Případy soudkyně Králové: Antisemitský novinář, galerista Novotný i odebrané Čepro

6 minut
Ministr Pelikán podal kárnou žalobu na soudkyni Královou
Zdroj: ČT24

Helena Králová sehrála rozhodující roli v mnoha veřejně sledovaných kauzách, které se často táhly léta. Odvolací soud jí dokonce několik kauz odebral. Šlo například o případ s Janou Nečasovou a Vojenským zpravodajstvím. Králová nyní čelí dvěma kárným žalobám, což v pátek vyústilo v rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), který ji dočasně zprostil výkonu funkce soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1.

Dnes šestašedesátiletá soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 figurovala na seznamu soudců a státních zástupců, kteří bývali před revolucí členy KSČ, jejž zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti v roce 2011. Ministerstvo ovšem mělo tehdy kvůli seznamu potíže, protože vyšlo najevo, že někteří uvedení příslušníci justice nebyli členy komunistické strany, nýbrž kandidáty na členství, a další se o členství vůbec nesnažili. 

Sama Helena Králová působila před rokem 1990 u soudů v Chebu a Karlových Varech. V roce 1990 se dostala do Prahy, figuruje na dobovém seznamu soudců nově zvolených Českou národní radou v kategorii bývalých soudců, kteří se vraceli do justice.

V 90. letech soudila mimo jiné šéfredaktora časopisu Politika Josefa Tomáše, který před soudem stanul kvůli článkům, které byly podle obžaloby antisemitské a oslavovaly fašismus. Mimo jiné publikoval seznam 168 „Židů a židovských míšenců v současné kultuře“. Prokurátor jej obžaloval také za šíření poplašné zprávy kvůli článku s názvem „Reálná hrozba občanské války“ o možnosti konfliktu Československa s Maďarskem.

Helena Králová se případ nejprve pokusila vyřešit soudním příkazem. Novinář však s ročním vězením, které mu tak hrozilo, nesouhlasil a trval na plnohodnotném řízení. Nakonec dostal sedmiměsíční podmínku a zákaz publikace na dva roky (za šíření poplašné zprávy však odsouzen nebyl, pouze za hanobení národa, rasy, přesvědčení a podněcování k národnostní a rasové nenávisti).

Šéfredaktor týdeníku Politika Josef Tomáš před zahájením líčení
Zdroj: Jaroslav Hejzlar/ČTK

Na přelomu tisíciletí rozhodovala soudkyně Králová také v kauze Thorges, kdy před obvodním soudem stanulo devět taxikářů obžalovaných z toho, že ovládli lukrativní stanoviště v Praze, vybírali poplatky za stání na nich a taxikáře, kteří nechtěli platit, vydírali. Králová tehdy poslala čtveřici obžalovaných do vězení, jednomu udělila podmínku a další čtyři osvobodila. Byla to první široce sledovaná kauza soudkyně Králové, ve které městský soud její verdikt zrušil a případ jí vrátil. Vytkl jí nepřesnost a neúplnost zjištění, některé právní úvahy obvodního soudu označil odvolací tribunál za vadné a nepřezkoumatelné.

Podobný „ping-pong“ s městským soudem přinesl Heleně Králové případ někdejšího ředitele Správy železniční dopravní cesty Jana Komárka obžalovaného z uzavření nevýhodných smluv na nákup elektřiny. Králová jej dvakrát osvobodila. „Skutek se stal, ale není trestným činem,“ znělo napoprvé stručné odůvodnění rozsudku. Velmi stručná ústní zdůvodnění nebyla u Heleny Králové ojedinělá, prakticky bez zdůvodnění vyřkla i první osvobozující rozsudek nad Janou Nečasovou a spol.

V případě Komárka městský soud osvobozující verdikt odmítal a případ soudkyni Králové opakovaně vracel. Napotřetí odešel Jan Komárek od obvodního soudu s dvouletou podmínkou s odkazem na to, že je vázána právním názorem nadřízené instance. Případ ale opět skončil u městského soudu a ten bývalého šéfa SŽDC naopak osvobodil.

Bývalý generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jan Komárek
Zdroj: Tomáš Hájek/isifa/Lidové noviny

Případ kolem Jany Nečasové a zneužití Vojenského zpravodajství pražský městský soud nakonec letos v lednu Králové odebral. Soudkyně Nečasovou i obžalované zpravodajce dvakrát zprostila obžaloby, městský soud ale její verdikty vždy zrušil. Po druhém zrušení rozsudku nařídil výměnu soudce. 

Vrcholem sporů s nadřízeným soudem byl – vedle kauzy Vojenského zpravodajství – případ obchodů s palivem, ve kterém byli bývalý ředitel Čepra Tomáš Kadlec a někdejší obchodní ředitel téhož podniku obžalováni, že státní firmě způsobili více než čtvrtmiliardovou škodu. Soud začal rozhodovat v roce 2011 a dodnes není kauza u konce. Opakovaně si ji vyměňoval obvodní soud s městským soudem, který nakonec rozhodl, že případ Králové – jež bývalé šéfy Čepra opakovaně osvobozovala – odebere.

Další sledované případy, ve kterých Helena Králová rozhodovala, přinesly méně kontroverzí. V prvním desetiletí nového století se na její stůl dostala obžaloba galeristy George Novotného, o němž tvrdil státní zástupce, že vydíral bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Šlo o dopis, ve kterém Novotný požadoval sto tisíc dolarů a milion korun za to, že nezveřejní informace o údajných Železného machinacích s uměleckými předměty a obrazy. Bez týdne po čtyřech letech od doručení obžaloby vyřkla soudkyně verdikt, podle kterého byl Novotný vinen. Dostal tehdy dvouletou podmínku, šlo ovšem o souhrnný trest ještě za krácení daní při dovozu obrazů ze zahraničí, ve kterém byli odsouzeni jak Novotný, tak i Železný.

Soudkyně Králová tehdy zdůvodnila verdikt tím, že od spáchání zločinů tehdy již uplynulo mnoho let, vyšším věkem George Novotného a tím, že se kromě trestných činů, které souvisely s obrazy, ničeho jiného nikdy nedopustil.

Roman Týc
Zdroj: ČT24

V tomto desetiletí rozhodovala Helena Králová mimo jiné o zakladateli umělecké skupiny Ztohoven Romanu Týcovi, který se dostal do konfliktu se strážníky. Usoudila, že nešlo o trestný čin, případ skončil na radnici, aby úředníci posoudili, zda šlo o přestupek. „Její“ byla i kauza bývalého velvyslance v Thajsku Milana Sedláčka a dalších dvou lidí obžalovaných ze zneužití pravomoci a podvodu při uzavření tří smluv na marketingové akce kolem česko-asijského fóra 2009, které zprostila obžaloby. Soudkyně Králová osvobodila i někdejšího ministra a velvyslance v Austrálii Juraje Chmiela, kterého žaloba vinila z porušení zákona o veřejných zakázkách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Olomouci vykolejil osobní vlak, tři lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, tři cestující utrpěli zranění, řekla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Podle policie si nehoda vlaku vyžádala dva zraněné. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava.
před 8 mminutami

ŽivěOpozice kritizuje zákon o podpoře bydlení

Sněmovna pokračuje v závěrečném kole debaty o zákonu o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Na programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu je také uzákonění pravidel pro lobbování a sociální novela, v níž prosazují opoziční ANO a SPD zvýšení některých příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
10:47Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 7 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 8 hhodinami
Načítání...