Přirážka řetězců u jablek a brambor je až 200 procent, říká Nekula. Chce se zasadit o zlevnění

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) má v plánu vytvořit větší tlak na zlevnění jablek a brambor, kvůli tomu, že u nich činí obchodní přirážka až 200 procent. V rozhovoru pro deník Blesk také zmínil, že u cukru a vajec už je podle něj pokles cen patrný. Během následujícího měsíce čeká ministr výsledky kontrol České obchodní inspekce (ČOI) a potravinářské inspekce k vysokým cenám potravin.

„Není to trestné, není to nelegální, ale podle mě je to nemravné,“ řekl ministr v souvislosti s tím, že podle něj obchodní řetězce u jablek a brambor přirážejí mezi jedním a dvěma sty procenty. Prodejci u tohoto zboží přitom neslouží jako prostředníci. 

„Chceme vyvinout tlak na zlevnění i těchto dvou komodit,“ zmínil. Bližší postup ohledně toho, jak chce nižších cen docílit, ale v rozhovoru nepopsal.  

Cukr a vejce

Koncem ledna Nekula odeslal dopis obchodním řetězcům se žádostí o vysvětlení vysokého růstu cen cukru a vajec. V únoru podal kvůli výraznému zdražení cukru v obchodech podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), na stejný úřad se obrátil v březnu kvůli vejcím.

Po tlaku státních orgánů, médií i spotřebitelů už podle Nekuly nyní vejce a cukr začaly zlevňovat. Ceny cukru se tak dostaly ve slevových akcích pod pětadvacet korun za kilogram, vejce už je možné koupit za cenu mezi třemi a čtyřmi korunami, poukázal. 

Šéf resortu zemědělství rovněž míní, že mezi obchodníky znovu začalo fungovat zdravé konkureční prostředí. Očekává, že data Českého statistického úřadu za březen ukážou pokles cen i dalších potravin. Signálem zlepšení je podle ministra to, že do Česka jezdí nakupovat zákazníci ze Slovenska, kde se největší maloobchodní řetězce domluvily na tříměsíčním cenovém stropu na vybrané potraviny. 

Výsledky inspekce přijdou do měsíce, řekl Nekula

Před dvěma týdny se poprvé sešla meziresortní skupina, která se zabývá vysokými cenami potravin. Jsou v ní zástupci ministerstev zemědělství, průmyslu a financí, Úřadu vlády a Národní ekonomické rady vlády (NERV) a vznikla pro koordinaci postupu státních úřadů. Právě proto v ní podle úterního vyjádření Nekuly nejsou zastoupení zemědělci, potravináři a obchodníci. 

Další schůzku by skupina podle ministra měla mít příští týden, finální výsledky kontrol ČOI a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ale ministr očekává později. „Do měsíce,“ řekl. 

Cílem kontrol je vyvinout tlak na zemědělce, výrobce potravin i obchodníky, aby klesla koncová cena pro zákazníky. ČOI už uvedla, že zatím nic nenasvědčuje porušení zákona. U slevových akcí kontroluje především dodržování zákona o ochraně spotřebitele, podle kterého prodejce musí dát ke slevě informaci o nejnižší ceně výrobku za posledních třicet dní před poskytnutím slevy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Věděla, pro co si jde.“ Projekt přibližuje osudy lidí popravených nacisty

Archiv bezpečnostních složek v pondělí spouští web věnovaný občanům Československa, které nacisté zavraždili na popravištích Třetí říše. Dosud nejrozsáhlejší takový projekt nejprve představí padesát biografií, další budou postupně přibývat.
před 1 mminutou

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
14:09Aktualizovánopřed 15 mminutami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 16 mminutami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 5 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 6 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 9 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 11 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 13 hhodinami
Načítání...