podotkl Kupka s tím, že by to mohlo fungovat podobně jako v Německu či Rakousku.

„Německo je dobrým příkladem – tam je rychlost jen doporučená, ale v okamžiku, kdy jde o to řídit dopravu nebo předcházet rizikovým jevům, zapojují moderní telematiku. Efekt je jednoznačný – pozitivní změna,“ míní. 

Podle něj zákon přináší celou řadu klíčových změn i v oblasti prevence. „Asi nikdy nepředejdeme takovým tragédiím, jako byla ta (pondělní) na dálnici D2, či jiným dramatickým haváriím, ale míříme k tomu,“ podotkl s tím, že se v Česku dlouhodobě daří snižovat počet obětí dopravních nehod.

V souvislosti s vlnou veder, se kterými se v kolonách mnozí řidiči potýkají, Kupka zmínil, že je rovněž nezbytně nutné věnovat větší pozornost i osvětě. „Aby řidiči, kteří vyjíždějí do ztížených podmínek, věnovali pozornost tomu, že se vybaví na cestu vodou a častěji si odpočinou.“

Lepší podmínky pro alternativní pohony

Zmínil také, že je potřeba vytvořit podmínky, abychom se dokázali co nejlépe adaptovat na změny, které s sebou nese oteplování. „Abychom zlepšili podmínky pro alternativní pohony, protože to znamená menší negativní dopad na životní prostředí a skleníkové plyny a jejich produkci.“

Podle něj je ale nutné zachovat nezbytný nadhled a nenavodit situaci a regulace, které by ohrozily konkurenceschopnost. „Platí obecně, že s negativními vlivy na životní prostředí mnohem lépe bojují státy, které jsou ekonomicky úspěšné.“

Kupka se v úterý také účastnil prvního jednání Vládního výboru pro strategické investice, na kterém představil desetiletý plán pro rozvoj dopravní infrastruktury včetně možností financování. V oblasti dálniční sítě označil za priority dostavbu Pražského okruhu, dokončení dálnice D35 a stavbu dálničních spojení na hranice. 

Podle ministra bude po roce 2026 nutné zvýšit investice do stavby dopravní infrastruktury na více než 300 miliard korun ročně. „K tomu musíme už teď připravovat podmínky, to je záležitost, která bude překonávat jednotlivá vládní období,“ řekl a dodal, že je potřeba zajistit peníze, aby se investice nezastavily.  

V letošním roce Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) funguje s rozpočtem 150 miliard korun, který je dosud nejvyšší. Kupka také očekává zapojení soukromého sektoru do financování dopravních staveb, využití evropských fondů nebo vydávání takzvaných zelených dluhopisů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany, vyplývá z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda komise Stéphane Séjourné. EK prověřuje, zda nebyly korejské společnosti KHNP poskytnuty zahraniční subvence, které by mohly narušit vnitřní trh Evropské unie.
09:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 2 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 3 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 5 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 5 hhodinami

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 6 hhodinami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 6 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 7 hhodinami
Načítání...