Rakovina vaječníků je těžko léčitelná, genetický test může být zásadní

3 minuty
Události: Pokrok v léčbě rakoviny vaječníků
Zdroj: ČT24

Čtvrtina nádorů vaječníků je geneticky podmíněná, přičemž ročně tento typ rakoviny lékaři v Česku objeví asi u tisíce žen. Genetický test k odhalení mutací, které přinášejí vyšší riziko, mohou absolvovat i jejich blízké příbuzné. Na tiskové konferenci to řekli zástupci Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Genetická mutace BRCA u žen způsobuje třicetkrát vyšší riziko rakoviny vaječníků a desetkrát vyšší riziko rakoviny prsu. „Nosičky genetických poruch, jako je mutace BRCA genů, se mohou onemocnění díky preventivním operacím zcela vyhnout nebo mají vyšší šanci na včasný záchyt díky pravidelnému sledování,“ konstatoval přednosta kliniky David Cibula. Pokud ženy už mají děti, mohou si nechat odstranit vaječníky a nádoru se vyhnout.

Genetické vyšetření podle lékařů ale čtvrtina žen s tímto nádorem vůbec nepostoupí. „Část pacientek s karcinomem vaječníku, které nejsou geneticky testovány, tvoří ženy vyššího až velmi vysokého věku, u kterých léčba ani nezačne,“ doplnil Michal Vočka z kliniky. Genetický test takové ženy ale podle lékařů může zachránit život jejich dcerám či sestrám. Podobně lékaři vyšetřují i některé ženy a všechny muže s nádorem prsu nebo pacienty s rakovinou slinivky.

Obtížně léčitelné

Rakovina vaječníků patří k obtížně léčitelným, protože se na ni obvykle přijde až v pokročilém stadiu. Jen třicet procent nádorů vaječníků podle lékařky zaměřující se na diagnostiku Daniely Fischerové roste jenom ve vaječníku, většina vznikne ve vejcovodu a prorůstá i do okolních orgánů a břišních tkání.

Podle Cibuly není žádné snadné preventivní vyšetření, které nemoc odhalí, jako u jiných typů rakovin. V případě podezření se tak musí postupovat rychle. „Do tří dnů je u nás hotová diagnostika a můžeme zahájit léčbu,“ uvedl Cibula. Pacientky se léčí operativně, potřeba je ale i chemoterapie a hormonální léčba.

Přesto pouze 35 procent žen má šanci, že bude žít i pět let od diagnózy, každý rok zemře asi šest set nemocných. Pokud ale nemoc lékař odhalí včas, roste šance na vyléčení až na devadesát procent. Nejvíce ohrožené jsou ženy od 55 do 70 let.

„Velká část vyléčených do několika let znovu onemocní,“ upozornil lékař Roman Kocián. Návratu nádorů podle něj brání inovativní moderní léčiva včetně imunoterapie, kdy se aktivuje vlastní imunitní systém pacienta, který nádorové buňky zahubí.

„V budoucnosti budeme genetiku stále více využívat i v léčbě, abychom vybrali ten nejlepší lék, který působí přímo na poruchu, která se uplatňuje u nádoru pacientky,“ dodal Cibula.

Operace po bolestech v podbřišku

Eva Skalická podstoupila operaci kvůli rakovině vaječníků před čtyřmi lety. Původně přitom bolest v podbřišku přisuzovala jinému zdravotnímu problému. „Myslela jsem, že mám zánět močového měchýře. Ale jelikož se u nás v rodině vyskytuje onkologické onemocnění celkem často, tak jsem neváhala a šla jsem rovnou ke svému gynekologovi,“ vzpomíná.

Po operaci následovaly chemoterapie a další léčba. Ale taky genetické vyšetření. Následně obě ženiny sestry podstoupily preventivní operace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hygienici zrušili karanténu 26 lidem, kteří byli v kontaktu s pacientem Bulovky

Preventivní karanténu pro 26 lidí, kteří byli v rizikovém kontaktu s pacientem pražské nemocnice na Bulovce, hygienici zrušili. Testy u pacienta totiž nepotvrdily nebezpečnou nákazu. V neděli to sdělil zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. V karanténě byli dominantně zdravotníci z táborské nemocnice, odkud byl pacient s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu na Bulovku převezen v pátek večer.
před 51 mminutami

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 3 hhodinami

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 13 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 15 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 19 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...