Policisté vynášeli informace a zneužívali pravomoci, dostali podmínky

Za vynášení informací od policie a ovlivňování řízení rozdal soud šesti lidem podmíněné tresty. Osm let po rozsáhlém zásahu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) o tom pravomocně rozhodl Městský soud v Praze. Rozdal tresty za vynášení informací, nátlak na vdovu po zesnulém Rusovi nebo nezákonné úpravy pasu. Česká televize má část rozsudku odvolacího soudu a rozsudek soudu prvního stupně k dispozici.

V roce 2017 zasahovala GIBS v několika pražských advokátních kancelářích, provedla téměř dvacet domovních prohlídek a zadržela celkem šestnáct podezřelých. Mezi deseti obviněnými poté skončili také elitní policisté i advokát.

Podle pravomocného rozsudku spočívala trestná činnost ve spolupráci mezi policisty a advokáty. Bývalí elitní pražští kriminalisté Marek Matůšek a jeho kolega David Vavruša podle verdiktu dodávali informace advokátní kanceláři Jiřího Bureše, známé pro své zaměření na ruskou klientelu. I přes rozsáhlý zásah GIBS z roku 2017 uděloval nakonec soud podmínky spíše za trestné činy s nižší trestní sazbou.

Tlak na vdovu

Dvojice pražských detektivů se podle pravomocného verdiktu dopustila zneužití pravomoci úřední osoby, když skrze Bureše pomáhala třetím osobám získat dům v pražských Nových Bohnicích. Nemovitost po sobě zanechal muž, který byl koncem roku 2015 nalezen mrtvý ve Vltavě. Matůšek s Vavrušou jako kriminalisté z oddělení vražd případ vyšetřovali.

„Obžalovaní policisté přesvědčovali vlastníky dotčené nemovitosti, aby ji darovali osobám užívajícím tuto nemovitost a které jsou nebezpečné, přičemž bylo naznačeno, že se jedná o příslušníky mafie. A za tímto účelem využili služeb jednoho konkrétního advokáta, kterého obžalovaní poškozeným doporučili, přičemž z darování nemovitosti by mohly mít prospěch ty osoby, kterým by byla nemovitost převedena,“ píše se v části prvoinstančního rozsudku, kterou odvolací soud potvrdil.

Vdovu po majiteli nakonec přesvědčili, že Burešova kancelář s policií spolupracuje a na její náklady jí pomůže s vyřízením pozůstalosti po zemřelém. Žena ale dědictví nechtěla přijmout. O existenci domu až do smrti manžela netušila, navíc zjistila, že je zatížen milionovým dluhem. Jeden z kriminalistů si proto ženu pozval do budovy patřící pražské policii a podle rozsudku na ni tlačil.

„Přesvědčoval [ji], že mají dědictví se synem přijmout, a když při uzavření spisu byla v Kongresové ulici, tak ji vzal k sobě do kanceláře a asi půl hodiny s ní opět mluvil, aby dědictví přijala a zachovala se podle dohody, co měl manžel s panem […] že to pro ni bude nejbezpečnější řešení,“ stojí v odvodnění pravomocné části prvoinstančního rozsudku.

Když žena i přesto odmítla, zkoušel policista přesvědčit také jejího syna. Ani v jeho případě ale podle spisu nebyl úspěšný.

Pravomocný trest si vyslechla také bývalá vrchní inspektorka dopravní policie Iva Stoklasová. Podle soudu získala majetkový prospěch za fingovaný vztah s Rusem, který chtěl získat povolení k přechodnému pobytu v Česku. „V rozporu se skutečností tvrdila, že je družkou žadatele M. M. a žije s ním ve společné domácnosti, a za tuto službu jí M. M. uhradil minimálně leteckou cestu do Moskvy a zpět v termínu od 14. 8. do 16. 8. 2016 v ceně okolo 14 000 rublů,“ stojí v rozsudku městského soudu.

