Poskytovatelé sociálních služeb, kteří pečují o válečné uprchlíky, mohou žádat o dotace

Události: Dotace pro sociální služby (zdroj: ČT24)

Poskytovatelé sociálních služeb, kteří se starají o válečné uprchlíky z Ukrajiny, můžou žádat o mimořádné dotace. Peníze dostanou na úhradu nákladů, které jim s poskytnutím pomoci těmto lidem vznikly, a to například i na personál či zprostředkování další pomoci.

Podle informací Asociace poskytovatelů sociálních služeb poskytlo uprchlíkům ke konci dubna své služby kolem třinácti procent zařízení.

„Někteří poskytovatelé, a je to přirozené, čekali na vyhlášení toho titulu a neposkytovali ty sociální služby, protože věděli, že by pak neměli zdroje,“ vysvětluje prezident asociace Jiří Horecký. Dodal, že je možné přijímat ukrajinské občany, nikoliv je však upřednostňovat před českými. 

Opakované žádosti

O dotace mohou zařízení žádat opakovaně v průběhu roku. Celkově odhaduje ministerstvo potřebnou částku kolem dvou miliard a čtyř set milionů korun, přičemž zpřesnit by se měla po vyhodnocení prvního kola žádostí.

„Naprosto běžný náklad je na překlady. (…) Mohou to být ale i náklady na podporu personálu,“ vysvětluje náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Zdislava Odstrčilová. Podle ní jsou uznatelné i vícenáklady, které vznikají s dalšími službami, které si běžně platí občan Česka z příspěvku na péči nebo z důchodu.

O uprchlíky z Ukrajiny nyní pečují i v Domově pro seniory Elišky Purkyňové. Nyní očekávají příjezd další klientky. „Je naprosto imobilní po těžké mozkové příhodě, přišla s dcerou, která hledá zaměstnání, kde by mohla být ubytovaná, a matku si tam skutečně nemůže vzít,“ říká zástupkyně ředitelky Alena Pakostová.

Podle ředitelky z Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická Lenky Kohoutové jsou klienti leckdy i ve špatném psychickém stavu. „V minulosti jsem nikdy nezažila situaci, kdy přijímáme klienta, který je neskutečně vystrašený, nemůže strachy mluvit a je dezorientovaný,“ uvedla. 

Načítání...