Pro rodinu byl zklamáním, řekl bratr bývalého imáma obžalovaného z terorismu

3 minuty
Události: Pro rodinu byl zklamáním, řekl bratr bývalého imáma
Zdroj: ČT24

Bývalý pražský imám Sámer Shehadeh ani jeho bratr Omar, kteří jsou obžalovaní z terorismu, nepocházejí z nábožensky založené rodiny, ani nebyli vychováni jako věřící muslimové. U pražského městského soudu to uvedl jejich bratr Abdullah, který přijel v kauze svědčit z Irska. Muži byli podle něho pro rodiče velkým zklamáním, on sám se s nimi již nestýká. Omarovu partnerku, která čelí obžalobě spolu se svým mužem, nezná.

Hlavní líčení s trojicí, které za účast na teroristické skupině a financování terorismu hrozí v případě odsouzení až patnáctileté vězení, pokračovalo ve středu za přísných bezpečnostních opatření.

Bývalého imáma přivedla do jednací síně stejně jako předchozího dne ozbrojená a maskovaná eskorta vězeňské služby. Její členové pak zůstali v místnosti po celou dobu jednání. Shehadehův bratr a žena, kterou si podle muslimského práva šaría vzal, jsou souzeni jako uprchlí.

Zahodil celou svou budoucnost, míní bratr bývalého imáma

Bratři Sámer, Abdullah a Omar se narodili a vyrůstali v Česku. Jejich matka pocházela z Libanonu, otec z Palestiny. Své děti podle Abdullaha vychovávali sekulárně – slavili Vánoce, dívali se na pohádky, poslouchali hudbu. Otec mužů odjel po rozvodu do Jordánska. V domě, který tam postavil, nyní pobývá Sámerova žena s dětmi. Oba rodiče loni zemřeli. „Během pár let jsem ztratil celou rodinu,“ prohlásil prostřední z bratrů.

Sámer Shehadeh se podle výpovědi svého bratra začal o islám zajímat zhruba v 18 letech, poté šel náboženství studovat do Saúdské Arábie. Omar se údajně radikalizoval ve Velké Británii, kam odjel studovat na vysokou školu.

„Zahodil celou svou budoucnost,“ řekl čtyřiatřicetiletý Abdullah novinářům. O bratrově cestě do Sýrie podle něho nikdo z rodiny nevěděl. V jednací síni doplnil, že až po několika dnech od odjezdu dostala matka dopis, že je v Sýrii. S tím, že se přidal k teroristické organizaci Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie), se prý netajil.

„Vím, že už jim nikdo nevyvrátí, že to, co dělají, je správné,“ uvedl Abdullah na adresu svých bratrů. Podobně se vyjádřil v pondělí i bývalý imám, který se přiznal, že Omarovi a jeho ženě Fátimě Hudkové pomohl vycestovat do Sýrie a k teroristické organizaci se připojit. Své jednání však nepovažuje za trestné, prohlásil.

Osmadvacetiletý Omar podle svého bratra již Džabhat Fatah aš-Šám opustil, v současné době učí v Sýrii angličtinu. Alespoň tak to napsal před více než rokem své matce. „Myslím, že mu nevyhovovalo, že je organizace politická, a ne čistě náboženská,“ dodal po skončení jednání Abdullah.

Uvedl, že s bratrem v kontaktu není, naposledy s ním komunikoval po smrti jejich otce před půlrokem. Na internetové aplikaci Telegram však kontroluje, že je bratr stále naživu.

Shehadeh podle obžaloby posílal teroristické organizaci peníze

Shehadeh podle obžaloby pomohl svému bratru Omarovi, který se rozhodl aktivně zapojit do ozbrojeného konfliktu proti syrské vládě – dal mu instrukce, jak se dostat do Sýrie, vybavil ho kontakty a zajistil mu cestu a peníze. Omar se dostal do Sýrie v listopadu 2016, absolvoval výcvik zacházení se zbraněmi, výbušninami a v taktice boje a organizace ho pak vybrala, aby cvičil další bojovníky.

Bývalý imám později bratra přes internet oddal s Hudkovou a pomohl jí se za manželem dostat. Hudková pak zajišťovala svému muži zázemí, morálně ho podporovala a cvičila s ním ve zbrani. Sama se označovala za mudžáhida (svatého bojovníka) a teroristku. Bývalý imám zároveň podle obžaloby přes zprostředkovatele, v jednom případě přes Hudkovou a svého bratra, posílal teroristické organizaci peníze.

O Hudkové ve středu k soudu přišel vypovídat muž, který byl podle islámského práva po dva roky jejím manželem. Uvedl, že měla velké psychické problémy, pocházela z neutěšených rodinných poměrů a za každou cenu chtěla vycestovat z České republiky.

Další případný svědek by měl v případu vypovídat až za měsíc. Předsedkyně senátu Kateřina Radkovská jednání odročila na 10. února. Státní zástupce chce vyslechnout muže, který má přímé informace o působení teroristické organizace v Sýrii.

Shehadeh je od listopadu 2018 ve vazbě. Byl dopaden v Jordánsku. Z Česka odešel, protože už věděl, že se chystá jeho stíhání. Bývalý pražský imám se ocitl v hledáčku tuzemských tajných služeb a policie už před lety kvůli obavám z radikalizace. Podezření vyvolala například výzva určená jeho souvěrcům, aby se neúčastnili akce proti terorismu spolu s křesťany.

Někdejší pražský imám Shehadeh studoval v Saúdské Arábii. Po návratu byl zvolen pražskými muslimy do čela Muslimské obce v Praze. Odtud později kvůli vzájemným sporům odešel. Další zástupci muslimské komunity se pak od něj veřejně distancovali. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 3 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 5 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 6 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 12 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 16 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 18 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 19 hhodinami
Načítání...