Příznaky chřipky a covidu jsou podobné, pacienty budou testovat praktici

Příznaky chřipky a covidu-19 jsou špatně rozeznatelné, pacienty s nemocemi dýchacích cest proto budou lékaři testovat. Varují ale před tím, že i chřipka může vést k hospitalizaci či úmrtí. Ročně jde podle nich až o patnáct set lidí. Zejména senioři by se proto měli proti chřipce očkovat. Vakcína je pro ně zdarma. Na tiskové konferenci na ministerstvu zdravotnictví to řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

„Příznaky jsou různě četné, ale víceméně podobné. Každý pacient s respiračním infekcí by měl být v ideálním případě vyšetřen lékařem a měl by podstoupit antigenní test,“ řekl Šonka.

Nejčastějšími uváděnými příznaky chřipky jsou horečka, suchý kašel, únava, zimnice, schvácenost a bolest svalů a kloubů. Řada lidí pociťuje také bolest v krku, rýmu, nechutenství a bolest očí.

U covidu-19 lékaři uvádějí jako nejčastější příznaky zvýšenou teplotu či horečku, suchý kašel a únavu. Objevuje se i bolest hlavy, svalů či kloubů a škrábání v krku. Typickými symptomy pouze pro covid-19 jsou ztráta chuti a čichu, svědivá vyrážka, změny tvaru prstů nebo obtížné dýchání. Závažné průběhy obou nemocí se ale projeví shodně dušností a bolestí a tlakem na hrudi.

Dodržovat sociální distanc a do ordinací nechodit bez objednání

„Lidé s příznaky by především neměli chodit do práce, ale sami si naordinovat sociální distanci a kontaktovat svého lékaře,“ doplnil Šonka. Praktičtí lékaři stejně jako po celou dobu epidemie pacienty žádají, aby nechodili do ordinací bez předchozího objednání.

„Když je neumíme oddělit v prostoru, tak je musíme oddělit v čase,“ uvedl. Pacienty se symptomy si tak budou zvát lékaři v jiné časy než například ty, kteří jdou na prevenci.

Každému pak v ordinaci provedou antigenní test a podle výsledku budou léčit buď chřipku, nebo covid. Starší nebo chronicky nemocné pozitivně testované mohou praktici odeslat k aplikaci monoklonálních protilátek proti covidu-19, které mají zabránit vážnému průběhu nemoci.

Epidemie chřipky jako velká neznámá

Kvůli přísným protiepidemickým opatřením se loni chřipková epidemie v očekávaném termínu na přelomu roku prakticky neprojevila. „V poslední sezoně byla cirkulace v rámci Evropy ponížená o více než 99 procent,“ zdůraznil na tiskové konferenci vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Proto je podle něj obtížné predikovat, jak se bude chřipka vyvíjet letos. Někteří odborníci očekávají, že epidemie udeří po loňském roce velmi silně. Podle dalších zůstane opět slabší díky nošení ochrany dýchacích cest a možnosti práce z domova pro lidi s příznaky.

Celkově bylo pro letošní rok objednáno 1,08 milionu dávek vakcíny proti chřipce, tedy asi o dvě stě tisíc dávek víc než loni. Zájem byl podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) loni velmi vysoký, čeká ho i letos. „Mnoho praktiků už vakcíny dostalo. Další se v tuto chvíli zaváží. Od října by měly být prakticky ve všech ordinacích,“ doplnil Šonka.

V Česku se proti chřipce každoročně očkuje asi šest až sedm procent populace, ze seniorů každý pátý. Cílem Evropské unie je podle Vojtěcha proočkovanost třiceti procent. Světová zdravotnická organizace doporučuje vakcinovat 75 procent seniorů. Lidé nad 65 let a chronicky nemocní mají vakcíny hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Ostatní si mohou požádat o příspěvek od své zdravotní pojišťovny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 5 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 7 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 10 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 17 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 18 hhodinami
Načítání...