Protesty v srpnu 1969 režim krvavě potlačil. V Praze a Brně na ulicích umírali lidé

3 minuty
Události: Srpen 1969 skončil krveprolitím
Zdroj: ČT24

Česko si připomíná padesát let od krvavého potlačení demonstrací v roce 1969. Lidé tehdy ve dnech kolem 21. srpna vyšli do ulic, aby si připomněli rok od vpádu vojsk Varšavské smlouvy. S nečekanou brutalitou však proti nim zakročily československé jednotky, Veřejná bezpečnost, milicionáři a nakonec i armáda. Celkem zemřelo nejméně pět mladých lidí. První dva zahynuli v centru hlavního města už 20. srpna.

Na pražském Václavském náměstí u sochy českého patrona se lidé scházeli ve větším počtu každý podvečer už od 16. srpna a denně jich přibývalo. A 20. srpna přišlo tolik lidí, že mezi demonstranty a pořádkovými jednotkami v centru metropole vypukly mohutné střety.

K první střelbě ostrými náboji do demonstrantů došlo v Králodvorské ulici nedaleko náměstí Republiky. Jednotky Lidových milicí tehdy obsadily prostor na rohu ulice u Obecního domu a odtud střílely do davu.

„V těchto místech byl zasažen František Kohout a o několik kroků dál směrem do Rybné ulice Vladimír Kruba,“ ukazuje historik Lukáš Cvrček osudná místa. Kohout byl teprve osmnáctiletý zednický učeň, Kruba pouze o rok starší elektrikář.

Další den, 21. srpna, pak masové demonstrace v metropoli kulminovaly. V centru Prahy protestovalo 150 tisíc lidí. „Rozsah demonstrací a aktivity represivních složek byly takového rázu, že se to opravdu místy podobalo občanské válce,“ upozorňuje historik Milan Bárta.

Lukáš Cvrček potvrzuje, že v centru města probíhaly velmi tvrdé pouliční boje. Demonstranti proti policejním jednotkám házeli kameny nebo dlažební kostky a stavěli barikády. Ozbrojeným složkám se podařilo tuhý odpor rozdrtit až pomocí armády a tanků.

Třetího mladíka smrtelně zranili ozbrojení milicionáři střelbou ze samopalu na Tylově náměstí. Žákovi základní školy Bohumilu Siřínkovi bylo teprve 14 let. „Náhle, bez jakéhokoli varování, vyšla dávka ze samopalu a Bohumil Siřínek, který byl jediný zasažený, se zhroutil na zem,“ popisuje Cvrček. Za tři dny zemřel na klinice v Londýnské ulici.

Dva lidé padli v Brně

Protesty se nekonaly jen v Praze. Další dva lidé, osmnáctiletá pánská krejčová Danuše Muzikářová a osmadvacetiletý dřevomodelář Stanislav Valehrach, zahynuli v Brně.

Střela zasáhla Stanislava Valehracha v ulici Orlí, přestože nebyl účastníkem demonstrací, ale náhodným chodcem, který se vracel domů. „Proběhlo přirozeně vyšetřování, ale státní moc tehdy neměla žádný zájem na tom, aby tato vražda byla vyšetřena,“ přibližuje situaci historik a spoluautor knihy Brno okupované Michal Konečný.

Náhodou se do centra střetu dostala také Danuše Muzikářová, kterou kulka zasáhla zezadu do hlavy. Její smrt na Moravském náměstí a okamžiky těsně po výstřelu zachytil zahraniční fotograf z německého časopisu.

„V Brně se odehrávalo mistrovství světa v cyklistice na velodromu a město bylo plné zahraničních novinářů, kteří najednou ztratili zájem o tu sportovní akci a začali natáčet a dokumentovat průběh demonstrací,“ vysvětluje Michal Konečný.

