Politik, voják, ale i vědec. O vznik Československa se významně zasloužil také Štefánik

3 minuty
Horizont ČT24: Štefánik a Šrobár - Slováci, kteří stáli u zrodu Československa
Zdroj: ČT24

K trojlístku zakladatelů státu patřil vedle Masaryka a Beneše i jeden Slovák. Byl jím Milan Rastislav Štefánik, který jako voják dostal na starosti organizaci československých legií. Ve svobodném státu ale žil jen krátce, už v květnu 1919 totiž tragicky zahynul. Druhou osobností původem z dnes sousedního státu, která stála u zrodu Československa, byl Vavro Šrobár.

Štefánik byl nejenom politik a voják,  ale i cestovatel nebo vědec. Jednoho z devíti potomků evangelického faráře ze západního Slovenska původně poslal otec do Prahy studovat techniku. Nadaný mladík se ale rozhodl pro jiný obor. 

„Začal navštěvovat astronomii na tehdejší filozofické fakultě, kde se poznal s profesorem Tomášem G. Masarykem,“ uvedl historik a průvodce z Muzea M. R. Štefánika Juraj Krištofik.

Znovu se tyto dvě osobnosti potkaly až během první světové války v Paříži. Mezitím objel Štefánik svět a získal si přízeň francouzských politických špiček, které poznal na tehdy populárních kouzelnických seancích. Jeho kontakty následně pomohly získat Francii pro myšlenku Československa. 

 „Byl voják, důstojník francouzské armády, jeho úlohou bylo to, co Masarykovi a Benešovi bylo dost cizí – organizovat armádu,“ poukázal historik ze Slovenské akademie věd Dušan Kováč.

Jako místopředseda trojčlenné československé národní rady tak za války objížděl fronty a sehrál klíčovou roli při zakládání legií, které přesvědčily mocnosti o tom, že Češi a Slováci si přejí vlastní stát.

Po zrodu republiky připadlo Štefánikovi křeslo ministra války. Dál hodně cestoval, většinou letadlem, a právě to se mu stalo osudným. Při návratu z Itálie se totiž jeho letoun, z dosud nevyjasněných příčin, těsně před přistáním zřítil. Milan Rastislav Štefánik zahynul v nedožitých čtyřiceti letech. Na jeho počest mu republika postavila monumentální hrobku.

 I přes výhrady ke společnému státu Slováci podle průzkumů Štefánika ctí dodnes. „Jednoznačně jako nejpopulárnější osobnost vyšel právě Štefánik, takže je vnímaný vysloveně kladně,“  uvedl muzeolog ze Společnosti M. R. Štefánika Matúš Valihora. V den 100. výročí vzniku Československa se Štefánikova tvář objevila, spolu s tou Masarykovou,  na paláci, kde sídlí bratislavská radnice.

U vzniku Československa stál také Štefánikův přítel Vavro Šrobár

Zatímco Štefánik pracoval na svobodném Československu z exilu, doma ho prosazoval jeho přítel a mecenáš Vavro Šrobár. Jediný Slovák mezi muži 28. října v ten den Prahou jen projížděl.

„Měl jednu vynikající vlastnost, která z něj politickou osobnost dělala, uměl být ve správném okamžiku na správném místě,“ poukázal historik z Univerzity Komenského Roman Holec. 

Stal se prvním ministrem pro správu Slovenska, kde vládl tvrdou rukou. Pak jeho hvězda začala pohasínat, znovu zazářila až v době Slovenského národního povstání. Nakonec neodmítl ani křeslo v první popřevratové Gottwaldově vládě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Arktický vzduch přinese ochlazení

Po teplém čtvrtku a pátku beze srážek se v Česku na víkend výrazně ochladí s tím, jak do Evropy začne od severu proudit arktický vzduch. Teploty přes den se budou o víkendu držet i hluboko pod deseti stupni Celsia, v noci může mrznout. Přeháňky mohou být i sněhové. Podobné to bude i na začátku příštího týdne, teplejší počasí by se mohlo začít vracet od středy, předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Pandury mají na kahánku, armáda žádá nové transportéry

Česká armáda chce vyměnit stávající obrněné transportéry Pandur II za nová vozidla. S modernizací už nepočítá. Část strojů se po patnácti letech blíží ke konci životnosti a hlavně se změnilo požadované vybavení takových strojů. Sněmovní výbor pro obranu chce o záměru ale ještě jednat. Další možnosti jsou podle vojáků otevřené, ve hře můžou být nové Pandury i jiné typy.
před 5 hhodinami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 7 hhodinami
Načítání...