Reportéři ČT získali svědectví bývalých zaměstnanců obviněného Světlíka. V případu může jít o víc

24 minut
Reportéři ČT: Podezřelé transakce Světlíkovy společnosti
Zdroj: ČT24

Významnému ostravskému podnikateli Janu Světlíkovi hrozí několikaleté vězení. Policie ho na konci března obvinila, že připravil stát na daních o desítky milionů korun. Daňová kauza podle zjištění ČT souvisí s převody stamilionů korun na účet neprůhledné švýcarské firmy a podle informací z exkluzivních svědectví bývalých manažerů vítkovických strojíren může jít ještě o víc. Pro Reportéry ČT natáčel Dalibor Bártek.

Policie Světlíka a dva jeho obchodní partnery nedávno obvinila z krácení daně z příjmu právnických osob. „Provádíme dozor v trestní kauze, kde jsou stíhané tři fyzické osoby, a to pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby,“ prozradil olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Dodal také, že konkrétně měli stát připravit o částku zhruba 35 milionů korun.

„V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným osobám tresty odnětí svobody od pěti do deseti let,“ řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Světlík už dříve prohlásil, že považuje obvinění za absurdní. S reportéry ČT nicméně mluvit nechtěl, telefony nezvedal a nepodařilo se ho zastihnout ani v místě bydliště.

Provize pro švýcarskou firmu

Z obvinění vyplývá, že k daňovým podvodům docházelo v letech 2008 až 2013, a to prostřednictvím klíčové Světlíkovy společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM). Firma v současnosti již nefunguje, skončila v roce 2020 v insolvenci.

Podle policie daňové podvody probíhaly při obchodech s lodními hřídelemi. Světlíkova firma část peněz inkasovaných za jejich prodej vyváděla jako zprostředkovatelskou provizi na účet švýcarské společnosti Towit Machinery Trading. Ta vznikla v červnu 2007 a od Vítkovice Heavy Machinery hned vzápětí začala inkasovat provize za údajně sjednané prodeje. Podle účetních výkazů to bylo v letech 2007 až 2010 v přepočtu přes 180 milionů korun.

Provize odcházely do Švýcarska i v následujících letech. Kriminalisté jsou však přesvědčeni, že vyvádění stamilionů pod legendou provizí bylo jen zástěrkou. Firma Towit podle obvinění prodeje hřídelí vůbec nezprostředkovávala.

Mluvčí Jan Světlíka a společnosti Vítkovice Eva Kijonková k tomu říká: „Kontakty ve Švýcarsku byly, ti lidé tam normálně byli, reprezentovali Vítkovice, čili nevidíme důvod, proč by se měl mezinárodní obchod na konkurenčním globalizovaném trhu interpretovat jako vyvádění peněz. Tomu opravdu těžko rozumíme.“

„Já jsem vůbec netušil, že tam nějaký Towit existuje,“ prohlásil pro Reportéry ČT bývalý obchodní ředitel VHM Jiří Brož. Drtivá většina byznysu podle něj měla formu přímých dodávek zákazníkům a provizorního partnera firma tím pádem prakticky nepotřebovala.

Podobně se vyjádřili i další bývalí zaměstnanci, třeba ředitel nákupu Radek Modrovský či zaměstnankyně obchodního úseku Dagmar Stuchlá. O milionových provizích firmě Towit ale nic netuší ani bývalý generální ředitel a místopředseda představenstva VHM Milan Beněk. „I laik si řekne, že tady něco smrdí,“ podotkl.

Podezření na praní špinavých peněz

Podle vedoucího analytika Transparency International Marka Chromého vývody peněz za neodvedené služby mohou odpovídat schématu praní špinavých peněz. „Zároveň si dovedu představit, že takovéto vyvedení finančních prostředků klidně může sloužit i jako poskytnutí kapitálu pro nějaké úplatky,“ řekl. „Ta švýcarská strana může být prostředníkem v nějakých dalších transakcích, kde bych předpokládal, že pan Světlík by měl mít nějakým způsobem kontrolu nad tím, co se bude dít dál,“ doplnil.

Tomu, že by Světlík mohl mít nad Towitem kontrolu, napovídá například to, že hned po vzniku firmy Towit jí VHM poslaly půjčku více 20 milionů švýcarských franků, v přepočtu přes 340 milionů korun. Švýcarská firma část peněz použila na nákup zámečku ve městě Romanshorn, v němž si zřídila sídlo. Na přípravách na nákup zámku se podílel podnikatel Daneš Zátorský, toho času blízký obchodní partner Jana Světlíka. Podle jeho slov se v nákupu osobně angažoval právě Světlík. „Tuto informaci já nemám, to vám nepotvrdím,“ reagovala Světlíkova mluvčí.

To, že se o zámek Světlík osobně staral i později, potvrzuje také další z jeho bývalých manažerů Pavel Czene. Z Vítkovic do Švýcarska na zámek byl vyslán opakovaně. „Měl jsem za úkol ho prohlédnout a podívat se, co by stály případné rekonstrukce,“ uvedl.

Pokud by policie prokázala majetkové propojení mezi Janem Světlíkem a firmou Towit, vyšetřování daňového úniku by se změnilo na kauzu možného praní špinavých peněz. Mluvčí Kijonková prohlásila, že Světlík určitě nikdy neměl ani nemá majetkový podíl v Towitu.

Světlíkovo podnikání

Časopis Forbes Jana Světlíka s odhadem jmění v hodnotě čtyř miliard korun pravidelně zařazuje mezi stovku nejbohatších Čechů. Ke známosti i majetku mu pomohlo, když na přelomu tisíciletí ovládl někdejší železárny v Ostravě Vítkovicích a stal se jedním z největších průmyslníků v zemi.

V době největšího rozmachu patřilo do Světlíkova vítkovického holdingu přes čtyřicet firem s ročními obraty v souhrnu okolo 20 miliard korun. Zaměstnávaly na osm tisíc lidí, mezi nimi i třeba někdejší ministry Martina Pecinu či Lubomíra Metnara. Světlík se zároveň netajil svými sympatiemi k Miloši Zemanovi, kterého významně podpořil před jeho prvním zvolením prezidentem. Právě od něj dostal v roce 2013 medaili Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 1 hhodinou

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 2 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 11 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 11 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 14 hhodinami
Načítání...