Příznaky chřipky a covidu jsou podobné, pacienty budou testovat praktici

Příznaky chřipky a covidu-19 jsou špatně rozeznatelné, pacienty s nemocemi dýchacích cest proto budou lékaři testovat. Varují ale před tím, že i chřipka může vést k hospitalizaci či úmrtí. Ročně jde podle nich až o patnáct set lidí. Zejména senioři by se proto měli proti chřipce očkovat. Vakcína je pro ně zdarma. Na tiskové konferenci na ministerstvu zdravotnictví to řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

„Příznaky jsou různě četné, ale víceméně podobné. Každý pacient s respiračním infekcí by měl být v ideálním případě vyšetřen lékařem a měl by podstoupit antigenní test,“ řekl Šonka.

Nejčastějšími uváděnými příznaky chřipky jsou horečka, suchý kašel, únava, zimnice, schvácenost a bolest svalů a kloubů. Řada lidí pociťuje také bolest v krku, rýmu, nechutenství a bolest očí.

U covidu-19 lékaři uvádějí jako nejčastější příznaky zvýšenou teplotu či horečku, suchý kašel a únavu. Objevuje se i bolest hlavy, svalů či kloubů a škrábání v krku. Typickými symptomy pouze pro covid-19 jsou ztráta chuti a čichu, svědivá vyrážka, změny tvaru prstů nebo obtížné dýchání. Závažné průběhy obou nemocí se ale projeví shodně dušností a bolestí a tlakem na hrudi.

Dodržovat sociální distanc a do ordinací nechodit bez objednání

„Lidé s příznaky by především neměli chodit do práce, ale sami si naordinovat sociální distanci a kontaktovat svého lékaře,“ doplnil Šonka. Praktičtí lékaři stejně jako po celou dobu epidemie pacienty žádají, aby nechodili do ordinací bez předchozího objednání.

„Když je neumíme oddělit v prostoru, tak je musíme oddělit v čase,“ uvedl. Pacienty se symptomy si tak budou zvát lékaři v jiné časy než například ty, kteří jdou na prevenci.

Každému pak v ordinaci provedou antigenní test a podle výsledku budou léčit buď chřipku, nebo covid. Starší nebo chronicky nemocné pozitivně testované mohou praktici odeslat k aplikaci monoklonálních protilátek proti covidu-19, které mají zabránit vážnému průběhu nemoci.

Epidemie chřipky jako velká neznámá

Kvůli přísným protiepidemickým opatřením se loni chřipková epidemie v očekávaném termínu na přelomu roku prakticky neprojevila. „V poslední sezoně byla cirkulace v rámci Evropy ponížená o více než 99 procent,“ zdůraznil na tiskové konferenci vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Proto je podle něj obtížné predikovat, jak se bude chřipka vyvíjet letos. Někteří odborníci očekávají, že epidemie udeří po loňském roce velmi silně. Podle dalších zůstane opět slabší díky nošení ochrany dýchacích cest a možnosti práce z domova pro lidi s příznaky.

Celkově bylo pro letošní rok objednáno 1,08 milionu dávek vakcíny proti chřipce, tedy asi o dvě stě tisíc dávek víc než loni. Zájem byl podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) loni velmi vysoký, čeká ho i letos. „Mnoho praktiků už vakcíny dostalo. Další se v tuto chvíli zaváží. Od října by měly být prakticky ve všech ordinacích,“ doplnil Šonka.

V Česku se proti chřipce každoročně očkuje asi šest až sedm procent populace, ze seniorů každý pátý. Cílem Evropské unie je podle Vojtěcha proočkovanost třiceti procent. Světová zdravotnická organizace doporučuje vakcinovat 75 procent seniorů. Lidé nad 65 let a chronicky nemocní mají vakcíny hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Ostatní si mohou požádat o příspěvek od své zdravotní pojišťovny.