Příští rok nemůže mít rozpočet vyšší schodek než v krizovém 2020, kritizuje návrh Ferjenčík

29 minut
Mikuláš Ferjenčík o rozpočtu v Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Schodek státního rozpočtu dosahuje rekordních hodnot. Ministerstvo financí ho v návrhu na příští rok snížilo, ale i tak se na něj především z opozičních řad snáší kritika, že je málo úsporný a že by mělo jít víc peněz do investic. Poslanec a místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti) by šetřil na zemědělských dotacích nebo provozních výdajích ministerstev. Více peněz do rozpočtu by podle něj mohla přinést podpora práce na částečný úvazek. Daně zvyšovat nechce. Byl hostem Interview ČT24.

„Nekritizovali jsme zas tak výši schodků v roce 2020 a 2021, kdy ekonomika byla výrazně zasažena koronavirovou krizí, ale nedává smysl, aby příští rok byl plánovaný schodek vyšší, než v roce 2020, kdy čtvrt roku všechno stálo,“ shrnuje Ferjenčík postoj Pirátů k hospodaření současné vlády. Nerozumí tomu, proč ministerstvo financí plánuje rozpočet, jako by byl další lockdown, když má ekonomická krize odeznít.

Na hospodaření vlády v době koronaviru se Ferjenčíkovi nelíbilo, že některé podpůrné programy podle něj působily, že jsou ušity na míru konkrétním firmám. Kritizuje také skokové rozdíly v podpoře, kdy lidé, kteří se snažili, aby jejich podnikání padalo co nejmíň, mohli dostat paradoxně menší podporu než ti, co zavřeli úplně.

„Vždycky nás štvalo, že se pod pandemii schovávají věci, které s koronavirem nesouvisely, třeba dotace Lesům České republiky kvůli kůrovci nebo oddlužení nemocnic,“ říká Ferjenčík. Naopak kompenzační bonus nebo Antivirus C měl podle něj pirátskou podporu. „Vláda měla naši podporu, aby opatření dělala a aby když všechno stojí, tak stát zasáhl a výdaje se navýšily. Ale nejde to dělat dlouhodobě,“ myslí si poslanec.

Příliš velký schodek

„Současné tempo zadlužování je asi 240 miliard za rok, ale vláda navrhuje schodek přes 370 miliard, což je víc, než by odpovídalo současnému ekonomickému stavu země,“ kritizuje Ferjenčík. „Máme nejmenší nezaměstnanost v Evropské unii, máme odhad růstu přes čtyři procenta, deficit by měl naopak razantně klesat,“ předpokládá.

Národní rozpočtová rada ve čtvrtek oddálila katastrofický scénář, kdy bude nutno zatáhnout za dluhovou brzdu. Sama ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) předpokládá, že vyrovnaný rozpočet by mohl být v roce 2028. „Bohužel ta čísla, která si píše paní Schillerová do programu, neodpovídají tomu, co schvaluje vláda v rámci rozpočtového výhledu,“ reaguje Ferjenčík.

Podle něj je potřeba se dostat se schodkem co nejrychleji pod tři procenta hrubého domácího produktu, aby stát ušetřil na úrocích za splácení dluhu. Prostor pro úspory vidí třeba v zemědělských dotacích, vyhodnotil by i prostředky plynoucí do resortu životního prostředí, jestli jsou vynakládány efektivně v rámci obnovitelných zdrojů.

Pomoci přinést peníze do rozpočtu by podle něj zase mohlo zdanění internetových firem. „Zásadní úloha této daně je, aby české firmy byly ve férovém prostředí vůči zahraničním nadnárodním společnostem a jednotky miliard do rozpočtu jsou příjemný bonus,“ hodnotí Ferjenčík.

Rozpočet do pořádku

„Chceme zmrazit provozní výdaje na některých ministerstvech, chceme dostat víc lidí na trh práce, těm v exekucích se dnes nevyplatí pracovat,“ přibližuje poslanec. Práci by chtěl usnadnit například rodičům malých dětí nebo lidem s částečnými úvazky. „Zvyšování DPH se chceme vyhnout těmito kroky, růst bychom podpořili investicemi,“ doufá Ferjenčík. Mluví třeba o odpisech firmám pro robotizaci, které by zvýšily produktivitu firem.

„Zahraniční společnosti účelově přenášejí náklady mateřských firem do české republiky a tím snižují daňový základ. Máme za to, že se jedná až o 30 miliard korun ročně, které by se podařilo získat do rozpočtu,“ avizuje Ferjenčík plán na lepší výběr daní. Apeluje, aby zahraniční firmy dodržovaly stejná pravidla v Česku, jaké musí dodržovat u sebe doma.

Českým podnikatelům by pak chtěl zase pomoci třeba tím, aby na začátku podnikání platili odvody jen z toho, co skutečně vydělají. Inspiroval by se i Jihomoravským inovačním centrem, které pomáhá podnikatelům v rámci startupů a propojuje je.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 5 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 6 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 12 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 17 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 19 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 20 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...