Voliči začali rozhodovat, kdo se ujme vlády nad Senátem na příští dva roky. Jejich hlasy určí, které frakce budou mít v horní komoře většinu. Jisté je, že to nebudou vládní koalice ANO a ČSSD ani s podporou komunistů. Sociální demokracie navíc v Senátu přijde o pozici nejsilnější strany a komunistům hrozí, že v něm poprvé za dobu jeho existence nebudou zastoupeni vůbec. Volební místnosti byly v pátek otevřené do 22 hodin, v sobotu se znovu otevřou od 8 do 14 hodin.
První den senátního finále skončil, hlasovat dosud přišla asi desetina voličů
Senátní volby - 2. kolo
V době zavření volebních místností v pátek večer se účast podle komisařů pohybovala okolo deseti procent. To je o trochu více než před dvěma lety, kdy však o senátorech přišlo rozhodnout jen 15,4 procenta voličů – tedy vůbec nejméně v historii dosavadních pravidelných obměn třetiny horní komory.
V prvním kole byly některé souboje velmi těsné. Na Náchodsku například vyhrál v prvním kole předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Bývalého policejního ředitele Martina Červíčka (ODS) ale porazil jen o 58 hlasů. Oba kandidáti už ve druhém kole odvolili.
„Důležité je, aby Senát plnil svoji roli, to znamená nejen pojistky ústavního systému, ale také aby opravoval a znovu promýšlel zákony,“ řekl Bělobrádek. Podle Červíčka bude Senát vždy pojistkou demokracie: „Rozhodně na tom nic nezmění jedna volba. Hlavně jsem přesvědčený o tom, že to má být o osobnostech,“ dodal.
Občané vybírají senátory jen na třetině území Česka. Druhé kolo senátních voleb se koná pouze ve 25 obvodech. V Praze 4 a na Vsetínsku už lidé vybrali senátory v prvním kole. Zvoleni byli Jiří Drahoš (za STAN, KDU-ČSL, Zelené a TOP 09) a Jiří Čunek (KDU-ČSL).
Volit může zhruba 2,5 milionu voličů. Oproti prvnímu kolu nenašli hlasovací lístky v poštovních schránkách. Dostanou je až ve volebních místnostech. Stejně jako v prvním kole by lidé neměli zapomenout na doklad kvůli ověření totožnosti volební komisí.
Pro hlasování ve druhém kole voleb do Senátu obdrží volič od komise obálku šedé barvy. Do ní v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků vloží jeden lístek kandidáta, pro kterého se rozhodl hlasovat. Lístek už nijak neupravuje.
Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, přetržené lístky a lístky, které nejsou vložené do úřední obálky s razítkem, kterou volič obdržel od komise. Hlasy se nebudou počítat ani v případě, že v obálce bude více hlasovacích lístků.
Výsledek voleb bude záležet i na tom, kolik voličů se padesátce finalistů podaří přilákat do volebních místností. Ve finále bývá v porovnání s prvním kolem účast nižší až o polovinu. K prvnímu kolu, které se konalo souběžně s obecními volbami, přišlo 42 procent voličů.