Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) má v plánu vytvořit větší tlak na zlevnění jablek a brambor, kvůli tomu, že u nich činí obchodní přirážka až 200 procent. V rozhovoru pro deník Blesk také zmínil, že u cukru a vajec už je podle něj pokles cen patrný. Během následujícího měsíce čeká ministr výsledky kontrol České obchodní inspekce (ČOI) a potravinářské inspekce k vysokým cenám potravin.
Přirážka řetězců u jablek a brambor je až 200 procent, říká Nekula. Chce se zasadit o zlevnění
„Není to trestné, není to nelegální, ale podle mě je to nemravné,“ řekl ministr v souvislosti s tím, že podle něj obchodní řetězce u jablek a brambor přirážejí mezi jedním a dvěma sty procenty. Prodejci u tohoto zboží přitom neslouží jako prostředníci.
„Chceme vyvinout tlak na zlevnění i těchto dvou komodit,“ zmínil. Bližší postup ohledně toho, jak chce nižších cen docílit, ale v rozhovoru nepopsal.
Cukr a vejce
Koncem ledna Nekula odeslal dopis obchodním řetězcům se žádostí o vysvětlení vysokého růstu cen cukru a vajec. V únoru podal kvůli výraznému zdražení cukru v obchodech podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), na stejný úřad se obrátil v březnu kvůli vejcím.
Po tlaku státních orgánů, médií i spotřebitelů už podle Nekuly nyní vejce a cukr začaly zlevňovat. Ceny cukru se tak dostaly ve slevových akcích pod pětadvacet korun za kilogram, vejce už je možné koupit za cenu mezi třemi a čtyřmi korunami, poukázal.
Šéf resortu zemědělství rovněž míní, že mezi obchodníky znovu začalo fungovat zdravé konkureční prostředí. Očekává, že data Českého statistického úřadu za březen ukážou pokles cen i dalších potravin. Signálem zlepšení je podle ministra to, že do Česka jezdí nakupovat zákazníci ze Slovenska, kde se největší maloobchodní řetězce domluvily na tříměsíčním cenovém stropu na vybrané potraviny.
Výsledky inspekce přijdou do měsíce, řekl Nekula
Před dvěma týdny se poprvé sešla meziresortní skupina, která se zabývá vysokými cenami potravin. Jsou v ní zástupci ministerstev zemědělství, průmyslu a financí, Úřadu vlády a Národní ekonomické rady vlády (NERV) a vznikla pro koordinaci postupu státních úřadů. Právě proto v ní podle úterního vyjádření Nekuly nejsou zastoupení zemědělci, potravináři a obchodníci.
Další schůzku by skupina podle ministra měla mít příští týden, finální výsledky kontrol ČOI a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ale ministr očekává později. „Do měsíce,“ řekl.
Cílem kontrol je vyvinout tlak na zemědělce, výrobce potravin i obchodníky, aby klesla koncová cena pro zákazníky. ČOI už uvedla, že zatím nic nenasvědčuje porušení zákona. U slevových akcí kontroluje především dodržování zákona o ochraně spotřebitele, podle kterého prodejce musí dát ke slevě informaci o nejnižší ceně výrobku za posledních třicet dní před poskytnutím slevy.