Rakovina vaječníků je těžko léčitelná, genetický test může být zásadní

Události: Pokrok v léčbě rakoviny vaječníků (zdroj: ČT24)

Čtvrtina nádorů vaječníků je geneticky podmíněná, přičemž ročně tento typ rakoviny lékaři v Česku objeví asi u tisíce žen. Genetický test k odhalení mutací, které přinášejí vyšší riziko, mohou absolvovat i jejich blízké příbuzné. Na tiskové konferenci to řekli zástupci Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Genetická mutace BRCA u žen způsobuje třicetkrát vyšší riziko rakoviny vaječníků a desetkrát vyšší riziko rakoviny prsu. „Nosičky genetických poruch, jako je mutace BRCA genů, se mohou onemocnění díky preventivním operacím zcela vyhnout nebo mají vyšší šanci na včasný záchyt díky pravidelnému sledování,“ konstatoval přednosta kliniky David Cibula. Pokud ženy už mají děti, mohou si nechat odstranit vaječníky a nádoru se vyhnout.

Genetické vyšetření podle lékařů ale čtvrtina žen s tímto nádorem vůbec nepostoupí. „Část pacientek s karcinomem vaječníku, které nejsou geneticky testovány, tvoří ženy vyššího až velmi vysokého věku, u kterých léčba ani nezačne,“ doplnil Michal Vočka z kliniky. Genetický test takové ženy ale podle lékařů může zachránit život jejich dcerám či sestrám. Podobně lékaři vyšetřují i některé ženy a všechny muže s nádorem prsu nebo pacienty s rakovinou slinivky.

Obtížně léčitelné

Rakovina vaječníků patří k obtížně léčitelným, protože se na ni obvykle přijde až v pokročilém stadiu. Jen třicet procent nádorů vaječníků podle lékařky zaměřující se na diagnostiku Daniely Fischerové roste jenom ve vaječníku, většina vznikne ve vejcovodu a prorůstá i do okolních orgánů a břišních tkání.

Podle Cibuly není žádné snadné preventivní vyšetření, které nemoc odhalí, jako u jiných typů rakovin. V případě podezření se tak musí postupovat rychle. „Do tří dnů je u nás hotová diagnostika a můžeme zahájit léčbu,“ uvedl Cibula. Pacientky se léčí operativně, potřeba je ale i chemoterapie a hormonální léčba.

Přesto pouze 35 procent žen má šanci, že bude žít i pět let od diagnózy, každý rok zemře asi šest set nemocných. Pokud ale nemoc lékař odhalí včas, roste šance na vyléčení až na devadesát procent. Nejvíce ohrožené jsou ženy od 55 do 70 let.

„Velká část vyléčených do několika let znovu onemocní,“ upozornil lékař Roman Kocián. Návratu nádorů podle něj brání inovativní moderní léčiva včetně imunoterapie, kdy se aktivuje vlastní imunitní systém pacienta, který nádorové buňky zahubí.

„V budoucnosti budeme genetiku stále více využívat i v léčbě, abychom vybrali ten nejlepší lék, který působí přímo na poruchu, která se uplatňuje u nádoru pacientky,“ dodal Cibula.

Operace po bolestech v podbřišku

Eva Skalická podstoupila operaci kvůli rakovině vaječníků před čtyřmi lety. Původně přitom bolest v podbřišku přisuzovala jinému zdravotnímu problému. „Myslela jsem, že mám zánět močového měchýře. Ale jelikož se u nás v rodině vyskytuje onkologické onemocnění celkem často, tak jsem neváhala a šla jsem rovnou ke svému gynekologovi,“ vzpomíná.

Po operaci následovaly chemoterapie a další léčba. Ale taky genetické vyšetření. Následně obě ženiny sestry podstoupily preventivní operace.

Načítání...