Prezidentská kandidatura jako vstupenka do Senátu?

O víkendu skončilo první kolo senátních voleb. Již tradičně se o posty ucházeli kandidáti různých profesí a zaměření. Přesto bychom mohli vyčlenit jednu skupinu z nich, která byla specifická – neúspěšní prezidentští kandidáti. Jak ve volbách dopadli a přinesla jim prezidentská kandidatura nějakou výhodu v těchto volbách?

V lednu se účastnili volebního klání o Pražský hrad a měli ambici zastávat funkci prezidenta republiky. Teď, po necelých devíti měsících, opět čekali na verdikt voličů. Čtyři z oněch pěti kandidátů vsadili na Prahu. Vzájemně si nekonkurovali a zvolili odlišné obvody. V Praze 2 kandidoval Marek Hilšer, v Praze 4 Jiří Drahoš, v osmé městské části Petr Hannig a v Praze 12 Pavel Fischer. Jediným kandidátem, který se rozhodl přesvědčit voliče mimo hlavní město, byl Jiří Hynek.

Nejúspěšněji dopadl Jiří Drahoš. Finalista prezidentské volby a vyzyvatel prezidenta Zemana. Hlavu státu nakonec neporazil, v senátních volbách si to však vykompenzoval. Ve volbách zvítězil již v prvním kole a stal se nejúspěšnějím kandidátem těchto voleb.

Ve volbách získal ještě více procent hlasů než Jiří Čunek, další z kandidátů, který uspěl v prvním kole volby. Drahošovi se podařilo na svoji stranu získat 52,65 % voličů, o jeden procentní bod méně získal lidovecký senátor ze Vsetínska. Na počet hlasů ale patří prvenství právě Čunkovi, získal jich o 3,5 tisíce více.

Proti Drahošovi sice stála obhájkyně senátorského mandátu Eva Syková, lékařka, jejíž cesta se již s tou Drahošovou protnula. Před deseti lety kandidovala na funkci předsedkyně Akademie věd ČR. Nestala se jí. Ve volbě ji porazil právě Jiří Drahoš. Ten ji o čtyři roky později také odvolal z vedení Ústavu experimentální medicíny pro podezření z poškozování dobrého jména Akademie.

Drahošovi se podařilo zúročit zkušenosti z prezidentské volby. Do senátních voleb šel jako favorit právě i z toho titulu, že byl kandidátem na hlavu státu a probojoval se až do druhého kola této volby. Roli sehrává také fakt, že volba prezidenta i senátora probíhá totožně a používá se stejný volební systém.

Prezidentská kandidatura pomáhá

Další dva kandidáti z prezidentských voleb se souboje o senátní křesla ještě účastní. V obou případech v prvním kole zvítězili a čeká je kolo druhé, protože nezískali nadpoloviční většinu hlasů. Pavel Fischer a Marek Hilšer oba získali relativně vysoký počet hlasů.

Fischerovi se podařilo přesvědčit téměř 48 procent voličů a porazit v konkurenci exministra financí Pilného, ústavního právníka Aleše Gerlocha či komunistku a dřívější poslankyni Martu Semelovou. V druhém kole se utká s Evou Tylovou, kandidátkou Pirátů a LES.

Marek Hilšer získal téměř 45 procent hlasů a v prvním kole vede nad současným senátorem Liborem Michálkem (Piráti+VIZE). Ve stejném obvodu o úspěch usilovali například Vladimír Kratina (za ODS), Ladislav Jakl (nominovaný SPD) či za Zelené Ivan Gabal, do loňského roku poslanec.

Jak Drahoš, tak Fischer s Hilšerem nebyli před svojí prezidentskou kandidaturou zcela neznámé osobnosti. Ve veřejném prostoru se pohybovali a jisté segmenty společnosti o nich měly minimálně povědomí. Drahoš vystupoval jako předseda Akademie věd, Fischer byl znám díky svému angažmá v Kanceláři prezidenta Václava Havla, Hilšer vystupoval na veřejnosti jako aktivista.

Přesto právě prezidentská kampaň všem velmi pomohla v tom, aby se dostali do širšího povědomí veřejnosti, aby se stali celorepublikově známými. I jejich popularita vzrostla, a kdyby chtěli kandidovat téměř v jakémkoliv obvodu, měli by vysokou šanci na úspěch.

Výhodou je jistě také to, že prezidentské volby se konaly jen devět měsíců před těmi senátními. Podařilo se jim vystupovat takovým způsobem, aby na ně veřejnost nezapomněla a aby jejich podpora neklesala.

Prezidentská kampaň nepomáhá vždy

Nefunguje to však tak, že kandidatura na prezidenta vede více či méně přímo k cestě do Senátu. O tom se přesvědčili další dva kandidáti, Petr Hannig a Jiří Hynek. Oba skončili již v prvním kole senátních voleb a s nepříliš vysokými volebními zisky.

Na Chrudimsku Hynek přesvědčil jen 1,8 procenta voličů a skončil předposlední. Nepodařilo se mu získat ani tisíc hlasů. Podobně Petr Hannig nezískal ani tisíc hlasů a s 2,19 procenta skončil v obvodě Praha 8 jako jedenáctý v pořadí. Oba tito kandidáti skončili na posledních příčkách pořadí v prvním kole prezidentské volby.

Stali se veřejně známými osobnostmi, ale nedokázali zúročit zkušenosti a medializaci spojenou s prezidentskou kandidaturou. Ani v malých obvodech, jako jsou senátní, nepřesvědčili více než dvě procenta voličů. Tyto dva příklady ukazují, že prezidentská kandidatura není zárukou toho, že voliči je podpoří v podobném typu volby.

Podobně jako prezident, je i Senát protiváhou vládě a sněmovně, z níž kabinet vychází. Pokud se od prezidenta očekává korektiv směrem k vládním krokům, tedy že by měl být prezident zárukou demokratického vývoje, očekává se od Senátu podobný přístup. I proto je volen po třetinách každé dva roky, aby většiny v horní a dolní komoře byly odlišné.

Jeden prezidentský kandidát tak dostává šanci plnit úlohu pojistky demokracie v rámci Senátu, další dva tuto jistotu zatím nemají a v druhém kole volby mohou být poraženi svými konkurenty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 56 mminutami

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot.
před 2 hhodinami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 5 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 6 hhodinami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 7 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 15 hhodinami
Načítání...