Protestovalo se také v Mladé Boleslavi, Liberci, Ústí nad Labem nebo Bratislavě. Během pouličních srážek byly vážně zraněny zřejmě desítky lidí, přesná čísla ale neexistují, protože lékaři mnoho zraněných ošetřili tajně, aby režimu zabránili v následných represích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěPanuje shoda, že celní válku nechceme, uvedl Fiala po jednání vlády

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat.
11:33Aktualizovánopřed 1 mminutou

ŽivěANO neprosadilo návrh na stanovisko Senátu k financování nepedagogů ve školách

Opoziční hnutí ANO neprosadilo návrh, aby se Senát na středeční schůzi připojil k žádosti Asociace krajů o analýzu dopadu převodu financování nepedagogických pracovníků ve školách na obce a regiony. Senátoři mají také schvalovat velkou mediální novelu. Rozhodnou i o takzvané flexinovele zákoníku práce, která má podle vlády zpružnit pracovní trh. Na programu mají rovněž stanovisko k protestům proti odklonu od prozápadního směřování Gruzie. Před senátory v této souvislosti vystoupí bývalá gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová.
10:00Aktualizovánopřed 12 mminutami

V = P-S. Učitelé před přijímačkami radí, jak nejlépe postupovat

Již v pátek čekají žáky základních škol jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Letos se konají 11. a 14. dubna v případě maturitních oborů a 15. a 16. dubna v případě osmiletých a šestiletých gymnázií. Na co se v posledních dnech soustředit a co očekávat, radí učitel češtiny a bohemista Jarmil Vepřek, který je na Instagramu známý jako Běžící češtinář, a také učitel předmětu didaktika matematiky na Ostravské univerzitě a vítěz ceny Teacher Global Prize CZ Tomáš Chrobák.
před 1 hhodinou

Soud odmítl námitky ANO vůči změnám stavebního spoření

Poslanci opozičního hnutí ANO neuspěli s námitkami vůči snížené státní podpoře stavebního spoření. Ústavní soud (ÚS) jejich návrh na zrušení právní úpravy zamítl. Změna byla v souladu s ústavním pořádkem, řekl soudce zpravodaj Milan Hulmák. ÚS v nálezu argumentuje například veřejným zájmem na konsolidaci veřejných financí a snížení deficitu státního rozpočtu. Předsedkyni poslanců ANO Alenu Schillerovou nález zklamal, ale respektuje jej.
10:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Černochová chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení. Měsíční plat vojáků by se měl zvýšit o zhruba 8300 korun hrubého, řekla na středeční tiskové konferenci. Návrhy půjdou podle Černochové v nejbližších dnech do meziresortního připomínkového řízení a následně se jimi bude zabývat vláda.
08:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hledáme nové trhy, řekl Jurečka. Koten kritizoval odchod z Ruska

Česko hledá nové trhy v rychle se rozvíjejících zemích v Asii, Africe či Jižní Americe, aby zajistilo alternativní odbytiště. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to uvedl v souvislosti s novými americkými cly v Událostech, komentářích, které moderovala Tereza Řezníčková. Poslanec SPD Radek Koten kritizoval, že Unie odešla z ruského trhu. Situaci by podle něj výrazně zlepšilo zrušení Green Dealu.
před 1 hhodinou

Nesmíme rozpoutat hysterii, výsledkem musí být dohoda s USA, míní Vlček

Je velká vůle nesedět s rukama v klíně, přijít s konkrétní reakcí, uvedl v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v souvislosti s odvetnými cly ze strany Evropské unie na americké zboží. Dodal, že balík, se kterým nyní Evropa přichází – zavedení cel na hliník a ocel – je první reakcí. „Zároveň ale říkáme, že nesmíme rozpoutat hysterii a jít do celní války. Výsledkem musí být dohoda,“ podotkl.
před 2 hhodinami

Speed Marathon se vrací, řidiči si musí dát pozor na tisícovce míst

Po celé zemi ve středu hlídky změří rychlost projíždějících aut, a to v rámci jedné z největších dopravních policejních akcí – takzvaného Speed Marathonu. Zaměří se ale i na další přestupky, například telefonování za volantem či stav vozidel. Zhruba tisíc stanovišť ve veřejném hlasování pomáhali vybírat sami lidé.
před 4 hhodinami
Načítání...