Pozměněný pas

Soud pravomocně shledal několik obžalovaných vinnými také z toho, že zařídili falešná razítka do pasu s cílem pomoci arménskému občanovi zůstat v schengenském prostoru. Jednou z obviněných pro tento skutek měla být podle dřívějších informací webu iRozhlas i manželka kriminalisty Vavruši. Vzhledem k anonymizaci rozsudku se ale její roli v případu nepodařilo ověřit.

Vavrušu a Matůška obžaloba vinila také z nezákonných lustrací. Několikrát podle ní měli z policejní databáze vytáhnout informace o případech, k nimž neměli mít žádný přístup. Zatímco obvodní soud je letos v červnu shledal vinnými i v tomto bodě obžaloby, podle pravomocného rozsudku městského soudu v tomto případě ke spáchání trestného činu nedošlo.

Šest podmínek

Šest obžalovaných nakonec od soudu odešlo s podmínkou. Za výše zmíněné činy uložil městský soud Matůškovi a Vavrušovi trest vězení na 20 měsíců odložený na dva, respektive tři roky, a zákaz práce u policie. Stoklasové byl za napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky uložen roční trest vězení odložený na dva roky.

Příslušníci GIBS se případu věnovali už od roku 2015. Významný posun v kauze ale nastal až ke konci roku 2017. V úterý 12. prosince brzy ráno spustila inspekce rozsáhlý zásah mimo jiné v několika pražských advokátních kancelářích, který skončil až ve středu večer.

Po zásahu kriminalisté nakonec obvinili deset lidí – sedm občanů České republiky a tři cizince. Mezi obviněnými byli tři policisté, jeden expolicista a jeden advokát. Vyšetřovatelé jim kladli za vinu krácení daní, padělání listin nebo zneužití pravomocí. Policisty GIBS podezřívala mimo jiné z vynášení utajovaných informací.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 3 hhodinami

Záchytka na jihu Čech praská ve švech, opilci zatěžují nemocnice

Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích je plná i ve všedních dnech. V jihočeském kraji je jediná a má pouze pět lůžek, což nestačí. Opilci proto mnohdy končí v nemocnicích, kde zdržují jak záchranáře, tak zdravotníky na urgentních příjmech. Kraj však mimo jiné kvůli velké ztrátě zřízení další záchytné služby neplánuje.
před 4 hhodinami

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
před 10 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 11 hhodinami

Deváťáci mají za sebou didaktické testy z češtiny a matematiky

Kdo u přijímacích zkoušek uspěl a kdo ne, už je rozhodnuto. Žáci devátých tříd mají za sebou druhé kolo didaktických testů z češtiny a matematiky. Ta byla podle oslovených lektorů přípravných kurzů proti loňsku obtížnější. Všechny úlohy ale měly jednoznačné zadání. Cermat obtížnost testů zhodnotí až s celkovými výsledky. Děti je dostanou 15. května.
před 13 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

O podporu na výstavbu nájemního bydlení bude možné žádat od května

O podporu na výstavbu cenově dostupného nájemního bydlení z evropských peněz bude možné žádat od 15. května. Z Národního plánu obnovy (NPO) je na ni vyčleněno 2,25 miliardy korun a sloužit má zejména na výstavbu větších bytových projektů. Národní rozvojová banka (NRB) zároveň zveřejnila výzvu k podávání žádostí o peníze, informovalo ministerstvo pro místní rozvoj.
před 17 hhodinami

Soud poslal nepravomocně do vězení zakladatele nadace Help Ukraine

Za zpronevěru milionových dotací určených na integraci ukrajinských uprchlíků pražský městský soud potrestal zakladatele nadace Help Ukraine Vladimíra Gergela 5,5 let vězení. Na stejnou dobu mu také zakázal vykonávat vedoucí činnost v jakýchkoli nadacích či jiných právnických osobách. Rozsudek není pravomocný, Gergel, který vinu odmítá, se proti němu ještě v jednací síni odvolal. Státní zástupce si pro odvolání ponechal lhůtu.
před 18 hhodinami
Načítání...